Jak chronić dzieci przed boreliozą?

0

Borelioza to najczęściej występująca choroba odkleszczowa. Jak na razie nie ma na nią szczepionki, jest też często trudna do zdiagnozowania, a jej rozwinięta postać potrafi dawać bardzo poważne objawy. Dowiedz się, jak uchronić dziecko przed zakażeniem krętkami boreliozy.

Szczyt aktywności kleszczy przypada na maj, czerwiec, wrzesień i październik, ale pasożyt może żerować i „przyczepić” się do nas przez większą część roku, zwykle od połowy maja do listopada. Najlepiej jest zastosować środki zapobiegawcze, które uniemożliwią kleszczom wpicie się w skórę dziecka, ale trzeba wiedzieć także, jak wyciągnąć kleszcza oraz co zrobić, gdy na skórze pojawi się rumień po ukąszeniu kleszcza.

Jak uniknąć ukąszenia przez kleszcza?

Ochrona przed kleszczami nie musi oznaczać rezygnacji z wycieczek na łono natury. Przygotuj się jednak, najpierw sprawdzając w Internecie, czy w danym rejonie występuje dużo kleszczy i jaki odsetek pajęczaków to potencjalni nosiciele boreliozy. Może to być tylko kilka procent pasożytów, ale na niektórych terenach odsetek ten może dochodzić i do 40%. W takich przypadkach najlepiej sprawdza się odpowiednia odzież i obuwie – długie spodnie, koszulka z długim rękawem, buty za kostkę, lekka czapka.

Latem taka „szczelna” ochrona nie zawsze jest jednak realna – wówczas pomyśl o repelentach odstraszających kleszcze. Skuteczne są preparaty zawierające DEET, jednak te o dużym stężeniu substancji czynnej należy stosować na ubranie, a nie bezpośrednio na skórę. Takich środków nie stosuj u dzieci poniżej 3. roku życia. Chroń je zwiewnymi, ale osłaniającymi całe ciało ubraniami, a także odstraszającymi nieproszonych gości olejkami eterycznymi. Zarówno kleszcze, jak i komary nie lubią na przykład olejków eukaliptusowego, miętowego, lawendowego[1]. Warto zastosować je razem i spryskiwać ciało dziecka miksturą kilka razy dziennie.

Po powrocie ze spaceru zawsze rób przegląd ubrania oraz ciała dziecka w poszukiwaniu pasożytów. Najbardziej lubią one takie miejsca jak pachwiny, zgięcia kolan i łokci, skóra za uszami, skóra głowy. Ubranie wytrzep, możesz też zastosować rolkę do zbierania sierści zwierząt – obecne na odzieży pasożyty przykleją się do taśmy.

Jak wyciągnąć kleszcza, aby uniknąć boreliozy?

Jeśli kleszcz jest nosicielem boreliozy, nie da się ze 100-procentową pewnością zapobiec zakażeniu. Możesz natomiast znacznie obniżyć ryzyko zarażenia, jeśli szybko odnajdziesz i usuniesz kleszcza. Jak wyciągnąć kleszcza prawidłowo? Nigdy nie przypalaj ani nie ściskaj pasożyta, nie próbuj wyrwać go palcami, podważyć igłą czy wyciągać innymi przyrządami niż pęseta lub narzędzie do usuwania kleszczy. Nie smaruj także miejsca ukąszenia żadną substancją. Jeśli zatkasz drogi oddechowe kleszcza, duszący się pasożyt zwymiotuje i wtedy właśnie może zakazić ranę.

Kleszcza wyciągaj zgodnie z instrukcją dołączoną do danego przyrządu. Jeśli masz pompkę do usuwania kleszczy, wystarczy umieścić jej wylot na skórze, centralnie celując w miejsce ukąszenia. Pociągnij za tłok i odessij pompką pasożyta. Haczyk do usuwania kleszczy pozwala na umieszczenie pajęczaka w szczelinie przyrządu i usunięcie go lekko skrętnym pociągnięciem. Podobnie posłużysz się kartą do usuwania kleszczy. W przypadku pęsety, złap nią za głowę kleszcza, jak najbliżej skóry, i ciągnij pewnym, lekko łukowatym ruchem w górę. Rankę zdezynfekuj i obserwuj przez najbliższe kilka tygodni.

Obserwuj dziecko po ukąszeniu kleszcza

Rumień po ukąszeniu kleszcza może być jednym z sygnałów, że w organizmie rozwija się borelioza. Objawy skórne tej choroby są bardzo charakterystyczne – rumień mający formę czerwonej zmiany z bladym kręgiem wewnątrz jest dużych rozmiarów (ponad 5 cm średnicy) i stale się powiększa. Mogą mu towarzyszyć objawy grypopodobne. Nie obawiaj się jednak, jeśli zobaczysz w miejscu ukąszenia nieduży (do 5 cm średnicy), niezmieniający rozmiarów rumień, który jest ciepły w dotyku i nie wywołuje bólu. To reakcja skórna, która samoistnie zaniknie po upływie maksymalnie miesiąca.

Pamiętaj, że tylko u niektórych osób borelioza objawia się rumieniem. Obserwuj dziecko aż do 6 tygodni po ukąszeniu – jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak gorączka, bóle głowy, mięśni, stawów, wspomnij o ukąszeniu przez kleszcza lekarzowi. Być może konieczna będzie diagnostyka obejmująca testy na obecność bakterii boreliozy.

[1] https://parenting.pl/jak-sie-uchronic-przed-kleszczem-i-borelioza/5

Źródło: Materiał zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here