Jak dbać o kręgoslup dziecka w warunkach domowych?

Powiedzcie, kto z rodziców nie chce widzieć swoich dzieci zdrowymi i szczęszliwymi? Zakladać fundament zdrowia od małych lat – to inwestować w przyszłość maluchów. A najlepszym przykładem dla dzieci są właśnie sami rodzice. Pokazując przykład, tym samym zachęcacie do ćwiczeń domowych. Mając troche miejsca w pokoju możno zamontować w nim drabinki gimnastyczne, a to jeden z niewielu domowych przyrządów do ćwiczeń, na których mogą ćwiczyć zarówno dzieci jak i dorośli.

Ćwiczenia na drabinkach gimnastycznych pozwalają na wykonywanie szeregu ćwiczeń nastawionych na kształtowanie różnych cech motorycznych. Drabinka gimnastyczna przyjdzie z pomocą na etapie wzmożonego rozwoju fizycznego naszego dziecka. W przyszłości ułatwi to naszemu dziecku postępy na zajęciach W-F i pozwoli osiągać sukcesy w innych dyscyplinach sportu. Ponadto, drabinki gimnastyczne mają wpływ na wykształcenie prawidłowej postawy ciała. Do korzyści z ćwiczeń przy drabinkach zaliczymy również poprawę szybkości, wytrzymałości i zręczności czy też prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-ruchowego. Już od 3 lat dziecko ma możliwość wykonanie pełnego zakresu niezbędnych dla prawidłowego rozwoju organizmu ćwiczeń, a to wszystko w warunkach domowych pod nadzorem rodzica i z udziałem rodzeństwa.

Poniżej – przykładowe ćwiczenia na drabinkach do ćwiczeń.

 1. Brzuszki (ćwiczenie na brzuch) – stajemy na pierwszy szczebel tyłem do drabinki, wyciągamy ręce do góry i chwytamy najbliższy szczebel drabinki, drążek gimnastyczny bądź kółka gimnastyczne, jeśli akurat w wygodny sposób są zawieszone. Trzymając się rękami, podnosimy nogi dociskając kolana maksymalnie do brzucha i opuszczamy z powrotem w dół. Wykonujemy 3 serie po 10 razy.
 2. Wahadełko 1 (ćwiczenie na mięśnie pleców) – chwytamy drążek gimnastyczny stojąc twarzą do drabinki. Ręce trzymamy na szerokości ramion, nogi razem, stopy skierowane w dół. Nogami wykonujemy ruch wahadłowy na boki. Unikamy przy tym bujania się, wykonujemy ćwiczenie plynnie napinając mięsnie pleców i brzucha. Ćwiczenie należy powtórzyć co najmniej 10 razy.
 3. Wahadełko 2 (ćwiczenie na mięśnie skośne brzucha) – chwytamy szczebel drabinki gimnastycznej stojąc twarzą do drabinki. Ręce trzymamy na szerokości ramion, nogi razem, stopy skierowane w dół. Wyginamy plecy w łuk odchylając głowę i nogi do tyłu, utrzymujemy daną pozycję kilka sekund. Ćwiczenie należy powtórzyć co najmniej 10 razy.
 4. Zwis na drabince tyłem (zapobieganie skrzywieniom kręgosłupa) – najprostsze ćwiczenie, które rozciąga kręgosłup i rozluźnia mięśnie, dzięki czemu nasze ciało odpoczywa, a kręgosłup prostuje.
 5. Podciąganie (ćwiczenie na mięśnie rąk i klatki piersiowej) – podciąganie się to egzamin sprawdzający siłę rąk. Czeka to każdego chłopaka na lekcji WF. Systematyczne postępy w podciąganiu się sprawią, że nie będzie to żaden kłopot. Pierwsze kroki w podciąganiu się radzimy wykonywać posiłkując się szarą gumą treningową przymocowaną do drbinki, która ułatwia podnoszenie masy własnego ciała.
 6. Rozciąganie (mięśnie pleców) – stajemy przodem do drabinki w odległości 1-2 kroków, chwytamy szczebel drabinki gimnastycznej nieco poniżej poziomu ramion, schodzimy rękami w dół chwytając po kolei szczeble drabinki jednocześnie odchylając miednicę do tylu. Przechodzimy do pozycji wyjściowej i powtarzamy ćwiczenie 10 razy.
 7. Rozciąganie (mięśnie skośne brzucha) – stajemy bokiem do drabinki gimnastycznej w odległości jednego kroku, chwytamy szczebel drabinki gimnastycznej na poziomie pasa oraz nad głową, odchylamy tułów w bok w kierunku przeciwległym do drabinki całkowicie wyprostowując ramiona. Powtarzamy ćwiczenie 5 razy i zmieniamy bok
 8. Zwis tyłem (kręgosłup) – stajemy na pierwszym szczeblu tyłem do drabinki, chwytamy rękami szczebel na wysokości wyciągniętych rąk, zawieszamy się na drabince gimnastycznej trzymając jedynie rękoma. Wykonując zwis tyłem na drabince możemy pracować stopami kierując palce stóp na przemian w górę, w dół, na boki
 9. Brzuszki (mięśnie brzucha) – chwytamy rękoma najwyższy szczebel drabinki gimnastycznej i wykonujemy delikatne ruchy stawami barkowymi spinając je i rozluźniając naprzemiennie. Następnie prostujemy nogi w kolanach i napinając mięśnie brzucha unosimy proste nogi maksymalnie do góry zginając w pasie. Chwilę utrzymujemy w pozycji góra i opuszczamy w dół z wydechem.
 10. Wspinaczka (mięśnie przedramienia, chwyt, naprzemienność rąk i nóg) – wspinanie po drabince gimnastycznej jest dla dzieci czystą frajdą. Wspinanie rozwija zręczność, ćwiczy aparat przedsionkowy i wzmacnia system nerwowy. Ćwiczenia łatwo przekształcimy w ekscytującą zabawę przekształcając drabinkę w statek piracki, dżunglę czy stację kosmiczną.
 11. Wspinanie po linie (siła rąk, sprawność) – leżąc plecami na materacu gimnastycznym dotykamy stopami szczebel drabinki i chwytami rękami linę gimnastyczną. Następnie, zapierając się nogami o drabinkę gimnastyczną podciągamy się rękami na linie podnosząc z pozycji poziomej do pionu. Szczegółowe video przedstawiające naukę wspinania na linie na naszym kanale YouTube – https://youtu.be/2uNaDUfCaSY
 12. Chwyć drabinkę do ćwiczeń na wysokości klatki piersiowej. Wykonuj naprzemienne wymachy nóg w tył
 13. Ustaw stopy tak, by pięty dotykały podłoża, a palce stóp znajdowały się na pierwszym szczeblu drabinki do ćwiczeń. Ruch polega na przyciąganiu i odchylaniu tułowia od drabinek.
 14. Ugnij nogę w kolanie i ustaw ją na szczebelku drabinki gimnastycznej znajdującym się na wysokości bioder. Wykonaj skłon do drugiej nogi, następnie skręt w stronę nogi opartej na drabince sportowej. Powtórz ćwiczenie ze zmianą nóg.
 15. Ćwiczenia rozciągające. Możemy wykonać jedno z podstawowych ćwiczeń na drabinkach, a mianowicie zwis (uchwycenie szczebelka i swobodne puszczenie ciała). Półzwis natomiast pozwoli także na zwiększenie siły ramion, wzmocnienie stawów łokciowych i dłoni.
 16. Walka z wadami postawy. To ćwiczenie jest wykorzystywane przy skrzywieniach kręgosłupa u dziecka i garbieniu się. Ruch polega na pochylaniu tułowia do drabinek do momentu aż znajdzie się on równolegle do trzymanych na szczeblu rąk.
 17. Brzuszki i grzbiety. To ćwiczenie chyba każdy pamięta z lekcji wychowania fizycznego. Nogi wkładamy pod najniższy szczebel i wykonujemy ćwiczenia.

Sukcesów wam i waszym dzieciom! MAŁPISZON.pl

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles