Jak kobiety radzą sobie z pieniędzmi? Czy mężczyźni są lepszymi inwestorami?

Techniki i produkty inwestycyjne są takie same dla kobiet i dla mężczyzn. Przyzwyczailiśmy się jednak do stereotypów, że mężczyźni lepiej radzą sobie z pieniędzmi. Czy mężczyźni są lepszymi inwestorami? Czy w dzisiejszych realiach rynkowych są to fakty, czy też mity? Kobiety są coraz bardziej ambitne i pragną być niezależne finansowo. W jakim zakresie potrafią zajmować się pieniędzmi? Czy kobiety powinny samodzielnie inwestować? Gdzie podziali się mężczyźni?   Idąc do banku, czy na pocztę, za okienkami spotykasz niemal same kobiety. W działach obsługi klienta, w kasie, w urzędach skarbowych, firmach ubezpieczeniowych obsługują Ci niemal wyłącznie kobiety. Zazwyczaj Cię to nie dziwi. Księgowe w firmach i kasjerki w supermarketach to też zawody zdominowane przez kobiety.

Gdzie zatrzymały się kobiety? Jednak niewiele z nich znajdziesz wśród maklerów giełdowych, brokerów, doradców inwestycyjnych. Stanowiska kierownicze i menedżerskie korporacji finansowych też w większości zarezerwowane są dla mężczyzn. Kobiety na stanowiskach prezesów instytucji bankowych, czy firm ubezpieczeniowych to też wyjątki.   Szklany sufit, takie mamy czasy…

Czasy się jednak zmieniają. Kobiety są coraz bardziej ambitne i coraz bardziej pragną być samodzielne i niezależne finansowo. W jakim zakresie więc kobiety potrafią zajmować się pieniędzmi? Czy kobiety powinny samodzielnie inwestować? Przyzwyczailiśmy się myśleć, że mężczyźni lepiej radzą sobie z pieniędzmi. Akceptujemy zwyczajowe role i bez mrugnięcia okiem do porządku dziennego przechodzimy nad stwierdzeniem, że mężczyźni są lepszymi inwestorami. Czy w dzisiejszych realiach rynkowych są to jednak fakty, czy też mity? Czy to mit, że mężczyźni są lepszymi inwestorami? Szkoły obecnie w ten sam sposób kształcą dzieci i młodzież, niezależnie, czy są to chłopcy, czy dziewczynki. Większość szkół jest koedukacyjna, a wymagania edukacyjne są jednakowe dla wszystkich. Można więc przyjąć, że młodzi ludzie na progu dorosłości mają taki sam potencjał intelektualny, aby rozwijać dalej umiejętności finansowe, i generować zyski z pracy, biznesu, czy inwestycji. Techniki inwestowania i dostępne na rynku produkty finansowe są takie same dla kobiet, jak dla mężczyzn. To prawda, ale tu zaczyna wyraźnie być widać różnice w rolach społecznych. Z tego powodu problemy, przed którymi stają kobiety rozpoczynając inwestowanie, czy prowadząc biznes są inne. Prawo, reguły funkcjonowania rynku i zasady inwestowania są jednakowe. Próbujące odnieść sukcesy inwestycyjne kobiety napotykają na więcej problemów. Przed jakimi problemami stają kobiety, rozpoczynając drogę inwestora? Zazwyczaj mają mniej wolnego czasu. Dzielą go pomiędzy pracę zawodową i rozwój kariery, a zajmowanie się domem, wychowywanie dzieci, dbanie o męża, zakupy, porządki i wiele innych domowych obowiązków. 

Po urodzeniu dzieci często na kilka lat przerywają karierę. Równie często jest to czas, kiedy mężczyźni szkolą się, nabywają doświadczenia zawodowego i awansują.

Kobiety, nawet jeśli są dobrze wykształcone i mają odpowiednie kwalifikacje, przeważnie za wykonywaną pracę otrzymują mniejsze wynagrodzenie niż mężczyźni na tych samych stanowiskach.

Wiele małżeństw kończy się rozwodem, statystyki mówią o skali problemu dochodzącego niemal do 30-40%, a w pierwszym roku po rozwodzie stopa życiowa kobiet pogarsza się nawet o 70%.

Statystycznie kobiety żyją dłużej od swoich mężów. Kiedy zostaną same, nie radzą sobie z finansami, bo nigdy tym się nie interesowały lub nie zajmowały. Tradycyjnie to mężczyzna dba o utrzymanie rodziny i zabezpieczenie jej finansowych potrzeb, gdy kobieta zajmuje się domem. Nawet jeśli ona pracuje zawodowo. Prawie 50% kobiet po 50-tce jest niezamężnych lub samotnych. Wiele kobiet znajduje się wtedy w poważnych kłopotach finansowych, z powodu śmierci małżonka, rozwodu lub tylko dlatego, że nie interesowały się finansami i nie planowały swojego zabezpieczenia. Liczyły, że ktoś inny zajmie się ich finansową przyszłością.

Spośród ludzi starszych, którzy żyją w nędzy, 3 na 4 osoby to kobiety. To niesamowite, że 80% z nich nie doświadczyło nigdy biedy w trakcie trwania małżeństwa. Te fakty są szokujące i przytłaczające.   Może nadeszły czasy, że kwestia rozpoczęcia drogi do finansowej niezależności to dla kobiet już nie tylko kwestia wyboru, ale życiowej konieczności? Donald J.Trump uważa, że dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości kobiety muszą się wykazać inteligencją w dziedzinie finansów. Muszą tylko rozpocząć finansową edukację. Kobiety mają do tego predyspozycje. Dbają przecież o wydatki domowe i oszczędnie gospodarują pieniędzmi robiąc codzienne zakupy. To one często kontrolują budżet domowy, pilnują płatności, planują oszczędności i wydatki.

Być może trzeba tylko zachęcić kobiety, by zdobyły się na odwagę i dokonały w swoim życiu pewnych zmian. Kobiety nie inwestują, bo nie znają rynku finansowego, nie interesowały się finansami. Dotychczas tradycyjnie to mężczyzna był odpowiedzialny za sytuację finansową i zabezpieczenie rodziny. Sytuacja jednak zmieniła się. Kobiety muszą zacząć dbać o swoją finansową przyszłość. Potrzebna jest im jednak inspiracja, wsparcie partnera i przyjaciół oraz trochę lekcji na temat inwestowania. To na pewno zaowocuje sprawdzeniem się w roli inwestora i cieszeniem się z osiągnięcia pełnej niezależności finansowej.   Kim i Robert Kiyosaki w dniach 12-14 lipca 2007 byli w Polsce. Kim w tym czasie promowała swoją książkę i mówiła, jak bardzo ważne w dzisiejszych czasach jest, aby kobiety zdobywały wiedzę i samodzielnie myślały o swoim zabezpieczeniu finansowym. Więcej o spotkaniu z Kim i Robertem Kiyosaki w Warszawie można przeczytać na stronach:  www.newsletter.cashflowandyou.pl . Można też obejrzeć galerię zdjęć z tego wydarzenia.

O autorze artykułu…
Joanna Wiejak jest doradcą biznesowym, konsultantem informatycznym, audytorem systemów jakości. Specjalizuje się we wdrażaniu rozwiązań zwiększających jakość i efektywność organizacji. Pomaga zarządzać wiedzą, informacją, opracowywać strategie e-biznesu, zarządzać przez cele. Jest Redaktorem Naczelnym pisma CashFlow&You http://www.cashflowandyou.pl , http://www.newsletter.cashflowandyou.pl – publikującego porady ekspertów z zakresu: BIZNES * FINANSE * INWESTOWANIE * NIERUCHOMOŚCI.

Autor: Joanna Wiejak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *