Jak nauczyć dziecko pisać – kilka cennych rad dla rodziców

0

Umiejętność pisania jest jedną z podstawowych, które posiąść powinno dziecko w wieku wczesnoszkolnym. I choć my, dorośli, piszemy niemal machinalnie, to jednak dla kilkulatka opanowanie tej czynności jest poważnym wyzwaniem. Sprawdź, jak ułatwić mu naukę i uczynić z niej przyjemność.

Rozwój zdolności manualnych dziecka

Już na wstępie warto zaznaczyć, że każde dziecko rozwija swoje zdolności manualne inaczej – jednemu przychodzi to z łatwością, inne potrzebuje większej ilości powtórzeń. Ale przy odpowiedniej dawce uwagi ze strony rodziców i zachowaniu regularności ćwiczeń każdy kilkulatek nauczy się pisać.

Najważniejszym zadaniem rodzica jest wspomaganie rozwoju zdolności manualnych. Proces ten zaczyna się dużo wcześniej niż właściwa nauka pisania. Malowanie, rysowanie, wiązanie butów, zapinanie guzików – wszystkie te czynności służą ćwiczeniu koordynacji ruchowej, która ma duże znaczenie w nauce pisania.

Jeśli więc przygotowujesz dziecko do pójścia do szkoły lub pragniesz pomóc swojemu małemu uczniowi w sprawnym opanowaniu nauki pisania, poświęć czas na ćwiczenia, które dadzą tej nauce solidne podstawy, a które szczegółowo omówimy w kolejnych rozdziałach tego artykułu.

Od czego i kiedy zacząć?

Nauka pisania to umiejętność, na którą składa się kilka innych. Pierwszą z nich jest prawidłowe trzymanie ołówka lub kredki, które dziecko opanowuje już w przedszkolu. Ale spełnione muszą zostać także inne warunki.

Orientacja w przestrzeni i poznanie schematu ciała jest bardzo istotne – dziecko powinno rozróżniać lewą i prawą stronę. To o tyle istotne, że zarówno pisanie, jak i czytanie rozpoczyna się od strony lewej. Warto więc organizować dziecku zabawy, które pomogą mu nauczyć się tego schematu – układanie klocków lub kredek od lewej do prawej strony, noszenie przedmiotów w lewej ręce.

Kiedy dziecko opanuje już powyższe umiejętności, można wprowadzić ćwiczenia z zakresu małej motoryki, których celem jest wyćwiczenie palców. Początkowo ćwiczenia te powinny opierać się na rysowaniu szlaczków, rysowaniu po śladzie, łączeniu kropek oraz kolorowaniu. Warto wyposażyć się w odpowiednie książeczki edukacyjne dla dzieci.

Literatura nie podaje wieku, w którym należy rozpocząć naukę, lecz nowoczesne metody nauczania zakładają rozpoczęcie tego procesu nawet już w trzecim roku życia dziecka. A jeśli maluch dwuletni wykazuje zainteresowanie literkami, nie warto zainteresowania tego ignorować. Niezależnie od wieku dziecka, dobrze jest wcześniej przygotować je poprzez ćwiczenia do nauki pisania.

Ćwiczenia obręczy barkowej, dłoni i palców

Wykonywanie czynności jaką jest pisanie, umożliwia nam cała ręka, nie sama dłoń. Regularne ćwiczenia przygotowujące rękę do nauki pisania zapewnią dziecku dobry początek i mogą być okazją do doskonałej zabawy.

Celem wykonywanych ćwiczeń jest z jednej strony rozluźnienie mięśni, a z drugiej – ich wzmocnienie. Kolejną zaletą ich wykonywania jest poprawa koordynacji ruchowej i zwiększenie zakresu ruchomości poszczególnych odcinków ręki.

Dobrym ćwiczeniem na obręcz barkową jest dociskanie do siebie dłoni z palcami skierowanymi ku górze, i przy odchylonych na boki łokciach. Drugie ćwiczenie: unieś łokcie i  dłonie na wysokość klatki piersiowej, a następnie mocno wyrzuć je na boki.

We wzmocnieniu zdolności motorycznych dłoni i palców pomogą ćwiczenia polegające na szybkim otwieraniu i zamykaniu pięści, zgniatanie w kulki kartek papieru lub chusteczek higienicznych, stukanie palcami w stół (jak na klawiszach pianina).

Koordynacja wzrokowo – ruchowa

Pisanie jest umiejętnością wymagającą od dziecka wielkiej precyzji – każda litera musi mieć określony kształt i wielkość, a także w poprawny sposób łączyć się z literami sąsiadującymi. Niewprawna ręka lub taka, która zbyt późno reaguje na to, co widzi oko, może mieć spory problem z zachowaniem właściwych proporcji i kształtów. Ale i te umiejętności można skutecznie wyćwiczyć.

Wystarczy tylko zaopatrzyć się w zeszyt do nauki pisania liter i zachęcać dziecko do ćwiczeń. Jakie zalety ma taki zeszyt, poza piękną oprawą graficzną? Dzięki zastosowaniu różnorodnych rozwiązań, stanowi nieocenioną pomoc w nauce dla dzieci w różnym wieku i pozwala na osiąganie nowych umiejętności poprzez wesołą zabawę.

Zeszyt do nauki pisania zawiera w sobie nie tylko ćwiczenia pozwalające dziecku na przyswojenie sobie sposobu pisania kolejnych liter i ich łączenia z innymi, ale także na poprawę koordynacji ruchowej.

Zeszyt przeznaczony dla maluchów, które dopiero zaczynają poznawać świat liter, zawiera specjalnie wybrane zabawy polegające na łączeniu kropek we wzór, malowanie linii prostych i różnych figur geometrycznych, uzupełnianie brakujących części obrazków i inne. Jego ogromnym atutem będzie piękna oprawa graficzna, która zachęca dziecko do ćwiczeń i czyni je przyjemną zabawą.

Dla dzieci starszych, które osiągnęły już pewną wprawę w trzymaniu ołówka i rysowaniu szlaczków, przeznaczone są zeszyty, dzięki którym nauczy się ono właściwego pisania liter. Specjalnie skomponowane zestawy ćwiczeń pozwolą wypracować prawidłowe schematy – kształty i wielkości poszczególnych liter oraz sposobów ich prawidłowego łączenia ze sobą.

Wystarczy tylko, że będziesz regularnie ćwiczyć z dzieckiem i wspierać go w pokonywaniu kolejnych poziomów trudności, a szybko zauważysz efekty Waszej pracy.

W jakiej pozycji uczymy dziecko pisania?

Dla efektywności ćwiczeń potrzebna jest odpowiednia pozycja dziecka. To umożliwia mu swobodne operowanie ręką i dłonią oraz chroni przed zbyt szybkim ich przemęczeniem. Ale ważne jest także ze względu na sam kręgosłup – nieprawidłową pozycję dziecko szybko odczuje jako silny ból głowy lub pleców. Warto więc wiedzieć, jaka pozycja jest optymalna.

Kluczowym elementem pozwalającym wypracować odpowiednią pozycję jest dobrze dostosowane do wzrostu dziecka krzesło. Po przyjęciu pozycji siedzącej na nim, uczeń powinien móc oprzeć całe stopy na podłodze. Plecy powinny być proste, a cała sylwetka – lekko pochylona. Ręce położone na biurku w swobodnej pozycji. Pamiętaj, aby pilnować prawidłowej postawy, przyzwyczajenie się do niej może zająć dziecku kilka dni.

Pisanie ze słuchu

Pisanie ze słuchu to kolejny etap wtajemniczenia, który należy zacząć wprowadzać, kiedy tylko dziecko w dobrym stopniu przyswoi sobie pisanie poszczególnych liter oraz całych wyrazów. Początki mogą być trudne, lecz nie wolno pozwolić, aby uczeń się zniechęcił do ćwiczeń. Dlatego też warto kupić mu zeszyt do nauki pisania, który zawiera w sobie dyktanda o różnym poziomie trudności.

Każde ćwiczenie nauki pisania ze słuchu powinno być dostosowane do możliwości ucznia. Na początku warto więc dyktować proste zdania o nieskomplikowanych wyrazach, i w miarę doskonalenia umiejętności dziecka – podnosić poziom trudności.

Nauka pisania nie jest dla dziecka prosta, ale mając odpowiednie pomoce dydaktyczne i wiedząc, jak ćwiczyć, możesz mu ją znacznie ułatwić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here