Jak radzić sobie z krótkowzrocznością?

W pewnym wieku o wszystkich osób zaczyna pojawiać się problem ze wzrokiem. Najczęściej problematyczne staje się widzenie z bliska, przede wszystkim czytanie. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ jest to proces naturalny. Odwrotna wada, krótkowzroczność pojawia się jednak znacznie wcześniej i może wystąpić nawet u małych dzieci. Często rodzice obserwują, że maluchy siadają coraz bliżej telewizora lub mają problemy w pierwszych klasach szkoły z nauką czytania i pisania. Zwracają się wówczas po poradę do okulisty i okazuje się, że jest to właśnie krótkowzroczność, czyli wada, która dotyka coraz większej grupy osób. W jaki sposób można sobie z nią radzić i jakie są metody leczenia krótkowzroczności?

Jak radzić sobie z krótkowzrocznością?

Problemy z widzeniem u małych dzieci

Dzieci to specyficzna grupa pacjentów, ponieważ ich ciało cały czas rozwija się i nadal zmienia. W ich sytuacji nie wiadomo nigdy, jak postępowała będzie wada, czy będzie się ona pogarszała, czy może zacznie się cofać. Lekarze okuliści zlecają więc wykupienie maluchom okularów korekcyjnych, dzięki którym widzą one dobrze i mogą normalnie funkcjonować w domu, przedszkolu, czy szkole. Bardzo ważne jest, aby okulary zostały dopasowane przez fachowca, na przykład optometrystę, który sprawdzi ich parametry i sprawi, że okulary będą pomocne w każdej sytuacji. Dzieci z oporem podchodzą do okularów, jednak krótkowzroczność bardzo utrudnia im funkcjonowanie i z czasem każdy młody człowiek przekonuje się do zasadności ich noszenia.

Problemy ze wzrokiem w dorosłym wieku

Osoby cierpiące na krótkowzroczność w dorosłym życiu mają znacznie więcej możliwości. Poza okularami, dostępne są dla nich soczewki kontaktowe, na przykład na mojepierwszesoczewki.pl, które można zamawiać bez wychodzenia z domu. Soczewki dopasowują się do oka, są komfortowe w noszeniu i dzięki nim nikt nie wie, że dana osoba ma problemy ze wzrokiem. Można w nich wygodnie pływać i uprawiać inne sporty. Dorośli chętnie decydują się właśnie na wybór soczewek, ponieważ dla nich znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, niż okulary. Kiedy wada wzroku zatrzymuje się na stałym poziomie i przestaje pogłębiać, wówczas można zdecydować się również na zabieg laserowej korekcji wzroku. Krótkowzroczność jest wadą, którą można w ten sposób zniwelować. Zabiegi są dzisiaj coraz tańsze, a pacjenci bardzo szybko dochodzą po nich do siebie. Wówczas nie ma konieczności stosowania okularów, ani soczewek, ponieważ oczy same radzą sobie z widzeniem z daleka. Przez kilka dni pacjent musi o siebie dbać, ponieważ oczy są nieco wrażliwe, ale z czasem wszystko wraca do normy i może już funkcjonować, jak do tej pory.

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise
Reklamy

Już dziś dołącz do grupy RODZINA na Facebook i buduj z nami zamknięte forum rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles