Jak skutecznie leczyć katar u dziecka?

Katar to infekcja wirusowa przenoszona drogą kropelkową. Dzieci bardzo łatwo mogą się nim zarazić poprzez kontakt z rówieśnikami na przykład w żłobku czy przedszkolu. Nadmierna ilość wydzieliny utrudnia oddychanie, jest przyczyną bólu głowy oraz pogorszenia węchu i smaku. Leczenie kataru u dzieci odbywa się za pomocą domowych sposobów lub specjalistycznych, skutecznych preparatów. Jak leczyć katar i przeziębienie u dzieci?

Katar u dziecka – przyczyny

Przeziębienie i katar u dziecka to ostry nieżyt nosa spowodowany infekcją górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym. Wywołują go najczęściej rhinowirusy (istnieje około 110 typów), koronawirusy (około 30 typów) oraz adenowirusy, którymi możemy się zarazić w ciągu całego roku. Dzieci ze względu na niedostatecznie rozwinięty układ immunologiczny mogą się zarazić katarem nawet kilkanaście razy w roku.

Katar u dziecka może być również objawem zakażenia bakteryjnego, chociaż pojawia się rzadziej niż infekcja wirusowa. Bakteriami można się zarazić drogą kropelkową podczas kontaktu z drugą osobą (np. poprzez kichanie). Występuje ogólne osłabienie organizmu, co stwarza korzystne środowisko dla zarazków. Kataru o podłożu bakteryjnym nie wolno bagatelizować, ponieważ infekcja może zaatakować również oskrzela, płuca i zatoki. Czasami wymagane jest podawanie antybiotyków dziecku.

Przewlekły katar u dziecka może mieć również podłoże alergiczne – wówczas mówimy o katarze siennym. Dodatkowo wywołuje objawy takie jak kichanie, nadmierne łzawienie, zaczerwienienie spojówki. Alergenami mogą być między innymi sierść zwierząt, kurz lub pyłki traw i drzew. Po eliminacji czynnika uczulającego zwykle katar mija.

Leczenie kataru u dziecka domowymi sposobami

Chociaż domowe sposoby są mniej skuteczne niż specjalistyczne spraye do nosa, to warto je zastosować, jeżeli nie mamy pod ręką żadnych preparatów aptecznych. Można zrobić inhalacje z soli kuchennej, rumianku lub tymianku, co udrożni nosek dziecka i ułatwi oddychanie. Na katar u dziecka warto podawać produkty zawierające witaminę C. Przeziębienie u dzieci spowodowane jest osłabieniem organizmu, dlatego należy wzmocnić układ odpornościowy odpowiednią ilością witamin – np. świeżymi sokami.

Nie należy również zapominać o nawilżaniu powietrza w domu – para wodna pomoże rozrzedzić wydzielinę. Przyda się nawilżacz, a w sezonie grzewczym można kłaść na rozgrzany kaloryfer mokry ręcznik. Leczenie kataru u dziecka odbywa się również poprzez podawanie ciepłej herbaty np. z sokiem malinowym lub miodem. Należy zawsze pamiętać o nawadnianiu organizmu.

Leczenie kataru u dziecka specjalnymi preparatami

Przeziębienie u dzieci może mieć łagodny lub ostry przebieg. Warto szybko reagować, pozbywając się wydzieliny z nosa z drobnoustrojami. Bardzo skuteczny jest spray na katar dla dziecka. Jednym z nich jest Apicold, który oprócz oczyszczania nosa i nawilżenia działa antybakteryjnie na główne bakterie wywołujące zapalenie zatok. Przeziębienie u dzieci warto zwalczać składnikami naturalnego pochodzenia. Należą do nich między innymi propolis oraz izotoniczny roztwór wody morskiej. Spray można stosować u po 4. roku życia. Leczenie kataru u dzieci za pomocą takie preparatu jest niezwykle proste, wystarczy tylko rozpylić mgiełkę do nozdrzy.

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise
Reklamy

Już dziś dołącz do grupy RODZINA na Facebook i buduj z nami zamknięte forum rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles