Jak skutecznie pielęgnować skórę niemowląt?

 
Przyjście na świat dziecka jest ekscytującym i niepowtarzalnym przeżyciem dla obojga rodziców. Czas radości, pełen jest także trosk o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Wśród pytań, które zadają sobie rodzice, są także te dotyczące sposobu właściwej pielęgnacji niemowlęcia i troski o jego skórę. Wielu rodziców nie wie, na czym polegają główne różnice w budowie skóry niemowlęcia i osoby dorosłej i jak w związku z tym ją pielęgnować. Potrzeba szczególnej ochrony wynika z tego, że skóra niemowlęcia jest dwukrotnie cieńsza i bardziej niedojrzała w porównaniu ze skórą dorosłego. Ponadto, we wczesnym etapie rozwoju dziecka, skóra to jeden z najważniejszych narządów zmysłu. Zatem niedojrzałość niemowlęcej skóry, brak właściwie rozwiniętych mechanizmów ochronnych na czynniki zewnętrze (w tym także szkodliwe), nakłada na opiekunów szczególne obowiązki.
  • Różnice w budowie skóry niemowlęcia i osoby dorosłej dotyczą przede wszystkim wielkości powierzchni, dojrzałości poszczególnych warstw, rozmieszczenia i wielkości gruczołów – mówi dr n. med. Danuta Rosińska – Borkowska, specjalista dermatolog pediatra.

Przeprowadzona w maju br. na zlecenie Instytutu Pampers sonda uliczna pokazuje, że młode, polskie mamy wiedzą, że skóra dziecka różni się od skóry dorosłego a co za tym idzie wymaga szczególnej pielęgnacji.

  • Skóra Alicji jest bardziej delikatna, gładka ale i wrażliwa czyli bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia czy działania czynników zewnętrznych. Na pewno skóra dorosłego człowieka nie reaguje aż tak mocno na każdy nowy element z jakim się styka. Skóra niemowlaka z pewnością dużo szybciej traci wodę, dlatego wymaga szczególnego nawilżenia – powiedziła mama P. Magdalena, mama 3 miesięcznej Alicji.

Skóra noworodka spełnia czynności, odpowiadające czynnościom skóry osoby dorosłej, jednakże ich zakres i sposób wykonania znacznie się różnią.

Tak jak u dorosłego, skóra noworodka i niemowlęcia musi spełnić wiele czynności ochronnych: przed zakażeniem bakteriami, grzybami, wirusami, przed czynnikami mechanicznymi, termicznymi, chemicznymi i promieniowaniem świetlnym, a także zapewnić niezmienne warunki dla środowiska wewnętrznego organizmu (homeostazę). To dzięki skórze dziecko odczuwa dotyk, ból czy zmiany ciepła. Dodatkowo bierze ona udział we wchłanianiu wilgoci i magazynowaniu oraz przemianie materii. Skóra noworodka, tak jak niektóre narządy wewnętrzne, w chwili narodzin nie jest w pełni dojrzała. Znajduje się ona w stadium stałego rozwoju od okresu płodowego aż do 2-3 roku życia dziecka. Dopiero wtedy swoją budową i sposobem funkcjonowania przypomina skórę człowieka dorosłego.

  • Cienka i delikatna skóra niemowlęcia jest łatwo przepuszczalna, zarówno dla korzystnych jak i szkodliwych czynników świata zewnętrznego. Dlatego jej właściwa pielęgnacja jest niezbędna dla dobrego zdrowia i samopoczucia – mówi dr n. med. Danuta Rosińska – Borkowska.

Skutkiem niedojrzałości skóry noworodka i niemowlęcia jest potrzeba właściwej pielęgnacji i unikanie czynników drażniących. Ważne jest dobranie właściwych środków myjących i pielęgnujących, zmniejszenie ryzyka urazów mechanicznych wynikających np. z tarcia, dobranie właściwej temperatury i wilgotności otoczenia, ochrona przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak mróz czy promieniowanie słoneczne. Bardzo ważne jest także utrzymanie odpowiedniego stopnia nawilżenia skóry.

Rozumiejąc, jak funkcjonuje skóra niemowlęcia i odpowiednio ją pielęgnując, możemy uchronić dziecko przed licznymi dolegliwościami. Ważny jest również odpowiedni dobór produktów. Dla wyjątkowo delikatnej skóry niemowląt szczególnie korzystne mogą okazać się produkty do pielęgnacji zawierające substancje, które delikatnie pielęgnują i myją skórę dziecka, pomagając w jej prawidłowym rozwoju.

  • Trudno znaleźć się w skórze Tośki. Kupując krem dla siebie, od razu wiem, czy odpowiada on mojej skórze np. likwiduje zaczerwienienia, powoduje że skóra nie jest napięta, lepiej wygląda mój makijarz czy też nie – wtedy idę do sklepu i zmieniam kosmetyk. W przypadku Tosi kieruje się instynktem – wiem, czego używają inne mamy, sporo czytam. Kiedyś rozmawiałam na ten temat ze swoją mamą, która jest pielęgniarką i poleciła mi produkty do skóry wrażliwej. Sama zresztą obserwuje skórę Tosi – powiedziała mówi P. Małgosia, bohaterka sondy, mama 4. miesięcznej Tosi.
  • Przede wszystkim staram się utrzymywać skórę Urszuli w czystości i odpowiednio ją nawilżać. Codziennie używamy chusteczek dla niemowląt i kremów nawilżających. Używam ich przy każdym przewijaniu, aby uchronić Ulę przed odparzeniami. Używamy także kremów przed każdym spacerem. Smaruję nim buzię i rączki Uli. Często używam też oliwkę i balsamy, a do kąpieli dodaję preparaty nawilżające, które kupuję w aptece. Kilka razy w tygodniu podczas masażu smaruję Ule olejkiem dla niemowląt” – mowi P. Dominika, mama 5. tygodniowej Urszuli.

W trosce o właściwą i delikatną ochronę wrażliwej skóry noworodków i niemowląt, Pampers opracował produkt przeznaczony do codziennej ich pielęgnacji – chusteczki pielęgnacyjne Pampers Sensitive zawierające balsam z rumiankiem. Stosowane przy każdej zmianie pieluszki, zapewnią długotrwałą ochronę delikatnej skóry dziecka. Zawarty w chusteczkach Pampers Sensitive balsam z rumiankiem posiada właściwości oczyszczające i pielęgnujące, a ponadto, tworząc na skórze warstwę ochronną, pomaga chronić ją przed podrażnieniami. Chusteczki nie zawierają substancji zapachowych, dzięki temu są odpowiednie nawet dla szczególnie wrażliwej skóry noworodka. Wykonane ze specjalnych włókien, chusteczki są bardzo miękkie, a przy tym wytrzymałe i elastyczne, mogą dotrzeć do fałdek i trudno dostępnych miejsc na skórze dziecka. Wszystkie te cechy sprawiają, że chusteczki Pampers Sensitive z rumiankiem stanowią ważny element codziennej pielęgnacji noworodków i niemowląt.

Chusteczki Pampers z rumiankiem zapewniają dziecku właściwą ochronę, którą mama i jej pociecha mogą cieszyć się również poza domem. Wygodne opakowanie sprawia, że można je zabrać ze sobą na spacer, zakupy lub w podróż. Specjalne ułożenie chusteczek wewnątrz każdej paczki ułatwia ich wyciąganie, a praktyczne zamknięcie pozwala zachować odpowiednią wilgotność chusteczek pomiędzy kolejnymi użyciami.

Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie i wiedzę ekspertów, Pampers stworzył produkt uwzględniający szczególne potrzeby skóry małego dziecka. Delikatność i funkcjonalność chusteczek Pampers potwierdziły liczne testy kliniczne. Produkt ten otrzymał również rekomendację Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

  • Pamiętajmy, że dbając o skórę pociech, dajemy im szansę cieszyć się odkrywaniem świata. Właśnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, dotyk ma niezwykle kojące i stymulujące działanie. Dla zdrowego i zadbanego maleństwa, zabawa może być prawdziwą przyjemnością, a zarazem znakomitą okazją do nauki – dodaje prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz, Prezes Kolegium Lekarzy Pediatrów w Polsce.

Badania konsumenckie przeprowadzone na zlecenie Instytutu Pampers przez firmę badawczą ARC Rynek i Opinia w kwietniu 2004 r. wykazują, że mamy zdają sobie sprawę z różnic w budowie skóry niemowlęcia, jednak ich wiedza oparta jest głównie na intuicji. Młode mamy poszukują wiedzy na temat właściwej pielęgnacji skóry dziecka. Ważnym dla nich źródłem informacji są media, a szczególnie prasa dla rodziców i prasa kobieca. Badania potwierdzają, że najczęściej stosownym w codziennej pielęgnacji skóry dziecka są chusteczki pielęgnacyjne.

Źródło: Istytut Pampers

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *