Jak to było z nauką chodzenia?

0

Trudno jest dorosłej osobie po latach uwierzyć, że zdobycie praktycznych umiejętności chodzenia na dwóch nogach było niezwykłym, pełnym trudów zajęciem. Nie pamiętamy, że na początku niezdarnie przemieszczaliśmy się używając w tym celu całego ciała. Poznaj kilka istotnych faktów o nauce chodzenia.

Przychodzimy na ten świat i jak się szybko okazuje, kompletnie nie umiemy chodzić na swoich nogach. Początki naszego stania na kończynach mogą mieć miejsce w wieku 7 lub 8 miesięcy, ale pod warunkiem, że jesteśmy utrzymani przez mamę lub tatę pod pachami. W okolicach 10 miesiąca na ogół umiemy już samodzielnie i coraz pewniej stać, ale i tak lepiej jest nam wtedy się czegoś trzymać rękami.

Jednak stosunkowo szybko nauczymy się chodzić. Przeważnie potrafimy przebierać nogami bez podtrzymywania nas przez kogokolwiek w okresie między 12, a 14 miesiącem życia.

Początki przemieszczania ciała są jednak po prostu niezdarnym pełzaniem, które przeistacza się w czołganie, żeby w końcu mogli zacząć raczkować na nogach i bardzo niezgrabnie poruszać się na nich bokiem, trzymając się kurczowo mebli i innych przedmiotów. To już wtedy rozpoczyna się nauka chodzenia niemowląt. jednak nie polega ona wtedy na dosłownym uczeniu dziecka chodzenia, ale na wspieraniu ogólnego rozwoju motoryki maleństwa.

Misją do wypełnienia sprawnie przez bobasa jest raczkowanie. Dziecko nie zawsze od razu wie, o co w tym zadaniu chodzi, więc zamiast raczkować, mocno pręży nóżki. Ta reakcja jest dowodem silnego napięcia mięśni nóg, czasami też napięcia mięśni grzbietu. Rodzice powinni wtedy pomóc dziecku wykonać kilka prostych ćwiczeń, które ułatwią normalizację napięcia mięśni i pomogą mu raczkować.

Na w pełni samodzielne chodzenie dziecka jest szansa dopiero w okolicach dwunastego, a nawet czternastego miesiąca jego życia. Zdarza się, że radośnie raczkujący maluch wcale nie spieszy się do chodzenia, chociaż mija mu już sporo ponad rok życia. Taka jednak jest natura rzeczy i rozwoju i wcale nie powinno to niepokoić opiekunów dziecka. Moment, w którym dziecko zacznie chodzić na nogach jest indywidualną sprawą. Wiąże się z temperamentem bobasa, jego stanem zdrowia, sprawnością fizyczną i z posiadanym genotypem.

Wykonanie pierwszych kroków przez dziecko poprzedza solidny trening fizyczny, który pomaga mu wzmocnić malutkie ciało. Aktywności malucha naśladowane przez dorosłych ludzi udowadniają, jaki to morderczy wysiłek!

Rodzice szukają wsparcia do nauki chodzenia dziecka lub rozwiązań zabezpieczających kroczącego niepewnie bobasa. Zabawką pomocną w chodzeniu i zabezpieczaniu kroków początkującego podróżnika jest zabawka znana jako drewniany pchacz.

Co ciekawe, dziecko znajdzie w nim ruchome, kolorowe klocki lub inne, dziecięce atrakcje. Chodzik drewniany na ogół jest wyposażony w różne ciekawe funkcje edukacyjne. Drewniany pchacz dla najmłodszych jest odpowiednim wsparciem niełatwych umiejętności chodzenia na dwóch nogach.

Pamiętajmy, że wiek dziecka, w którym wykona swoje pierwsze samodzielne kroki, ma minimalny wpływ na dalszy rozwój. Późne rozpoczęcie chodzenia nie oznacza, że maleństwo będzie się rozwijało gorzej niż jego rówieśnicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here