Jak wybrać idealną pościel dla dziecka?

0

Wybór pościeli dla dziecka nie jest łatwą sprawą. Inny produkt będzie odpowiedni dla małego alergika, inny dla noworodka. Wszystko zależy od wieku i stanu zdrowia malucha, jednak istnieje kilka wyznaczników, na które warto zwrócić uwagę. Jak wybrać pościel sprzyjającą zdrowiu i dobremu samopoczuciu?

fotolia.com, 183597290 | Autor: F8studio

Wśród najpopularniejszych materiałów dla dzieci na pierwszym miejscu znajduje się bawełna. Jest wysoce praktyczna, „oddychająca”, nie spowoduje trudności w praniu i nadmiernego pocenia się. Bawełnę wyróżnia także wysoka higroskopijność, czyli zdolność wchłaniania wilgoci, odporność na rozciąganie i doskonałe utrzymywanie ciepła. Nie będzie powodować uczuleń i nie ulega elektryzowaniu się. Jej jedyną wadą jest skłonność do gniecenia, ale na szczęście nie jest oporna na działanie żelazka (w odróżnieniu od lnu).

Aby sprawić maluchowi dodatkową radość, warto wybrać pościel z ulubionym motywem z bajki, zwierzątkiem, lub ukochaną postacią. Szeroki wybór modeli bawełnianych z nadrukami m.in. z animacji Disneya oferuje internetowy sklep Darymex. Ten rodzaj materiału posłuży bez problemu przez wiele lat, ponieważ wykazuje wysoką trwałość (pod warunkiem, że dbamy o niego zgodnie z zaleceniami producenta). Jest włóknem w 100% naturalnym, zapewniającym stałą temperaturę niezależnie od pogody. Nadaje się zarówno dla większych dzieci, jak i dla niemowląt. Warto pamiętać, że poszewki bawełniane różnią się zależnie od splotu. W tej kategorii znajdziemy więc pościele z kory, satyny, atłasu, czy flaneli. Dużo zależy od ich jakości, dlatego wybierajmy produkty z zaufanego źródła.

Wypełnienie ma znaczenie

Przy wyborze sklepu kierujmy się dobrymi opiniami, a także szerokim wyborem materiałów. Ogromną ofertę i korzystniejsze ceny znajdziemy przede wszystkim w Internecie. Drugą, bardzo ważną kwestią, jest wypełnienie kołdry. Możemy wybierać pomiędzy kołdrą puchową/z pierzem, wełnianą, oraz syntetyczną. Mając wybór pomiędzy puchem a pierzem, warto zdecydować się na pościel wypełnioną puchem. Jest zdecydowanie lżejsza i lepiej utrzymuje ciepło. Warto pamiętać, że żadna z nich nie jest zalecana w przypadku alergików. Za to dla dzieci cierpiących z powodu uczuleń, najlepszym rozwiązaniem będzie kołdra i poduszka z wypełnieniem syntetycznym. Umieszczony w środku silikon nie będzie gromadzić kurzu, jest przyjemny w dotyku i ogranicza pocenie się.

Ostatnim rodzajem jest pościel wełniana, która również nadaje się dla maluchów uczulonych na kurz. Jej specjalne właściwości pozwalają na użytkowanie zarówno latem, jak i zimą. Inne istotne detale, na które warto zwrócić uwagę, to np. sposób zamykania poszewek (zamki są funkcjonalniejsze niż guziki i ograniczają przedostawanie się kurzu), oraz rozmiar poduszki i kołdry. Dzieciom do lat pięciu najlepiej kupować pościel w rozmiarze 100×135, od pięciu do dziesięciu – kołdrę 140×200, a w przypadku maluchów, które przekroczyły już dziesiąty rok życia dobrze sprawdzi się wielkość 160×200. Dużo zależy tutaj od łóżka. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup, upewnijmy się, że wybrany rozmiar będzie pasować do materaca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here