Jak zadbać o porządek w pokoju dziecka?

Trików na utrzymanie porządku w pokoju dziecka jest kilka – warto je poznać i od małego uczyć brzdąca, by sprzątał zabawki. Pomocne są w tym również odpowiednie meble dla dzieci, plan, dobry wzór do naśladowania i kufry czy pojemniki. Podpowiadamy, jak zadbać o ład w dziecięcym królestwie.

Zabawki na półkach albo w kufrze, odkurzone dywany i czyste meble dla dzieci, czyste ściany i książki ustawione od największej do najmniejszej – pokoje naszych dzieci rzadko tak wyglądają w praktyce. Jednak bałagan w pokoju dziecka świadczy trochę i o rodzicach – czas na popracowanie nad swoimi nawykami oraz przekazywanie maluchowi od początku dobrych nawyków i wzorców. Jak zatem zadbać o porządek?

Praktyczne meble dla dzieci

Prostym sposobem na porządek jest odpowiednie zaaranżowanie pokoju dziecka – pomocne są różne meble. Na przykład łóżko z dodatkową szufladą, biurko pełne schowków, dodatkowe półki na książki czy praktyczne kufry na zabawki. Służą one do przechowywania różnych drobiazgów, a także ułatwiają uczenie dziecka od podstaw, by segregowało zabawki i odkładało je na miejsce.

Pomocne akcesoria – pudełka i kufry na zabawki

Kluczowa zasada to ograniczenie przedmiotów w pokoju dziecka do minimum, w czym pomogą różne akcesoria – jak kufry na zabawki, pudełka czy pufy ze schowkiem. Są wspaniałą dekoracją, ale pełnią też praktyczną funkcję. Zwykle sprawdzają się regały z wyciąganymi szufladami, pudełka na zabawki, fantazyjne skrzynie.

Dzięki nim dziecko dokładnie wie, gdzie co należy schować, a sprzątanie nie kojarzy się z nieprzyjemnym obowiązkiem. Praktyczne meble dla dzieci oraz dodatkowe akcesoria to podstawa, aby rozpocząć naukę dobrych nawyków. Dobrym pomysłem jest oznaczenie pojemników napisami.

Przypisz zabawki do konkretnych miejsc

Kluczem do sukcesu jest systematyczne odkładanie rzeczy na miejsce – trudno jest sprzątać, jeśli dane zabawki nie mają przypisanego miejsca. Dobrym rozwiązaniem będą zatem kufry na zabawki – np. pluszaki, półki i regały na książki oraz komoda na puzzle i gry planszowe. Teraz wystarczy konsekwentne przypominanie dziecku, by odkładało rzeczy na miejsce – rodzic musi jednak dawać dobry przykład, bo dzieci szybką uczą się naszych zachowań.

Zaplanowanie przestrzeni w pokoju dziecka

Odpowiednie rozplanowanie pokoju to jedna z pierwszych czynności. Postaraj się, aby w pokoju wszystko miało swoje miejsce – kluczem do sukcesu jest wydzielenie stref na naukę, zabawę i wypoczynek, dzięki czemu unikniesz tworzeniu się chaosu. Staraj się też, aby na bieżąco wyrzucać niepotrzebne rzeczy – jak zepsute zabawki, za małe ubrania itp.

Najpopularniejsze telefony w 2021


Previous post Testy psychologiczne – rekrutacja w nowoczesnym wydaniu?
Next post Najlepszy leżaczek dla dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles