Jak założyć blokadę rodzicielską i zapewnić bezpieczny Internet w domu?

Codziennie używamy Internetu do wyszukiwania informacji, przeglądania portali społecznościowych, kontaktowania się z bliskimi czy relaksu. Z domowego łącza, takiego jak Internet światłowodowy, najczęściej korzysta cała rodzina. Jak zadbać o to, aby łącze było bezpieczne, a dzieci oglądały treści przeznaczone tylko dla nich?

Zagrożenia, z jakimi może spotkać się dziecko w sieci

Pomimo tego, że Internet światłowodowy ma mnóstwo zalet i jest nam po prostu niezbędny, niesie też ze sobą pewne ryzyko, w szczególności dla jego najmłodszych użytkowników. Zagrożenia, na jakie może natrafić dziecko w Internecie, to m.in. pornografia, brutalne gry komputerowe, przemoc online, seksting, hejt czy materiały dotyczące samookaleczania lub narkotyków. Istnieje jednak sposób, który pozwala nam – dorosłym – na uchronienie pociechy przed tego typu szkodliwymi treściami. Sposobem tym jest blokada rodzicielska.

Blokada rodzicielska – co to takiego?

Blokada rodzicielska to swego rodzaju filtr, który analizuje treści przeglądane przez nasze dzieci. Pozwala on oddzielić bezpieczne strony internetowe, filmy czy aplikacje od tych, których nie powinno oglądać dziecko. W zależności od tego, jaką blokadę założymy lub na jakie urządzenie, może ona filtrować strony internetowe i nadzorować uruchamiane aplikacje. Ponadto, za pomocą kontroli rodzicielskiej możemy kontrolować czas spędzany przez dziecko przed telefonem czy komputerem oraz blokować pobieranie plików. Co ważne, blokada uniemożliwia kontakty dziecka z obcymi osobami oraz pozwala usuwać wcześniej zainstalowane na urządzeniu dokumenty.

Bezpieczny Internet w INEA

Dobrym rozwiązaniem, które zapewnia ochronę dziecka w sieci, może być skorzystanie z pakietu bezpieczeństwa Internetu u dostawcy INEA. Oferuje on dwie wersje pakietu – na urządzenia stacjonarne oraz na urządzenia mobilne. Pakiet dla urządzeń stacjonarnych obejmuje możliwość kontroli rodzicielskiej poprzez blokowanie dostępu do nieodpowiednich dla dziecka treści, a oprócz tego także szereg przydatnych opcji, takich jak antywirus i antyspyware. Zabezpieczenia chronią poufne dane, takie jak loginy, hasła czy numery kart. Ponadto, pakiet zawiera moduł firewall zabezpieczający nasz system komputerowy przed atakami hakerskimi oraz antyspam, który strzeże naszą skrzynkę mailową przed niechcianymi wiadomościami.

Z kolei pakiet na urządzenia mobilne umożliwia kontrolę rodzicielską na telefonie lub tablecie, chroniąc dziecko przed wyświetlaniem niepożądanych treści. Zawiera on antywirus, ochronę antykradzieżową, która umożliwia ochronę danych oraz lokalizację skradzionego urządzenia, bezpieczną przeglądarkę i kontakty. Aby zainstalować wybrany przez siebie pakiet, należy zalogować się do konta Moja INEA, wybrać „Internet” i przejść do zakładki „Centrum Bezpieczeństwa”. Następnie wskazać interesujący nas system operacyjny i nadać nazwę urządzeniu. Ostatni krok to wybór metody instalacji – pobranie i wpisanie klucza, przesłanie linku lub SMS-a do pliku instalacyjnego.

Internet światłowodowy daje nam ogromne możliwości, jednak musimy pamiętać również o zagrożeniach, jakie niesie dla najmłodszych. Instalując blokadę rodzicielską, możemy mieć pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne i nie trafiają do niego żadne szkodliwe i niepożądane treści. Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź zakładkę Bezpieczeństwo na internetzdobrejstrony.pl.

Previous post Puzzle 1000 i więcej elementów – najlepsza zabawa dla dorosłych
Next post 5 Warsztatów rzemieślniczych dla początkujących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles