Jak zapobiec próchnicy zębów u dzieci?


Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki mleczne?
Rozwój zębów u dziecka zaczyna się już w 4 tygodniu życia łonowego. Mineralizacja zawiązków zębów zaczyna się w 4 miesiącu życia płodowego i trwa do końca 1. roku życia dziecka. Dla prawidłowego ich rozwoju istotny jest okres życia wewnątrzłonowego i stan zdrowia dziecka w 1. roku życia.

Pierwsze ząbki mleczne pojawiają się najczęściej około 6. miesiąca życia, ale u niektórych dzieci czasem wcześniej, a czasem dopiero w 10 miesiącu życia. Kiedy dziecko skończy 2 lata, posiada już zazwyczaj wszystkie 20 zębów mlecznych.

Zęby stałe
Pomiędzy 4. a 6. rokiem życia następuje stopniowa resorpcja korzeni zębowych. Dzięki temu następuje wyrzynanie się zębów stałych. Zawiązki zębów stałych pojawiają się już pomiędzy 24. a 30. tygodniem życia płodowego, a pierwsze zęby stałe około 6. roku życia. Zęby stałe rosną do 14. roku życia. Około 18-25 roku życia wyrzynają się „zęby mądrości” (ósemki).

Co wpływa na rozwój zębów i ich jakość?
Na rozwój zębów wpływają:
– czynniki środowiskowe
– czynniki genetyczne
– patologia przebiegu ciąży
– nieprawidłowa dieta w czasie ciąży
– uraz okołoporodowy
– choroby przebyte przez dziecko
– stosowanie niektórych leków
– niewłaściwe odżywianie dziecka
– brak nawyków higienicznych
– zagrożenia środowiskowe

Co to jest próchnica?
Próchnica to choroba zmineralizowanych cząstek zęba. Próchnicę powstaje przez działanie na powierzchnię zęba kwasów wytwarzanych przez bakterie (Streptococcus mutans, Lactobacillus acidophilus) obecne w płytce nazębnej. Próchnica powstaje na skutek zaburzenia równowagi pomiędzy mineralizacją – czyli uwapnieniem zęba, a jego demineralizacją – czyli utratą struktur zęba.

Proces próchnicy zaczyna się od zmętnienia szkliwa zęba. Jeżeli proces ten nie zostanie odwrócony (przez profilaktykę fluorową), dochodzi do dalszych zmian i pojawia się tzw. próchnica powierzchowna. Następnie może objąć głębsze tkanki zęba (szkliwa, zębiny) i wtedy mówi się o próchnicy średniej i głębokiej. Jeżeli proces zapalny dotrze do komory zęba, może dojść do powikłań w postaci zapalenie miazgi i tkanek otaczających ząb.

Co zrobić, aby jej przeciwdziałać?
Ważna jest profilaktyka i stosowanie się do zasad:

  • prawidłowe oczyszczanie z resztek pokarmowych, zwłaszcza jeżeli kształt anatomiczny zębów to utrudnia;
  • niepodjadanie między posiłkami, szczególnie produktów węglowodanowych;
  • unikanie długotrwałego zalegania resztek pokarmu;
  • odpowiednio częste czyszczenie zębów.

Próchnica występuje częściej u dzieci z rodzin, które nie przestrzegają odpowiednio higieny jamy ustnej. Wpływ ma też zawartość fluoru w wodzie pitnej, na terenie, w którym mieszka dziecka. Stwierdza się też częściej próchnicę u dzieci, które zbyt długo były karmione sztucznie butelką lub mają zaburzone wydzielanie śliny.

Z wczesną próchnicą trzeba walczy ć (może pojawić się już w pierwszym wyrzynającym się ząbku), ponieważ atakuje ona kolejne wyrzynające się ząbki i może prowadzić do ich utraty i zaburzeń zgryzu.

Źródło: forumpediatryczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *