Jak zmniejszyć ulewanie się u dziecka?

0

Do ulewania się u dzieci dochodzi najczęściej wtedy, gdy ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. W takim przypadku rodzic może stosować również specjalne mleko zmniejszające ten problem.

Ulewanie się pokarmu u dzieci jest bezbolesne i może zdarzyć się bezpośrednio po karmieniu albo już w jego trakcie. Nie musi ono wcale oznaczać kłopotów zdrowotnych i najczęściej mija z wiekiem. Ilość ulewanego pokarmu jest zwykle niewielka i wynosi około 1-2 łyżek. Zatem jeśli dziecko prawidłowo rośnie, nie ma powodów do niepokoju.

Przyczyny ulewania się u dzieci:

  • niedostateczna dojrzałość układu pokarmowego – zwieracze przełyku nie są w stanie skutecznie zatrzymać pokarmu w żołądku dziecka
  • zbyt łapczywe, szybkie połykanie pokarmu wraz z dużą ilością powietrza
  • przejedzenie – podanie dziecku zbyt dużej ilości pokarmu
  • nieodpowiednia technika karmienia dziecka, najczęściej związana z użyciem butelki i smoczka, które powodują połykanie zbyt dużej ilości powietrza

Ulewanie się najczęściej zatrzymuje się po około 3. czy 4. miesiącu życia dziecka, ale niekiedy utrzymuje się nawet do 1. roku życia dziecka. Aby zmniejszyć jego częstotliwość oraz poprawić komfort karmienia, rodzice mogą zastosować się do kilku porad.

Sprawdzone metody na ulewanie się u dziecka:

  • karmienie dziecka krócej i częściej niż dotychczas
  • przytrzymywanie dziecka w pozycji pionowej po nakarmieniu albo położenie go na boku, aby nie zakrztusiło się pokarmem
  • stosowanie specjalnych butelek i smoczków, które zmniejszają ilość powietrza dostarczanego do układu pokarmowego dziecka
  • pomasowanie brzuszka dziecka po karmieniu, aby pobudzić procesy perystaltyki jelit

W sprzedaży znajdziemy też mleko przeciw ulewaniu, czyli specjalne mleko modyfikowane dla dzieci, które mają tego rodzaju problemy. Można stosować je jako uzupełnienie karmienia piersią albo w określonych przypadkach jako mleko zastępujące to naturalne.

Mleko przeciw ulewaniu, które oznaczone jest jako AR, zawiera dodatkowy zagęstnik w składzie – najczęściej ze skrobi ziemniaczanej. Dzięki temu jest bardzie lepkie i gęste, a tym samym zmniejsza ulewanie się. Ponadto mleko przeciw ulewaniu najczęściej uzupełniane jest o różnego rodzaju probiotyki i inne składniki wspierające działanie układu pokarmowego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here