Jaką lampkę nocną dla dzieci wybrać?

Lampa do pokoju dziecięcego może przybierać różne formy. W sklepach dostępne są także odmienne modele, świecące na niestandardowe kolory. To gadżet, który jest nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny. Lampka nocna dla dzieci może dać maluchowi poczucie bezpieczeństwa, jeżeli tylko będzie odpowiednio dobrana. Jak ją wybrać? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Lampka nocna dla dzieci – o czym należy pamiętać podczas wyboru?

Lampka nocna z regulacją jasności może ułatwić maluchom zasypianie – mówi ekspert z serwisu lampy.pl. – Wszystko dzięki delikatnemu światłu, a także przyjaznym kształtom. Dodatkowo regulacja jasności pozwala na swobodną manipulację oświetleniem i dobór najlepszego stopnia jasności dla dzieci, które boją się całkowitej ciemności.

Lampa nocna dla dzieci LED musi być energooszczędna – bardzo często świeci się całą noc, dlatego ważne by nie pobierała za dużo prądu. Jeżeli jest przeznaczona dla kilkulatków, to powinna być również prosta w użyciu. Niektóre maluchy bawią się swoimi lampkami lub nawet z nimi zasypiają, dlatego warto rozważyć zakup takiego produktu, który będzie działał na baterie i nie będzie wymagał podłączenia do gniazdka.

Lampki nocne muszą dawać miękkie, delikatne światło, jednak musi być ono na tyle mocne, żeby maluch mógł w razie czego bez problemów wyjść z pokoju do toalety czy pokoju rodziców. Nie może być więc za mała i za słaba. Strumień światła powinien być rozproszony, żeby zapewnić dziecku bezpieczne przemieszczanie się. Lampka nocna dla dzieci może przybrać kształt ulubionej postaci z bajki, ale także ukochanego zwierzątka. Na rynku spotkasz lampki podłączane do gniazdka, lampki wkładane do kontaktu, lampki nocne na ścianę, mocowane do łóżeczka czy lampki stojące. Niektóre z nich mają opcję projektora, co jest szczególnie atrakcyjne dla niemowlaków.

Lampka nocna dla niemowlaka – tylko delikatne światło

Lampka nocna dla niemowlaka powinna rzucać delikatne, rozproszone światło. Na początku jest pomocą bardziej dla rodziców niż dzieci. Niemowlę przez pierwsze miesiące swojego życia może budzić się w nocy bardzo często, nawet do kilkunastu razy na dobę, a poruszanie się w ciemnościach jest niebezpieczne dla rodziców. Pamiętaj jednak, że zbyt ostre światło może utrudniać maluchowi dostosowanie się do nowego rytmu dobowego!

Dobrym pomysłem może okazać się lampka nocna LED z czujnikiem ruchu – jeżeli niemowlę w nocy zakwili, a rodzic wejdzie do pokoju, to pod łóżeczkiem lub obok niego lampka uruchomi się gdy tylko „złapie” ruch. Dzięki temu bez przeszkód sprawdzisz, czy dziecko płacze przez sen, czy się obudziło i jest głodne lub ma mokrą pieluszkę.

Lampka nocna do kontaktu

Lampka nocna do kontaktu to dobra opcja dla maluchów, które boją się ciemności lub często wstają w nocy. Służą one dzieciom głównie do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno podczas przebudzenia się, jak i nocnych wędrówek do łazienki czy pokoju rodziców. Dzięki temu malec nie uderzy się o mebel lub nie wywróci o zabawkę. Lampa z czujnikiem ruchu do kontaktu z kolei nie będzie świeciła się całą noc, a włączy się dopiero wtedy, gdy dziecko wstanie z łóżka.

Równie ciekawą opcją jest lampka nocna montowana do łóżka – jest szczególnie przydatna zwłaszcza dla starszych dzieci, które nie zasną bez czytania przed snem. Dla nieuważnych maluchów szafki nocne mogą być niebezpieczne, dlatego warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem, jeżeli dziecko nie zaśnie bez bajek na dobranoc, a Ty nie chcesz kupować szafki z kantami, o które może uderzyć się w nocy.

Lampka nocna ze ściemniaczem – przespana noc dziecka

Lampka nocna LED ze ściemniaczem nadaje się zarówno dla maluchów, jak i dla starszych dzieci. Wygodne ściemniacze, często dotykowe, umożliwiają rodzicom i dzieciom kontrolowanie stopnia natężenia światła w zależności od pogody i nastroju. Jest to niezwykle przydatne, zwłaszcza w wersji dotykowej.

Lampka nocna z czujnikiem ruchu – przespana noc rodzica

Lampka z czujnikiem ruchu to doskonałe rozwiązanie dla kilkulatków, które często wstają w nocy do toalety czy napić się wody. Teraz same będą mogły wyjść z pokoju lub sięgnąć do stolika po szklankę – wystarczy tylko w dobrym miejscu zamontować lampkę, tak by czujnik ruchu rejestrował ruch stopy dziecka gdy ta tylko pojawi się na ziemi. Takie rozwiązanie pozwoli rodzicom przespać całą noc. Gdy dziecko samo będzie sięgało po wodę, skończy się wołanie rodziców o 3 nad ranem.

Projektor dla dzieci – oświetlenie i ozdoba

Lampki nocne z projektorem to duża atrakcja dla dzieci w każdym wieku. Pamiętaj jednak, że tego typu projektory mogą wybudzać maluchy z lekkiego snu. Z kolei te młodsze dzieci mogą na początku bać się światła, rzucanego na ścianę czy sufit. Dodatkowo jeżeli niemowlę miało dużo wrażeń, zwłaszcza wieczorem, to taki projektor może utrudnić mu wyciszenie się i bezproblemowe zaśnięcie.

Lampka nocna dotykowa doskonale nada się dla starszych dzieci. Lampki do kontaktu polecamy zarówno maluchom, jak i starszym pociechom. Lampka nocna dla dzieci na ścianę z kolei to dobre rozwiązanie dla tych pociech, które nie boją się zasypiać w ciemności. Zwykle dają one dość mocne światło i nie da się regulować ich jasności, chociaż zdarzają się takie, które mają wmontowany ściemniacz. Polecamy tę wersję.

Już dziś dołącz do grupy RODZINA na Facebook i buduj z nami zamknięte forum rodziców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles