Jakie są korzyści karmienia piersią?

Idąc do sklepu, znajdziemy półki wypełnione mlekami modyfikowanymi. Wiele kobiet korzysta z możliwości zakupu mleka zastępczego, ponieważ same mają problemy z laktacją. Jeśli jednak mamy mleko, zastanówmy się, zanim sięgniemy po mleko modyfikowane. Badania potwierdzają, że nic nie zastąpi całkowicie naturalnego kobiecego pokarmu.

Banki mleka

Przez pierwsze kilka miesięcy laktacji kobiece piersi produkują ogromną ilość mleka – tak dużą, że mogłyby wykarmić kilka dzieci. Statystycznie jednak zdecydowanie więcej jest ciąż z jednym dzieckiem. Nadmiar mleka można oddać właśnie do banku mleka.

Bank mleka to nie jest nowy pomysł – funkcjonowały one już parędziesiąt lat temu. Jednak zostały zamknięte, ponieważ w wyniku zbyt małej ilości badań zaczęło rozprzestrzeniać się AIDS. Współcześnie banki mleka powróciły, a mleko kobiece jest szczegółowo badane. Nie dochodzi już więc do takich sytuacji. Między innymi kobiety, które chcą zostać dawczyniami, muszą wypełnić formularz, w którym opisują swój tryb życia i historię chorób. Obowiązkowe badania dotyczą wirusa HIV (wywołującego AIDS), kiły oraz zapalenia wątroby.

Banki mleka stanowią dobrą alternatywę dla mleka modyfikowanego, jeśli nie możemy same karmić piersią. Pomimo iż nad mlekiem modyfikowanym pracują naukowcy już od jakieś czasu, nadal nie znaleziono idealnej receptury, która byłaby prawdziwą konkurencją dla kobiecego mleka. Czym jednak mleko kobiece przewyższa mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane kontra mleko kobiece

Przede wszystkim mleko kobiece jest idealnym koktajlem pełnym składników odżywczych, które są bardzo łatwo przyswajalne przez malutkie organizmy. Mleko modyfikowane powstaje najczęściej na bazie mleka krowiego, a wszystkie witaminy i minerały są syntetyczne. To może wprowadzić do problemów ze strony układu pokarmowego, który dopiero się rozwija. Mleko modyfikowane powstaje też na przykład na bazie mleka sojowego lub mleka koziego, które mają stanowić alternatywę dla tego z białkiem krowim. Nic jednak nie zastąpi ponad tysiąca białek w mleku kobiecym, które są wytworzone z myślą o niemowlęciu.

Jak karmienie piersią wpływa na mamę i dziecko?

Akt karmienia piersią stymuluje wytwarzanie hormonu zwanego oksytocyną. To hormon miłości i przywiązania. Sprawia więc, że więź między dzieckiem a matką jest niepowtarzalna. Podczas karmienia piersią dziecko czuje się bezpiecznie, a matka odpoczywa (choć może nie przez pierwszy miesiąc, który zazwyczaj jest bolesny).

Oprócz wspaniałej więzi matki z dzieckiem, maluszek dzięki mleku matki zdobywa odporność, która chroni go przed różnymi chorobami i infekcjami. To coś wyjątkowego, czego nie potrafi zapewnić żaden producent mleka modyfikowanego.

Różne badania naukowe wskazują, że karmienie piersią przez pierwszy rok życia dziecka wpływa na jego rozwój umysłowy w bardzo pozytywny sposób. Można powiedzieć, że maluszek szybciej się rozwija do drugiego roku życia. Potem kwestia rozwoju zaczyna się wyrównywać między dziećmi karmionymi mlekiem modyfikowanym a mlekiem matki. Istnieją również badania mówiące o tym, że karmienie piersią stymuluje narządy artykulacji, co może przekładać się na szybszy rozwój mowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles