Jakość powietrza w Krakowie – smog i jego przyczyny

0

Kraków to jedno z największych i najludniejszych miast Polski. Słynie z wielu zabytków, rozbudowanej infrastruktury i… smogu. Kraków jest bowiem nie tylko jednym z najpiękniejszych polskich miast, ale należy także do tych o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Mimo tego, że jakość powietrza w naszym kraju z roku na rok poprawia się, Kraków nadal pozostaje polską stolicą smogu, który stał się niechlubną codziennością jego mieszkańców. Dlaczego tak się dzieje i skąd właściwie w Krakowie bierze się smog?

Smog w Krakowie – czym jest i skąd się bierze?

Według sensorów, których zadaniem jest monitoring powietrza Kraków jest miastem, w którym poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo duży. Jest to szczególnie zauważalne w okresie zimowym, kiedy zainstalowane w Krakowie wskaźniki alarmują władze i mieszkańców miasta o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest oczywiście smog, czyli nienaturalne oraz niezwykle niebezpiecznie zjawisko atmosferyczne.

Smog tworzy się przy sprzyjającej pogodzie. Brak wiatru oraz obecność zawieszonych w powietrzu pyłów i mikroskopijnych cząsteczek zanieczyszczeń sprawia, że nad miastem zawisa brudna i toksyczna chmura. Cząsteczki zanieczyszczeń dzieli się na pyły PM2.5, które dzięki swoim niewielkim rozmiarom przedostają się nie tylko do naszych płuc, ale także do krwioobiegu, przez co zatruwają cały organizm człowieka. Z kolei cząsteczki PM10 wnikając do płuc powodują problemy z oddychaniem oraz są przyczyną alergii i chorób związanych z układem oddechowym.

Przyczyn obecności zanieczyszczeń w powietrzu jest niestety bardzo wiele. W Krakowie główną odpowiedzialność za złą jakość powietrza ponosi palenie słabej jakości opałem oraz śmieciami w przydomowych piecach oraz wzmożony ruch samochodowy, w tym szczególnie korzystanie z aut nieposiadających odpowiednich systemów filtrujących zanieczyszczenia.

Monitoring powietrza Kraków – świadomość zagrożenia pomaga bronić się przed smogiem!

Na szczęście, w Krakowie aktualnie działa sieć ok. 100 sensorów, które 24h na dobę monitorują stan powietrza w stolicy Małopolski. To właśnie monitoring powietrza Kraków jest w stanie odpowiedzieć nam na pytanie, jakiej jakości powietrzem oddychamy w danym momencie, przez co pomaga w zapobieganiu negatywnym skutkom oddziaływania smogu na organizm ludzki. A tych jest niestety bardzo wiele.

Oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem jest bowiem przyczyną podwyższonej zachorowalności na choroby nowotworowe, znacznie osłabia organizm osób starszych i dzieci oraz negatywnie wpływa na rozwój płodu w łonie matki. Dzieci kobiet, które w czasie ciąży oddychały złej jakości powietrzem rodzą się bowiem mniejsze oraz są bardziej narażone na wystąpienie w dzieciństwie alergii oraz niektórych wad rozwojowych, w tym ADHD i autyzmu.

Poznaj bieżącą jakość powietrza w Twojej dzielnicy!

Dzięki wiedzy o stanie powietrza każdy mieszkaniec Krakowa ma okazję dowiedzieć się, kiedy może bezpiecznie uprawiać sport na świeżym powietrzu, przewietrzyć mieszkanie oraz pozwolić swoim dzieciom na zabawy na podwórku. Dzięki tej wiedzy może lepiej zadbać o zdrowie swoje i najbliższych sobie osób.

Monitoring powietrza Kraków w Airly za pomocą sieci sensorów rozmieszczonych w różnych częściach stalicy Małopolski przez całą dobę dostarcza aktualnych danych pomiarowych oraz informuje zarówno samych mieszkańców, jak i władze miasta o bieżącym stanie powietrza. Takie informacje, które możemy odczytywać zarówno na stronie internetowej, jak i za pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony i tablety, pozwalają każdemu z nas zaplanować swoją codzienność w Krakowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here