Kalendarz ciąży: Pierwszy trymestr jest szczególnie trudny dla matki. Jak go przetrwać? Podpowiadamy

Chociaż ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety, jej początki bywają dość trudne. Dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko nie zawsze jest czasem usłanym różami – szczególnie w pierwszym trymestrze. Zastanawiasz się, jak spokojnie przetrwać pierwszych dwanaście tygodni? Oto kilka cennych wskazówek.

Jak pokazuje kalendarz ciąży, pierwszy trymestr trwa do końca 12 tygodnia. W tym czasie zachodzi wiele intensywnych zmian w organizmie kobiety. Zmiany te szybko dają o sobie znać poprzez wahania nastrojów oraz wiele uciążliwych dolegliwości.

Pierwszy trymestr ciąży pełen obaw

Pozytywny wynik testu ciążowego to dopiero początek drogi. Chociaż ciąża jest już pewna, to wciąż pojawia się wiele innych pytań: czy jest dobrze umiejscowiona? czy rozwija się prawidłowo? czy uda się ją utrzymać?

Zgodnie ze wskazówkami, które daje kalendarz ciąży, w tym okresie pojawia się również ryzyko ciąży pozamacicznej. Pierwszy trymestr ciąży jest trudny również dlatego, że na tym etapie może dojść do przedwczesnego poronienia. Statystyki pokazują, że 80 proc. wszystkich poronień ma miejsce właśnie w pierwszych tygodniach. Dobra wiadomość jest jednak taka, że z każdym kolejnym tygodniem ryzyko utraty ciąży spada – między 13 a 19 tygodniem średnio 1-5 ciąż na 100 kończy się niepowodzeniem.

Uciążliwe wymioty i nudności

W pierwszych tygodniach ciąży u kobiet zaczynają nasilać się uciążliwe objawy, takie jak wymioty oraz nudności. Dolegliwości pojawiają się ok. 6 tygodnia i trwają najczęściej do końca pierwszego trymestru. To efekt burzliwej pracy hormonów (głównie hCG oraz progesteronu), które przygotowują organizm do narodzin dziecka.

Jeżeli chcesz zminimalizować uciążliwość tych dolegliwości:

  • nie wstawaj z łóżka od razu po przebudzeniu – zjedz coś lub napij się lekko osłodzonej herbaty rumiankowej,
  • nie dopuszczaj do uczucia ssania w żołądku – zawsze miej pod ręką małe przekąski, np. migdały, ciastka imbirowe.

Jeśli ostre wymioty i nudności uniemożliwiają jedzenie i picie, skontaktuj się z ginekologiem. Taki stan może doprowadzić do niedożywienia oraz odwodnienia organizmu.

Ogólne zmęczenie i senność

Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży uskarżają się na ciągłe zmęczenie oraz senność. Jest to zjawisko zupełnie normalne, związane z zawirowaniami hormonalnymi oraz pobieraniem od matki energii potrzebnej do wykształcenia zalążków narządów malucha.

Zmęczenie i senność to objawy, które musisz po prostu przeczekać. Jedyne co możesz zrobić, to:

  • zwolnić dotychczasowe tempo życia,
  • odpoczywać w każdej wolnej chwili,
  • zadbać o komfortowy i długi (trwający co najmniej 7-8 godzin) sen,
  • drzemać w ciągu dnia – gdy masz na to ochotę i pojawia się taka możliwość.

Jeżeli zmęczeniu i senności towarzyszą zawroty głowy czy duszności, należy skontaktować się z lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć o anemii.

Znajdź zaufanego lekarza

Jeżeli dowiedziałaś się o ciąży, pamiętaj że w ciągu najbliższych 9 miesięcy, będzie Ci potrzebna profesjonalna opieka lekarska. Wybierz ginekologa, którego podejście i sposób opieki nad pacjentką będzie dla Ciebie odpowiedni – takiego, który chętnie odpowiada na Twoje pytania i przed którym nie czujesz skrępowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *