Kaszel u dzieci – sprawdzone sposoby rodziców!

Poznanie powodów kaszlu i nauczenie się rozróżniania jego rodzaju to klucz do sukcesu w skutecznej walce z intruzem. Kaszel jest odruchem, który pomaga oczyścić drogi oddechowe i najczęściej jest objawem występującym w zakażeniu dróg oddechowych.

Rodzaje kaszlu

Męczący, suchy kaszel, tzw. nieproduktywny, pojawia się na początku infekcji górnych dróg oddechowych, tchawicy oraz gardła. Zazwyczaj, w dalszym etapie choroby przechodzi w kaszel mokry, zwany produktywnym, związany z odkrztuszaniem zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Kaszel krtaniowy, tzw. szczekający, atakuje nagle, przeważnie w nocy lub nad ranem. Dziecko wówczas wydaje dźwięk podobny do szczekania psa, a jego oddech charakterystycznie świszczy. Podczas ataku, pod wpływem obrzęku krtani dziecko nie może złapać tchu i dusi się. To sytuacja zagrażająca życiu. Niezbędna jest wtedy natychmiastowa interwencja lekarza. Kaszel dudniący, charakteryzujący się dwutonowym brzemieniem, czasem określanym metalicznym lub beczkowym – to kaszel tchawiczy. Świadczy o wadach w budowie tchawicy, stanie zapalnym lub obecności ciała obcego w tchawicy. Przyczyną kaszlu, może być też refluks żołądkowo- przełykowy.

Dziecko kaszle wtedy po jedzeniu, przy zmianie położenia ciała a także przy śmiechu lub płaczu. Specyficznym rodzajem kaszlu jest kaszel psychogenny (nerwowy), który bywa wyrazem lęków, stresu, często pojawiający się u dzieci w wielu szkolnym. Jest trudny w diagnostyce, wymaga wyeliminowania organicznych przyczyn. O tym, że mamy do czynienia z takim rodzajem kaszlu świadczyć może fakt, że dziecko nie kaszle, gdy śpi, mówi lub gdy jest zajęte zabawą. Uporczywy kaszel jest objawem wielu alergii oraz astmy. Wtedy kaszel jest reakcją na wdychane wraz z powietrzem substancje, np. dym papierosowy, kurz. Jest odruchem ratującym życie przy zakrztuszeniu czy zachłyśnięciu.

Popularne sposoby na kaszel u dzieci

Gdy kaszel nie ma dramatycznego przebiegu, nie powoduje duszności, nie towarzyszą mu inne ostre wyznaczniki np. wysoka gorączka, wymioty, dziecko nie jest noworodkiem, a wszystkie inne symptomy wskazują na to, jest on objawem infekcji, możemy spróbować poradzić sobie z nim sami. Opiekując się kaszlącym dzieckiem w domu, pamiętajmy o nawilżaniu powietrza, rozwieszając na kaloryferach pojemniki z wodą lub mokre ręczniki.

Nawilżone powietrze ułatwi odkrztuszanie wydzieliny, złagodzi suchy kaszel. Obowiązkowo regularnie wietrzymy mieszkanie. Podajemy dziecku duże ilości płynów, często i małymi porcjami. Cenionym sposobem na pozbycie się kaszlu i kataru u dzieci są inhalacje.

Gdy nie posiadamy profesjonalnego inhalatora, wystarczy zagotowanie wody w szerokim garnku. Jeśli dziecko nie ma uczulenia, możemy dodać ziół: tymianku, rumianku, szałwii lub kilka kropel olejku np. eukaliptusowego, sosnowego. Parujący garnek stawiamy przy łóżeczku dziecka (uważajmy by dziecko się nie poparzyło!).  Starsze dziecko, może pochylić się nad garnkiem i głęboko wdychać napar.

Sposobem na złagodzenie kaszlu dzieci, związanego z bólem i drapaniem w gardle może okazać się płukanie go roztworem soli kuchennej (1 łyżeczka soli na szklankę letniej wody), bądź naparem z szałwi.

W skutecznym pokonaniu kaszlu dzieci, pomocne będą też farmaceutyki. W aptece znajdziemy całą ich gamę. Syropy przeciwkaszlowe na suchy kaszel i syropy wykrztuśne, podawane przy mokrym kaszlu. Te, o działaniu mukolitycznym rozrzedzają zbyt gęstą wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszenie.

Kiedy do lekarza…

Gdy kaszel nie przechodzi, dziecko czuje się źle, towarzyszą mu inne objawy jak np. bardzo wysoka lub utrzymująca się powyżej kilku dni gorączka, słyszysz w oddechu dziecka trzeszczenia, świsty koniecznie skonsultuj się z pediatrą, bo kaszel niestety bywa też objawem wielu bardzo groźnych chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *