Kaszel u dziecka

Kaszel jest bardzo często występującą dolegliwością u dzieci podczas infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Maluchy mogą łatwo się zarazić poprzez kontakt z rówieśnikami w żłobku lub przedszkolu. Męczący suchy i mokry kaszel nie pozwala spać w nocy, utrudnia oddychanie i normalne funkcjonowanie. Jak leczyć uporczywy kaszel? Co powinny zawierać syropy dla dzieci?

Jakie są rodzaje kaszlu?

Kaszel może mieć podłoże wirusowe i bakteryjne. Jest to naturalny odruch obronny organizmu w przypadku podrażnienia górnych dróg oddechowych. Na początku choroby najczęściej pojawia się suchy, męczący kaszel, który utrudnia oddychanie. Nazywany jest kaszlem nieproduktywnym – nie występuje odksztuszanie wydzieliny. Czasami występuje w parze z katarem – wszystko zależy od tego, jaki wirus dostał się do organizmu. Pojawia się nieprzyjemne uczucie łaskotania i drapania w podrażnionym gardle nasilające się podczas głębokiego oddechu lub mówienia. Aby pozbyć się przykrych objawów. warto sięgnąć po syropy dla dzieci, które nawilżają błonę śluzową.

Po kilku dniach przekształca się w kaszel mokry (produktywny), który charakteryzuje się innymi objawami. Pojawia się plwocina, którą dziecko odksztusza w napadach kaszlu. Wówczas gęsta wydzielina razem z drobnoustrojami chorobotwórczymi jest usuwana z gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. To dobry zwiastun świadczący o końcu infekcji.

Co robić, kiedy dziecko męczy suchy kaszel?

Syropy dla dzieci pozwalają szybko przynieść ulgę w bólu, ale jednocześnie można skorzystać z innych domowych metod walki z kaszlem. Przede wszystkim należy zadbać o nawilżanie powietrza – suche wysusza błonę śluzową w gardle, jeszcze bardziej nasilając odruch kaszlu. Warto w tym celu kupić nawilżacz powietrza lub w sezonie grzewczym położyć mokry ręcznik na kaloryferze. Ponadto na noc warto zmniejszyć temperaturę i przewietrzyć sypialnię, a malucha cieplej ubrać do spania. Dobrym sposobem są inhalacje nawilżające śluzówkę gardła. Można je zrobić za pomocą inhalatora, wody morskiej lub olejków. Świetnie sprawdzą się olejki eukaliptusowy, tymiankowy, majerankowy, miętowy oraz z drzewa herbacianego.

Starym sprawdzonym sposobem jest syrop z cebuli, który choć nie ma najprzyjemniejszego smaku i zapachu, pomaga w walce z uporczywym kaszlem. Niestety dzieci niechętnie korzystają z tego rozwiązania. Lepszy w smaku jest słodki miód, który można rozpuścić w szklance ciepłej wody z imbirem i odrobiną cytryny. Ten składnik posiadają również syropy dla dzieci z apteki. Miód posiada silne właściwości bakteriobójcze, powleka śluzówkę warstwą ochronną, odpowiednio nawilżając gardło. Syrop dla niemowlaków i dzieci kupiony w aptece najczęściej zawiera tę substancję.

Syrop dla niemowlaków i dzieci – jaki wybrać?

O ile większe dzieci bez problemu wypiją wodę z miodem, o tyle syrop dla niemowlaków powinien posiadać formę kropli. Równie ważny jest skład produktu. Warto wybrać syrop na kaszel dla dziecka z zawartością naturalnych substancji. Jednym z nich jest Apicold z wyciągiem z korzenia prawoślazu lekarskiego, który powleka błonę śluzową gardła i zmniejsza suchość w gardle. Syrop zawiera także miód i propolis o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych oraz składnik, który hamuje replikację wirusów – flawonoid galangina. Wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, skracając czas trwania choroby i zapobiegając powikłaniom. Syrop dla niemowlaków i starszych dzieci ma neutralny smak, dlatego jest chętnie przyjmowany w trakcie infekcji.

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise
Reklamy
Wakacje w Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles