Kiedy stosuje się aparaty ortodontyczne i jakie są ich rodzaje?

0

Ortodoncja jest gałęzią medycyny, zajmującą się leczeniem wad zgryzu. Dzięki dynamicznemu rozwojowi i nowoczesnym rozwiązaniom, osoby w każdym wieku mogą cieszyć się pięknym, perfekcyjnym uśmiechem. Aparaty ortodontyczne pozwalają na skuteczne leczenie wad zgryzu zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Leczenie polega przede wszystkim na noszeniu aparatu i okresowych korekcjach w gabinecie ortodontycznym. Kiedy trzeba zastosować aparat i jaki rodzaj wybrać?

Jakie są wskazania do leczenia aparatem ortodontycznym?

Specjaliści współpracujący z portalem tourmedica.pl podkreślają, że wskazaniem do leczenia ortodontycznego jest rozpoznanie przez ortodontę lub stomatologa wady zgryzu, czyli nieprawidłowego ustawienia zębów dolnych i górnych względem siebie. Najczęściej rozpoznawane i wymagające leczenia aparatem wady to:

  • tyłozgryz – zęby w żuchwie są cofnięte w stosunku do zębów w szczęce,
  • zgryz otwarty – zęby w szczęce w całości lub w części nie kontaktują się z zębami w żuchwie,
  • zgryz głęboki – zęby w szczęce zakrywają zęby w żuchwie nawet do 2/3 wysokości.

Nieleczona dysfunkcja zgryzu może powodować znaczne uszkodzenia zębów wynikające z próchnicy, paradontozy czy kruszenia i łamania się zębów. Ponadto wady zgryzu powodują zmianę rysów twarzy i pogarszają funkcjonowanie organizmu.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Po stwierdzeniu wady zgryzu można rozpocząć leczenie ortodontyczne. Dzieciom z uzębieniem mlecznym, mieszanym lub stałym we wczesnej fazie zalecane są aparaty ruchome, które można wyjmować, np. do posiłku lub w celu higieny jamy ustnej. Tego to rodzaju aparaty są przeznaczone również dla osób dorosłych, które przebyły leczenie aparatem stałym. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Aparaty ortodontyczne dla dorosłych – wybór właściwego.

Skuteczne leczenie wad zgryzu zapewniają aparaty stałe. Najbardziej popularne są modele klasyczne, wykonane z metalu – są to tzw. aparaty ligaturowe. Składają się z zamków, pierścieni, łuków oraz tzw. ligatury, czyli gumek. Modele kosmetyczne działają równie skuteczne, ale są mniej widoczne, ponieważ ich zamki są przezroczyste lub białe. Do wyboru są też modele lingwalne, które przyklejane są na tylnej stronie zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here