Kilka wskazówek przed zakupem wózka dla niemowlaka

Zakup wózka to jeden z największych wydatków dziecięcej wyprawki, dlatego przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę szereg kluczowych czynników, a przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, przez jak długi czas maluch będzie z niego korzystał – kilka miesięcy czy też lat? Uwzględniając różne potrzeby rodziców i dzieci, przygotowaliśmy kilka wskazówek, którymi warto się kierować. Koniecznie przeczytaj ten tekst do końca!

Gondola czy spacerówka

Wspomniane dwa rodzaje wózków są dostosowane do rozwoju ruchowego dziecka. Wózek typu gondola odpowiada potrzebom noworodków i niemowląt, a więc malców, które jeszcze nie potrafią samodzielnie siedzieć. Budka gondoli doskonale chroni przed wiatrem, a także intensywnym słońcem, a odpowiednio wyprofilowany materac zapewnia maluchowi stabilność i wygodę. Aby zapewnić dziecku jak najlepszy komfort termiczny, warto wybierać wózki z pokrowcem na gondolę, a także wyposażone w osłonę przeciwdeszczową. Spacerówka jest z kolei niezbędna, jeśli malec już potrafi siedzieć, a więc zwykle po 6-9 miesiącach od narodzin. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc kupno wózka 2w1, w którym można zmienić gondolę na siedzisko z barierką dla starszego dziecka. Można także postawić na model 3w1, który dodatkowo posiada jeszcze nosidełko. Jest to bardzo wygodne i korzystne, ponieważ zestaw z pewnością wyniesie taniej niż zakup trzech elementów osobno.

Na to powinniście zwrócić uwagę

Wybór rodzaju wózka to kwestia podstawowa, jednak poszczególne elementy sprzętu są równie ważne, ponieważ od nich zależy, jak wózek będzie się sprawdzał w różnych warunkach. Koniecznie weź je pod uwagę.

  • Rodzaj kół – małe koła są dostosowane do płaskich i równych powierzchni, podczas gdy duże sprawdzą się również w warunkach mniej komfortowych, takich jak np. śnieg, nieco większa trawa lub wyboista leśna droga. W przypadku wózków typu gondola, a także 2w1 i 3w1 najlepiej wybierać modele z czterema kołami, natomiast klasyczna spacerówka dobrze się sprawdzi również w wersji trójkołowej – jest lżejsza i łatwiej nią „kierować”.
  • Rodzaj tworzywa – od materiału, z jakiego wykonano stelaż i ramy, zależy kolejna jego ważna cecha – waga. Wózki, w których fragmenty te zostały wykonane z aluminium, uchodzą za lekkie, a więc i bardziej poręczne. Gondola lub siedzisko w spacerówce to zwykle wytrzymały plastik, pokryty miękką pianką i tkaninami.
  • Stelaż – wyróżnia się wózki z klasycznymi stelażami krzyżakowymi (przypominają kształt litery „x”), a także teleskopowymi (kształt odwróconej litery „y”). Pierwsze z wymienionych po złożeniu zajmują więcej miejsca, a drugie z kolei wyglądają nowocześniej i bardziej stylowo.
  • Dodatkowe wyposażenie – chodzi oczywiście o torbę na akcesoria dziecięce, kosz na zakupy, moskitierę, parasolkę do spacerówki. Elementy te bardzo się przydają, dlatego warto, by wózek był w nie wyposażony.
  • Amortyzacja – przy zakupie sprawdź rodzaj hamulca, jaki posiada – oprócz hamulców nożnych w wózkach występują także hamulce ręczne – doskonałe dla rodziców, którzy prowadząc, jednocześnie chcą np. uprawiać jogging.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki i podpowiedzi ułatwią Ci wybór. Jeżeli poszukujesz miejsca, gdzie możesz kupić wózek dla niemowlaka, to zajrzyj na: https://www.emag.pl/wozki-dzieciece/c i zapoznaj się z bogatym asortymentem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles