Układ moczowy jest delikatny i podatny na infekcje. Zakażenie może pojawić się w każdym jego odcinku. Infekcje jego należą do nieprzyjemnych, a na zakażenie układu moczowego najczęściej narażone są kobiety. Niestety problem jego dysfunkcji jest przez nas wciąż niesłusznie bagatelizowany.

Zakażenia układu moczowego (ZUM) znajdują się na drugim miejscu, po grypie i infekcjach grypopochodnych, jeśli chodzi o częstość występowania u człowieka. Schorzenie to związane jest z występowaniem drobnoustrojów w drogach moczowych, które w prawidłowych warunkach powinny pozostawać jałowe. W końcowym odcinku cewki moczowej bakterie mogą być obecne, ale nie wywołują zakażenia. Środowisko niekorzystne dla rozwoju bakterii utrzymują w drogach moczowych proantycyjany – związki roślinne występujące w żurawinie, składniku m.in. suplementu diety ProUro. Najczęściej spotykanymi postaciami klinicznymi pozaszpitalnych zakażeń układu moczowego są zakażenia pęcherza moczowego (ok. 90% przypadków) i odmiedniczkowe zapalenia nerek (ok. 10% przypadków).

Podatność na zapalenie pęcherza
Pęcherz moczowy jest dobrze umięśnionym i sprężystym zbiornikiem o objętości 400-700 ml. Jest umiejscowiony w miednicy małej, za spojeniem łonowym. Wypełnienie pęcherza moczem powoduje wzrost ciśnienia w jego wnętrzu, podrażnienia zakończeń nerwów czuciowych, co w efekcie wywołuje parcie. Dochodzi do skurczu mięśnia wypierającego oraz rozkurczu zwieraczy i mocz wydostaje się na zewnątrz przez cewkę. Prawidłowa objętość moczu na dobę wynosi około 1-3 litrów.

Zapalenie pęcherza moczowego dotyka przeważnie kobiety, głównie osoby młode. Bardziej narażone na dolegliwości są kobiety często uprawiające seks. Podatność kobiet na to schorzenie bierze się z budowy anatomicznej. Cewka moczowa kobiety jest znacznie krótsza niż u mężczyzny (ok. 5 cm wobec około 20 cm), dlatego też bakterie mają do przebycia mniejszy dystans. Blisko ujścia cewki znajduje się odbyt, co sprzyja przenoszeniu bakterii na skutek niezachowania należytej higieny.

Najczęściej infekcje pojawiają się w okresie zimowym na skutek przeziębień i przemarznięcia. Siadanie na zimnych ławkach, murkach, poręczach jest niewskazane. Poza tym pęcherzowi nie służą płyny do higieny intymnej niedostatecznej jakości. Podobnie rzecz się ma z tamponami czy podpaskami. Zdarza się, że wywołują różnorakie reakcje alergiczne, a stąd prosta droga do infekcji pęcherza. Mechaniczne środki antykoncepcyjne (spirale, krążki) także mogą wywołać infekcje. Zwiększoną czujność powinny zachować kobiety będące w ciąży czy przechodzące klimakterium ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie.

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zakażenia pęcherza moczowego i niejednokrotnie wiąże się z anatomicznymi nieprawidłowościami narządów układu moczowo-płciowego. Mężczyźni do 50-60 roku życia rzadko cierpią na ZUM. Schorzenie zaczyna się pojawiać w okresie zaburzeń związanych z oddawaniem moczu, wiążących się najczęściej z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego i zastojami moczu w pęcherzu.

Mechanizm zapalenia
Bakterie najczęściej przenikają do układu moczowego z cewki moczowej (ponad 90% przypadków), znacznie rzadziej z innych narządów, z krwią lub limfą. Blisko 90% zakażeń pęcherza moczowego wywoływanych jest przez bakterię Escherichia coli, która bytuje w jelicie grubym. Zagrożenie stanowi w momencie wniknięcia jej do układu moczowego. Poza bakteriami, innymi patogenami zakażającymi drogi moczowe są chlamydie, mikolazmy, dwoinka rzeżączki oraz wirusy, które przenoszone są głównie drogą płciową

Objawami wskazującymi na zapalenie pęcherza moczowego są:

  • bóle brzucha w okolicy nadłonowej, występujące także podczas oddawania moczu,
  • zwiększona częstotliwość parcia na mocz,
  • pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  • wzrost temperatury,
  • a także u niektórych – nietrzymanie moczu.

Zdarzają się sytuacje, kiedy zakażenie pęcherza moczowego może przebiegać jako bezobjawowy bakteriomocz, charakteryzujący się tym, że nie odczuwa się dolegliwości. W drogach moczowych znajdują się bakterie, których istnienie stwierdza się w badaniu ogólnym i bakteriologicznym moczu. Bezobjawowy bakteriomocz wymaga leczenia wśród kobiet w ciąży, dzieci i osób mających problemy z odpływem moczu.

Profilaktyka
Istnieje wiele sposobów zapobiegania zakażeniom dróg moczowych, ale najważniejszym z nich jest dbanie o zdrowie układu moczowego każdego dnia, niezależnie od okoliczności.

Jako powszechne i pomocne w prawidłowym dbaniu o zdrowie układu moczowego  uważa się picie dużej ilości płynów, aby stale wypłukiwać bakterie z układu moczowego, korzystanie częściej z prysznica zamiast kąpieli. Ponadto unikanie produktów mogących podrażnić cewkę moczową (np. kobiece preparaty perfumowane czy nylonowa bielizna). To co jednak jest bardzo ważne, a co więcej potwierdzone badaniami, to wzbogacenie codziennej diety o żurawinę, która słynie ze swoich dobroczynnych właściwości na zdrowie układu moczowego, np. ProUro.

ProUro to suplement diety dedykowany głównie kobietom. Zawarta w nim witamina C oraz standaryzowany na zawartość proantocyjanów naturalny ekstrakt z owoców żurawiny dobroczynnie wpływają na zdrowie i sprawne funkcjonowanie układu moczowego. Są to cenne składniki naszej diety, o których należy pamiętać każdego dnia.

Optymalna dawka wyciągu z żurawiny wielkoowocowej,  bogata w proantocyjany (36 mg), wytwarza w drogach moczowych środowisko niekorzystne dla rozwoju bakterii oraz wspomaga ich usuwanie z organizmu. Witamina C powoduje natomiast obniżenie pH moczu, co sprzyja utrzymaniu w dobrej kondycji dróg moczowych.

Preparat polecany jest przede wszystkim dla osób odczuwających dyskomfort dróg moczowych, głównie w przypadku przewlekłych i często nawracających infekcji pęcherza, jako środek skracający okres leczenia. Jedna doustna kapsułka dziennie ProUro dba o zdrowie i sprawne funkcjonowanie układu moczowego. Zaleca się przyjmowanie preparatu w trakcie posiłku ze względu na lepszą przyswajalność składników.

Zastosowanie odpowiednio wcześnie leczenia pozwoli łatwo osiągnąć zamierzony cel leczniczy, a tym samym uniknąć przewlekłych zakażeń oraz ich niepożądanych efektów, w postaci groźnych powikłań.

Wsłuchujmy się w potrzeby naszego ciała, podążajmy za postępem cywilizacji i nowymi skutecznymi metodami profilaktyki, poszerzajmy nasza dietę o cenne suplementy, a wzbogacimy nie tylko naszą wiedzę ale pomożemy naszemu ciału pozostać na długie lata w zdrowiu.

Wykorzystano materiały:
Kwias Z., Zakażenia układu moczowego, Przewodnik Lekarza 3/2002
Hanecki R., Poradnik Lekarza: Zakażenia układu moczowego, Gdańsk 2003
Zapalenie pęcherza moczowego, http://mediweb.pl/diseases/wyswietl_d.php?id=72
Pęcherz w opałach, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/zdrowie-rodziny/pecherz-w-opalach-,931_3321.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *