Według publikacji „Women Under the Influence” („Kobiety pod wpływem”), która zawiera wyczerpującą analizę trwających 10 lat obserwacji prowadzonych na kobietach i dziewczętach w USA, 15 milionów z nich używa nielegalnych środków odurzających, 32 miliony pali papierosy, a 6 milionów osób nadużywa lub jest uzależnionych od alkoholu.

„To, że zaniedbaliśmy specjalne potrzeby płci żeńskiej w walce z uzależnieniami, jest niewybaczalnym błędem. Uniwersalna profilaktyka i metody leczenia, w dużej mierze dopasowane jedynie do potrzeb uzależnionych mężczyzn, skazały miliony kobiet i dziewcząt na nierozpoznane w porę, rujnujące życie uzależnienie” – mówi dyrektor Ośrodka CASA i były amerykański sekretarz stanu ds. Zdrowia, Edukacji i Opieki Społecznej, Joseph A. Califano, Jr. „Nasza publikacja ujawnia długo niezauważaną prawdę, że problemy uzależnienia dotyczą również kobiet, i to niezależnie od tego, z jakiej warstwy społecznej pochodzą” – dodaje.

„Książka „Kobiety pod wpływem” jest wezwaniem do tego, by rozwiać wątpliwości i niepewność, które powstrzymują kobiety od szukania profesjonalnej pomocy” – mówi członek zarządu CASA, Peter R. Dolan. „Publikacja ta zawiera wiele rad pomagających rodzicom, nauczycielom, pracownikom socjalnym i innym zainteresowanym, rozpoznać szczególne potrzeby dziewcząt i kobiet, zagrożonych uzależnieniem” – uzupełnia.


Według badań Ośrodka CASA:

  • Spożywając takie same lub mniejsze ilości alkoholu kobiety zapadają szybciej na choroby spowodowane nadmierną konsumpcją alkoholu (np. marskość wątroby, nadciśnienie, uszkodzenia mózgu),
  • Kobiety częściej niż mężczyźni wpadają w depresję, stany lękowe, zaburzenia łaknienia w następstwie używania środków odurzających,
  • Kobiety stosujące leki przeciwlękowe i antydepresyjne są prawie dwa razy częściej zagrożone uzależnieniem się od nich niż mężczyźni.

Ośrodek CASA przypomina, że ze względu na mniejszą zawartość wody a większą tkanki tłuszczowej oraz mniejszą aktywność enzymu rozkładającego alkohol w organizmie kobiety, wypicie przez nią jednej dawki alkoholu zazwyczaj odpowiada dwóm dawkom u mężczyzny. Picie alkoholu podwyższa ryzyko zachorowania na raka piersi. Pijące starsze kobiety szybciej zapadają na zaniki pamięci i demencję starczą, niż nadużywający alkoholu starsi mężczyźni. Jeden wypalony przez kobietę papieros działa na nią rakotwórczo w takim stopniu, jak dwa wypalone przez mężczyznę. Dziewczęta szybciej uzależniają się od palenia papierosów niż chłopcy. Palenie we wczesnym okresie dojrzewania podwyższa w szczególności ryzyko zachorowania na raka piersi.

Powyższe dane pochodzą z opublikowanego przez The National Center on Addiction and Substance Abuse (CASA) na Uniwersytecie Kolumbia badania „Woman Under the Influence” (The Johns Hopkins University Press). Publikacja ta jest rezultatem prowadzonych przez 10 lat badań.

Źródło: http://alcoholism.about.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *