Kredyt hipoteczny – zmiany w prawie w 2020 roku

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna szansa na spełnienie marzenia o własnym mieszkaniu. Ceny na polskim rynku są bowiem na tyle wysokie, że mało kto jest w stanie zaoszczędzić środki na zakup nieruchomości.

Niestety jednak zdecydowanie się na taki rodzaj finansowania ma nie tylko zalety, ale również wady. Największymi minusami są koszty kredytu oraz konieczność zgromadzenia wkładu własnego. Nowy rok może jednak przenieść zmiany w warunkach kredytowania. Jak wejście w życie nowych przepisów prawnych w 2020 roku wpłynie na rynek finansowy?

Warto więc zastanowić się, na co powinniśmy przyszykować się, jeśli chodzi o rynek kredytów hipotecznych w nadchodzącym roku. Analitycy zwykle z wyprzedzeniem analizują sytuację. Prognozują oni, że popyt na kredyty hipoteczne będzie się stale utrzymywał. Mimo wysokich cen kredytów, wielu Polaków bowiem nie ma innego wyjścia, jak zakup mieszkania na kredyt. Wynajem mieszkania nie jest bowiem konkurencyjną ofertą ze względu na wysokie ceny. Ponadto nieruchomości są wciąż przez wiele osób postrzegane jako dobry sposób na lokowanie środków.

Kredyt hipoteczny – konstrukcja kredytu w roku 2020

W roku 2020 na rynku kredytów hipotecznych nie zajdą żadne gruntowne zmiany. Konstrukcja kredytu wciąż będzie wyglądać tak samo. Oznacza to więc utrzymanie wkładu własnego na poziomie około dwudziestu procent. Prawdopodobnie nie pojawi się żaden nowy program dopłat rządowych. Kredyt hipoteczny będzie więc wciąż dostępny dla osób o odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej oraz posiadających środki na wkład własny. Ze względu jednak na wytyczne narzucane przez Unię Europejską, mogą zostać wprowadzone w prawie pewne zmiany, wpływające na kredyt hipoteczny w roku 2020.

Kredyt hipoteczny a zmiana stawek WIBOR

Mimo pozytywnych analiz rynku kredytów hipotecznych, obawy inwestorów mogą budzić zmiany w prawie, które musi być dostosowane do wymagań unijnych. Jednym z takich wymagań jest dostosowanie WIBORu do stawek referencyjnych UE. Możliwe, że wymaganie to spowoduje konieczność stworzenia zupełnie innego wskaźnika, który zastąpi dotychczasowy.

Czym jest WIBOR i jaki ma związek z kredytami hipotecznymi? WIBOR jest zmienną stawką bazową, która wpływa na wysokość oprocentowania proponowanego przez banki. Jego wysokość zależna jest od dodatkowych czynników: tempa rozwoju gospodarki, wysokości inflacji oraz sytuacji najważniejszych kredytów hipotecznych. Wzrost wartości tego wskaźnika oznacza, że oprocentowanie kredytu wzrośnie. Wpłynie to na pewno na zwiększenie kosztów, jakie musisz ponieść, kiedy bierzesz kredyt hipoteczny.

W związku z przewidywanymi zmianami dotyczącymi wskaźnika WIBOR wiele banków zdecydowało się na zaoferowanie klientom kredytów ze stałym oprocentowaniem. Ty również masz więc szansę na takie warunki zobowiązania. Czy jednak są one korzystne?

Kredyt hipoteczny w 2020 ze stałym oprocentowaniem?

Stałe oprocentowanie powoduje, że możesz mieć pewność co do tego, ile będzie wynosić Twoja rata kredytu w przyszłości. Jednak w momencie podpisywania umowy, ustalone oprocentowanie będzie nawet o półtora procenta wyższe niż w przypadku oprocentowania zmiennego. Jeśli więc wbrew analizom nie nastąpi wzrost wysokości WIBORu, spłacanie zobowiązania będzie Cię kosztować więcej. Jeśli jednak po podpisaniu umowy WIBOR znacznie wzrośnie, Ty będziesz spłacać raty na znacznie bardziej preferencyjnych warunkach. Ze względu na taką sytuację, część banków już teraz oferuje oprocentowanie stałe na poziomie oprocentowania zmiennego.

Czy wybór oprocentowania stałego się opłaca? Nie ma na to jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnej oceny sytuacji kredytowej, innych parametrów wpływających na koszt kredytu oraz długość spłaty zobowiązania. Aby ocenić czy to dobre rozwiązanie w Twojej sytuacji, możesz wykorzystać kalkulator kredytu hipotecznego oraz kalkulator zdolności kredytowej. Dadzą Ci one pojęcie o tym, jak może rozkładać się w czasie Twój kredyt hipoteczny. Warunki spłaty takiego zobowiązania możesz jeszcze negocjować, jednak kalkulatory ułatwią Ci decyzję, do którego z banków najlepiej udać się po więcej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles