Kwas alfa liponowy i jego rola w prowadzeniu zdrowego trybu życia

0

Wszechstronne działanie kwasu alfa liponowego sprawia, że z każdym rokiem większa ilość użytkowników wprowadza ten suplement diety na stałe do swojego codziennego jadłospisu. Spotkamy się zarówno z kapsułkami ALA, jak i z kosmetykami, których rzeczony kwas tłuszczowy jest podstawowym składnikiem. Lecz na jakie działanie kwasu alfa liponowego możemy liczyć? Co zyskamy na takiej suplementacji?

Znane są właściwości kwasu alfa liponowego na zdrowy wygląd skóry, dlatego też najprędzej spotkamy się z jego obecnością w składzie jakościowych produktów kosmetycznych. W praktyce jednak jego rola jest znacznie poważniejsza. Kwas alfa liponowy, jako kwas tłuszczowy podobny w budowie i roli do witamin, jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Okazuje się, że stanowi on naturalną formę walki z wolnymi rodnikami tlenowymi – główną przyczyną stanów zapalnych i nowotworów. To jednak jedynie początek pokaźnej liczby skutków kwasu alfa liponowego w diecie.

Kwas alfa liponowy, a zdrowie

Bez wchodzenia w zawiłe, biochemiczne szczegóły, można powiedzieć, że kwas alfa liponowy (znany również pod nazwą ALA) potęguje efekty działania witaminy E i C. Jego witalne właściwości docenią osoby chore na cukrzyce. Jest także bardzo dobrym czynnikiem usuwającym z organizmu metale ciężkie oraz grzyby. ALA pomaga hamować namnażanie się wirusów, przez co sugeruje się go jako jeden z czynników, które pomagają osobom borykającym się z wirusem HIV. Jest to mikroskładnik odżywczo działający na wątrobę.

Suplement kwas alfa liponowy nie powinien być traktowany jako lek, ale z całą pewnością możemy uznać go za środek do skutecznej profilaktyki. Zażywając tabletki z ALA, mamy mniejsze szanse na zachorowanie na miażdżycę, wrzody jelitowe, zatrucie metalami ciężkimi, choroby oczy oraz mózgu, a także choroby na tle nerwowym, w tym depresję. Osoby, które są obarczone ryzykiem zachorowania na tego typu dolegliwości powinny włączyć suplement kwas alfa liponowy do swojej diety.

Fot. Kwas Alfa Liponowy: Sklep.kenayag.com.pl/113-kwas-alfa-liponowy-ala-60-kapsulek.html

Rola kwasu alfa liponowego w spowolnieniu procesów starzenia

ALA jest wysoce ceniony także przez jego wyjątkową funkcję wspomagania procesów oddychania komórkowego. Działając odżywczo na mitochondria, odpowiedzialne za powstawanie energii, kwas alfa liponowy staje się jednym z kwasów tłuszczowych, który odpowiada za energię i siłę każdego dnia (odpowiednie natlenienie komórek). Regeneracja i zahamowanie niszczenia się mitochondriów spowalnia procesy starzenia się organizmu.

Można zatem rzec, że dbając o odpowiedni poziom kwasu alfa liponowego w naszej diecie działamy z korzyścią zarówno dla ogólnego stanu zdrowia, jak i świeżego i młodego wyglądu. Jaka dawka kwasu alfa liponowego? Eksperci określają idealne dzienne spożycie na poziomie około 150 mg. ALA spotkamy w produktach mięsnych, szpinaku czy… piwie! Na rynku nie brakuje także preparatów w formie tabletek i kosmetyków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here