Jak łagodzić ból przy nadwyrężeniach?

Nadwyrężenie stawu dla uprawiających sport jest dobrze znaną przypadłością. W wyniku nagłego rozciągnięcia ścięgna może dojść do przerwania ciągłości niektórych włókien kolagenowych. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy trenujemy zbyt intensywnie lub zbagatelizujemy rozgrzewkę.

Nadwyrężenie to nic przyjemnego. W wyniku uszkodzenia ścięgna dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, opuchlizny, a czasami do krwawienia w okolicy stawu i powstania zasinienia. Poruszanie stawem jest bolesne i utrudnione. Dlatego oprócz odpoczynku od aktywności fizycznej konieczne może być sięgnięcie po sposoby na zmniejszenie bólu.

Zimne okłady

Zimno odpowiada za obkurczenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia stanu zapalnego, opuchlizny, a także bólu. Zimny okład należy jak najszybciej przyłożyć do nadwyrężonego miejsca. Im szybciej to zrobimy od momentu urazu tym mniejsze będą jego negatywne skutki. Aby skutecznie zminimalizować ból i obrzęk należy wykonywać zimne okłady kilka razy dziennie. Najlepiej wykorzystując lód owinięty w ręcznik (nigdy nie wolno nakładać lodu bezpośrednio na skórę). Okład trzeba przyłożyć w miejsce kontuzji na 10-30 minut. Nie wolno trzymać ich dłużej, gdyż może dojść do odmrożenia. Podobne działanie do zimnych okładów mają również dostępne w aptekach maści i plastry o działaniu chłodzącym.

Środki przeciwbólowe stosowane doustnie

Niekiedy ból jest na tyle silny, że jesteśmy zmuszeni sięgnąć po środki o działaniu przeciwbólowy. Przy nadwyrężeniach ulgę przyniosą nam niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Oprócz działania przeciwbólowego, jak ich nazwa wskazuje, wykazują też aktywność przeciwzapalną. W wyniku uszkodzenia tkanek dochodzi do rozwoju wspomnianego już stanu zapalnego, który wiąże się z obrzękiem oraz podwyższeniem temperatury w miejscu uszkodzenia. Leki z grupy NLPZ łagodzą obrzęk oraz obniżają temperaturę, tym samym przyspieszając gojenie. Wśród szeroko stosowanych NLPZ można wymienić ibuprofen, diklofenak czy ketoprofen. Ten ostatni dostępny jest jedynie na receptę.

Środki przeciwbólowe stosowane miejscowo

W przypadku wszelkich urazów typowo sportowych alternatywą dla leków przeciwbólowych w tabletkach  mogą być żele zawierające składniki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Takie środki dzięki miejscowej aplikacji nie oddziałują na cały organizm, a jedynie na niewielki jego obszar. Dzięki temu dawki substancji przeciwbólowych podawane w ten sposób mogą być mniejsze niż te zawarte w tabletkach. Miejscowa aplikacja żelu może przyspieszać również czas działania leku, który trafia bezpośrednio w miejsce bólu. Najczęściej stosowaną w takich żelach substancją czynną jest diklofenak sodowy. Związek ten charakteryzuje silna aktywność przeciwbólowa i przeciwzapalna. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu enzymu odpowiadającego za rozwój stanu zapalnego i odczuwanie bólu. Diklofenak można znaleźć pod postacią różnych żeli dostępnych w aptece bez recepty np. Diclofenacum Fastum, Voltaren, czy też Olfen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *