Laurowiśnia: jak sadzić, by wykorzystać jej potencjał dekoracyjny?

Krzewy liściaste od stuleci zdobią polskie ogrody i parki, ciesząc oczy szczególnie w okresach kwitnienia. Do mniej znanych należy laurowiśnia – sadzonka o wyjątkowo ciekawych walorach dekoracyjnych oraz dość prostej uprawie i pielęgnacji. O odmianę laurowiśnia wschodnia zapytaliśmy eksperta z serwisu ogrodowymlyn.pl

Laurowiśnia wschodnia: uprawa, wymagania

To faktycznie rzadko spotykana, nieco orientalna roślina w naszym klimacie, chociaż świetnie sobie w Polsce radzi i przy odrobinie pielęgnacji, cudownie kwitnie. Łatwo skojarzyć ją z bujnych, dekoracyjnych liści oraz charakterystycznych kwiatostanów – laurowiśnia wschodnia kwitnie bowiem jako przepiękne, białe grona, składające się z wielu drobniutkich, pachnących kwiatów (Laurowiśnia sadzonki: ogrodowymlyn.pl/46-laurowisnia-sadzonki). Jako krzew liściasty, sadzonka laurowiśnia dorasta aż do ok. 4 m, dlatego to raczej propozycja dla dużych ogrodów, ogródków działkowych lub botanicznych oraz parków, w których będzie miała odpowiednio dużo miejsca na rozrost.

Jak sadzić? Laurowiśnia jest dość wymagającą rośliną, wrażliwą na warunki glebowe oraz odpowiednie stanowisko. Najlepiej by sadzonka laurowiśnia wschodnia znalazła się w lekko zacienionym i ciepłym miejscu w ogrodzie. Lubi wodę, dlatego należy regularnie ją podlewać. Co ważne, zwłaszcza latem uprawa laurowiśni wschodniej nie powinna uwzględniać polewania liści, bo rodzi to ryzyko ich poparzenia, strumień wody lepiej kierować bezpośrednio do korzenia.

Laurowiśnia: kiedy sadzić, jaka ziemia?

Laurowiśnia wschodnia, a w zasadzie jej sadzonki, są dosyć wrażliwe na przemarzanie, dlatego najlepszym okresem, kiedy sadzić laurowiśnie, jest oczywiście wiosna, jednak można się też za to zabrać pod koniec sierpnia. Młode sadzonki laurowiśni wschodniej trzeba obficie podlewać i przypilnować, by ziemia właściwie osiadła. Gleba powinna mieć charakter obojętny lub lekko zasadowy i być stale delikatnie wilgotna. Podłoże najlepiej gdy jest żyzne, próchnicze i przepuszczalne.

Laurowiśnia wschodnia nadaje się do ogrodów w centrach miast oraz przy ciągach komunikacyjnych, bo należy do krzewów liściastych, które dobrze znoszą zanieczyszczenie powietrza i w przeciwieństwie do innych pokrewnych roślin, jest bardzo odporna na choroby oraz szkodniki. Jeśli więc dobrze znamy wymagania, laurowiśnia wschodnia nie jest aż tak trudna w uprawie, a każdego sezonu cudownie odwdzięcza się poprzez bujne kwiatostany.

Laurowiśnia a żywopłot

Spotykamy się z takim zastosowaniem i jest ono jak najbardziej uzasadnione, jeśli weźmiemy pod uwagę jak szybko rośnie laurowiśnia wschodnia, na jaką wysokość oraz jak gęste i dekoracyjne ma liście. Jest to jednak dość rozłożysty krzew, więc należy skrupulatnie zaplanować jak gęsto sadzić laurowiśnie wschodnią, przyjmując rozmiary dorosłej rośliny po 10 latach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles