Leczenie nerwicy może być czasochłonne i bardzo absorbujące. Każdy, kto zmaga się z tym problemem pośrednio lub bezpośrednio, wie, jak ważna jest konsekwentna walka z nim. Nerwica, jeżeli jest nieleczona, może całkowicie uniemożliwić normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Ludzie z nerwicami często izolują się od innych i pogłębiają tylko swoje lęki na osobności. Te błędne koło musi zostać w jakiś sposób przerwane i często sięga się po leczenie farmakologiczne oraz psychoterapię. Jak jednak skutecznie leczyć nerwicę? Czy w ogóle da się jej pozbyć? O tym w tym artykule.

Nerwica jest chorobą spotykaną dość często, choć nie zawsze diagnozowaną. Jej leczenie wymaga dużo czasu, cierpliwości i samozaparcia. Problematyczność nerwicy jest taka, że nie ma jednego rozwiązania, brak jest złotego środka. Każda nerwica bowiem jest inna, ma inne przyczyny i w różny sposób należy ją leczyć. Napięcie i lęki, które leżą u jej podłoża, u każdej osoby będą dotyczyły czegoś innego. Leczenie nerwicy powinno być zawsze oparte o środki farmakologiczne, jednak nie tylko.

44862697 - closeup portrait, hand washing technique, watching fingernails.  keeping hands free of dirty virus bacteria organisms and microbes
44862697 – closeup portrait, hand washing technique, watching fingernails. keeping hands free of dirty virus bacteria organisms and microbes

Kiedy i czy w ogóle podawać leki?

Choć same leki przeciwlękowe posiadają swoich przeciwników, to w zdecydowanej większości przypadków zaleca się ich stosowanie, oczywiście pod ścisłą kontrolą lekarza. W odpowiedniej dawce potrafią naprawdę pomóc i pozwolić na normalne funkcjonowanie i pracowanie nad samym sobą. Najczęstszymi objawami, które wykazuje chory na nerwicę, są napady lękowe i stany depresyjne. To jednak nie wszystko. W grę może wchodzić też strach przed wszystkim, tiki nerwowe, obsesyjne myśli, koszmary i wszelkie inne neurotyczne, niekontrolowane odruchy. Dzięki lekom można, tymczasowo przynajmniej, zapanować nad nimi i prowadzić w tym momencie skuteczną terapię. Uspokajające działanie tych środków pozwoli choremu na skupienie się i wyciszenie. Bez tego niemożliwa byłaby jakakolwiek forma leczenia.

Psychoterapia w leczeniu nerwicy

Choć nerwice różnią się od siebie i mogą być diametralnie inne, to ich przyczyny zawsze mają podłoże nerwowe i psychologiczne. Mogą to być trudne okresy z przeszłości, konkretne traumatyczne przeżycia oraz ciągłe życie w stresie. Powodów wystąpienia nerwic może być wiele i czasami dotyczą one diametralnie różnych dziedzin życia. Bywa i tak, że jakieś zdarzenie obiektywnie nie jest zbyt wstrząsające, jednak ktoś potraktuje je jako absolutnie traumatyczne i już nigdy nie pozbędzie się go ze swojej głowy. W diagnozowaniu osób z nerwicą należy zatem zachować szczególną wyrozumiałość.

Jeżeli chodzi zaś o stosowanie psychoterapii, to jej nadrzędnym celem jest właśnie odnalezienie źródła lęków. Bardzo często są to głęboko schowane i zakorzenione problemy, które po prostu kumulują się w niezdrowy sposób i powodują nerwicę. Z tego powodu priorytetem psychoterapeuty powinno być stworzenie komfortowych warunków pacjentowi. Musi on czuć się całkowicie bezpieczny i zrelaksowany. Szczerość i zaufanie to podstawa psychoterapii, jednak nigdy nie będzie ona skuteczna, jeśli będzie krótkotrwała. To długi proces, który wymaga dużego nakładu cierpliwości, zarówno ze strony leczącego, jak i osoby leczącej się. Psychoterapia jest jedną z klasycznych metod leczenia, którą stosuje się wraz z innymi sposobami, które są opisane na tej stronie http://kolderka.net/leczenie-nerwicy-metody-klasyczne-alternatywne/

Środki farmakologiczne

W leczeniu nerwicy stosuje się zazwyczaj albo przeciwlękowe leki (w tym leki nasenne), albo antydepresanty. Te pierwsze stosuje się doraźnie, w przypadku ataków, a te drugie służą do długotrwałych terapii.

Leki przeciwlękowe to najczęściej benzodiazepiny, które w doraźnym trybie ograniczają objawy lękowe, czyli po prostu uspokajają. Nie można stosować ich zbyt długo, gdyż są silnie uzależniające – powinny być brane tylko w naprawdę wybranych przypadkach.

Antydepresanty zaś należą do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i ich celem jest właściwe gospodarowanie serotoniną w organizmie. U osób z nerwicami proces ten jest zaburzony, więc jego naprawa dobrze wpływa na ogólne samopoczucie i stan psychiczny pacjenta.

Ile trwa leczenie?

Tak jak zostało napisane powyżej, leczenie nerwicy nie jest krótkim procesem. Problematyczne jest to, że ma ona tendencje do powracania i dlatego psychoterapia powinna trwać jak najdłużej. Podobnie jest zresztą z leczeniem farmakologicznym – nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku, absolutnie nie powinniśmy przerywać terapii.

Leczenie farmakologiczne, jeżeli chodzi o ustąpienie samych objawów nerwicy, to czas około 4-5 tygodni. Jeżeli nie widać wyraźnej poprawy, to znaczy, że źle zostały dobrane leki i należy je zmienić i rozpocząć nową terapię. Jeśli chodzi zaś o psychoterapię, to tyle ile jest przypadków, tyle będzie różnych dróg do pokonania nerwicy. Mogą mieć one różne sposoby i przede wszystkim różny czas trwania. Psychoterapia jest bowiem pracą na psychice człowieka, a ta do tej pory nie jest na wystarczająco dobrze zbadana.

Nie ma jednego skutecznego przepisu na wyleczenie nerwicy, jedna z całą pewnością konsekwencja i cierpliwość przy terapiach farmakologicznych i psychologicznych są kluczowe. Warto o tym pamiętać w trakcie terapii i nie poddawać się po pierwszych próbach, nawet jeśli są nieudane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *