Lecznicza moc pilatesu

0

Pilates to trening, który pozwala nauczyć się sprawować kontrolę nad własnym ciałem. Ćwiczenia nie tylko pomagają zachować doskonałą kondycję, ale również stosowane są w leczeniu, ponieważ zmniejszają wiele dolegliwości. Metodę ćwiczeń pilates warto zastosować, jeżeli borykamy się z bólem, sztywnością, czy też obrzękiem limfatycznym.

Pilates – wieloaspektowa filozofia

Pilates można określić, jako filozofię wieloaspektową. Łączy ona w sobie ciało, umysł, techniki oddechowe. Pilates często też porównywany jest do jogi, albowiem ludzie doskonale się po nim czują. Coraz częściej pilates jest wykorzystywany w leczeniu i rehabilitacji. Dzieje się tak dlatego, że doskonale wpływa na nasze zdrowie, ciało, umysł, a także niweluje ból.

Jak powstał pilates?

Pilates to metoda ćwiczeń, która została opracowana w Anglii przez Josepha Pilatesa. Autor metody połączył w ćwiczeniach szereg elementów, między innymi:

  • Jogę
  • Buddyjskie zen
  • Grecką filozofię

Pilates bardzo szybko upowszechnił się w Europie i zyskał grono zwolenników. Joseph Pilates uważał, że za ogólny stan zdrowia odpowiada przede wszystkim kręgosłup i brzuch. W obszarach tych tkwi siła, który może wspomóc cały organizm do lepszej pracy. Autor opracował także ćwiczenia, które koncentrują się na łopatkach i mięśniach.

Stan medytacji pilates w leczeniu chorób

W głównej mierze ćwiczenia w systemie pilates odbywają się przy użyciu reformera. Dzięki temu, że ćwiczenia odbywają się na plecach, brzuchu, lub na boku, następuje wsparcie wszystkich mięśni. Dodatkowo w trakcie ćwiczeń niezwykle ważną rolę odgrywa oddech, który naszemu ciału zapewnia odżywianie tlenowe. Wykonując poprawnie ćwiczenia tworzy się stan medytacyjny.

Naomi Aaronson a pilates

Zwolenniczką metody pilates jest terapeutka Naomi Aaronson. Jest to autorka wielkiej ilości artykułów, w których twierdzi, że pilates to świetny system ćwiczeń, który można wykorzystać w leczeniu wielu chorób i schorzeń. Uważa, że jest to idealna metoda dla osób przechodzących etap rekonwalescencji po przebytych operacjach piersi. Naomi po raz pierwszy spotkała się z pilates w czasie własnej rehabilitacji. Następnie samodzielnie stworzyła miejsce, w którym leczyła wielu pacjentów ze znakomitym efektem. Osoby leczące się w klinice Naomi dzięki ćwiczeniom pilates wykazywali świetne postępy. Kontrolowali oddech, a także pokonywali ból. Dodatkowo regularne ćwiczenia sprawiały, że wśród pacjentów zmniejszał się również obrzęk limfatyczny, zaś poruszanie się stawało się o wiele prostsze. Naomi uważa, że w ćwiczeniach pilates nie chodzi o wykonaną liczbę powtórzeń danego ćwiczenia, lecz o jakość jego wykonania. Udowodniła, że pilates niweluje negatywne skutki leczenia raka piersi, takie jak:

  • Ból
  • Przyrost masy ciała
  • Obrzęk limfatyczny
  • Niwelowaniu zmęczenia
  • Zapewnieniem większej wytrzymałości
  • Opanowania kontroli nad ciałem

Zalety ćwiczeń pilates

Naomi Aaronson zauważa, że pilates znakomicie sprawdza się w medycynie, rehabilitacji i pomaga pacjentom odzyskać zdrowie. Metoda ta działa jak przez nacisk na oddech i ćwiczenia brzucha, dzięki czemu poprawia się drenaż limfatyczny. Dodatkowo pomaga pompować nadmierną ilość płynu limfatycznego w kierunku serca. Warto zauważyć, że pilates wzmacnia mięśnie środkowe pleców, co po operacji piersi wpływa na lepszą postawę ciała. Jeżeli pacjent łatwo się męczy, cierpi na astmę lub anemię, ćwiczenia można wykonywać w kilku seriach. Pilates to sposób, aby po różnych zabiegach i operacjach, wrócić do dobrego stanu zdrowia i samopoczucia. Ćwiczenia sprawiają, że możemy uzyskać długotrwałe zdrowie.

Więcej informacji na temat metody pilates znajdziecie na stronie oficjalnego przedstawiciela marki Balance Body w Polsce, jak również w serwisach tematycznych pilatespolska.pl czy fitness-blender.pl. Serdecznie zapraszamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here