Leki obniżające poziom cukru dostępne bez recepty

0

Leki bez recepty obniżające poziom glukozy można traktować jako terapię wspomagającą w leczeniu cukrzycy. Jakie rodzaje wyróżniamy?

Stan przedcukrzycowy a cukrzyca

O stanie przedcukrzycowym mówi się, gdy poziom stężenia glukozy w badaniu z krwi jest większe niż norma przewidziana w konkretnym laboratorium. Uważa się, że jest to sygnał rychłego pojawienia się cukrzycy. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, a nawet do śmierci pacjenta. Jeśli poziom cukru we krwi jest wysoki, czas pomyśleć o środkach doraźnych, które pomogą utrzymać glukozę w ryzach.

Leki obniżające poziom cukru dostępne bez recepty to nie jedyny asortyment, którym można się wspomóc. W aptekach można nabyć także nakłuwacze do pomiarów glukozy, paski testowe i glukometry.

Morwa biała – cudowny środek obniżający poziom glukozy

Właściwości morwy białej były znane już w medycynie ludowej. Wykorzystywano ją jako środek moczopędny i pobudzający laktację. W Polsce morwę białą uważa się za jedną z najpopularniejszych substancji roślinnych obniżających poziom cukru we krwi.

Swoje dobroczynne właściwości morwa biała zawdzięcza dużej grupie flawonoidów. Są to związki słynące z silnego działania antyoksydacyjnego, które stosuje się w leczeniu powikłań cukrzycy i w zwalczaniu wolnych rodników. Morwa zawiera również witaminy z grupy B i witaminę PP.

Działanie morwy białej polega na hamowaniu enzymów, które rozkładają cukry złożone do cukrów prostych. Skutkuje to mniejszym stężeniem glukozy we krwi. Morwę można kupić w sklepach zielarskich, aptekach ogólnodostępnych i aptekach internetowych. Ma postać tabletek do połykania, suszu ziołowego i herbatek ekspresowych do zaparzania. Działa ona podobnie do leków przeciwcukrzycowych, które są na receptę.

Inne leki obniżające poziom cukru we krwi dostępne bez recepty

Działanie podobne do morwy mają liście gurmaru. Ziele rośnie głównie w Indiach. Określa się je mianem “niszczyciela cukru”. Jego właściwości obniżające poziom glukozy we krwi są związane z obecnością saponin triterpenowych, które zmniejszają wchłanianie cukru w jelitach. Liście gurmaru można kupić w tabletkach do połykania. Są sprzedawane w połączeniu z chromem, ekstraktem z morwy białej i witaminami. Ich cena to wydatek rzędu trzydziestu złotych.

Na poziom glukozy we krwi mają wpływ również składniki mineralne, takie jak magnez, cynk i selen. Odgrywają one dużą rolę w gospodarce węglowodanowej organizmu. Najważniejszy z nich jest magnez, który podczas cukrzycy jest nadmiernie wydalany z organizmu. Preparaty witaminowe są dostępne w połączeniu z morwą. Określa się je jako leki dla diabetyków, które można kupić bez recepty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here