Łuszczyca jako bardzo częsta choroba skóry

Łuszczyca może pojawić się w każdym wieku i dotyczy około 2-3% osób rasy białej. Najwięcej zachorowań zauważa się w okresie od 50 do 60 roku życia, a natężenie objawów jest zależne od konkretnego przypadku. To trudna do leczenia, przewlekła i nawrotowa choroba.

Przyczyny łuszczycy

Duża ilość przypadków łuszczycy związana jest z dziedziczeniem. Aż 30% przypadków to choroba występująca rodzinnie. Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania to czynniki wewnątrzustrojowe i zewnątrzustrojowe, do których zaliczamy np. przewlekłe infekcje grzybicze i bakteryjne.

Okres menopauzy i dojrzewania, ciąża, stres, infekcje paciorkowcowe, przyjmowanie niektórych leków również mogą przyczynić się do rozwoju choroby. Wyróżnia się także grupę czynników fizycznych, które wyzwalają chorobę: szczepienia, ukłucia owadów, rany chirurgiczne, zadrapania.

Nieodpowiednia dieta, palenie papierosów i spożywanie alkoholu również może być przyczyną łuszczycy. Zauważono także, że u osób chorych na AIDS i HIV choroba występuje częściej i ma cięższą postać – zaznacza Dr Katarzyna Osipowiczkatarzynaosipowicz.pl.

Pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi i metabolicznymi częściej chorują na łuszczycę. Choroba może pojawić się w każdym wieku, a natężenie przebiegu zależy od rodzaju łuszczycy i konkretnego przypadku. Łuszczyca występuje w USA i Europie, a nie dotyczy innych kontynentów.

Specjaliści wyróżniają 2 rodzaje łuszczycy: typ I i typ II

  • Typ I oznacza początek choroby przed 40 rokiem życia, a charakteryzuje go rozległość zmian skórnych. Zauważono wysoki procent zachorowań u członków rodziny.
  • Typ II to początek choroby po 40 roku życia i podkreśla się duże znaczenie czynników środowiskowych.

Objawy i rodzaje łuszczycy

Zmiany skórne mogą występować na całym ciele, jednak dość charakterystyczne są zmiany na kolanach i łokciach, owłosionej skórze głowy i tułowiu. Możliwa jest także łuszczyca paznokci i fałdów skórnych.

Zmiany skórne mają symetryczny układ. Charakterystyczny objaw łuszczycy to płaskowyniosłe grudki różnej wielkości. Przyjmują one czerwony lub czerwonobrunatny kolor i są pokryte łuskami.

Przebieg choroby jest bardzo różnicowany i zależny od konkretnego przypadku. U pacjenta zdarzają się okresy pozbawione objawów, a także takie o dużym nasileniu zmian skórnych. Specjaliści wyróżniają kilka odmian łuszczycy:

  1. zwyczajna: dotyczy stóp i dłoni i objawia się czerwonymi ogniskami. Leczenie tej odmiany jest bardzo trudne, a choroba utrudnia codzienne funkcjonowanie.
  2. owłosionej skóry głowy: łuszczycy towarzyszy silny świąd skóry głowy.
  3. plackowata: ciało chorego pokryte jest dużymi ogniskami choroby, którą charakteryzuje przewlekła postać.
  4. drobnogrudkowa: wykwity skórne mają średnicę poniżej 1 cm, natomiast są bardzo licznie rozsiane po ciele.
  5. erytrodermia łuszczycowa: zmiany skórne często zlewają się, a chorobie towarzyszy podwyższona temperatura i świąd.
  6. odwrócona: choroba objawia się głównie w okolicy narządów płciowych i fałdach skórnych.
  7. łuszczyca paznokci: zagłębienia płytki paznokci, zgrubienia, kruchość i zmiana barwy paznokci to jedne z objawów choroby.

Leczenie łuszczycy

Zanim przystąpimy do leczenia choroby, trzeba ją zdiagnozować. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem i zapyta o, to kiedy pojawiły się pierwsze zmiany skórne. Zapyta też o historię łuszczycy w rodzinie pacjenta.

W większości przypadków wystarczą oględziny skóry, która posiada charakterystyczne zmiany. Specjaliści ciągle starają się doskonalić leczenie łuszczycy, aby ułatwić walkę z chorobą. Niedawno pojawił się nowy lek efalizumab, który stosuje się u dorosłych pacjentów z zaawansowaną łuszczycą.

Tradycyjne leczenie łuszczycy to miejscowe łagodzenie zmian skórnych za pomocą złuszczania łusek, a następnie stosowania preparatów hamujących nadmierny podział komórek. Możliwe jest leczenie ogólne, które polega na podaniu antybiotyków. Skuteczna okazuje się także fototerapia promieniami UVA i UVB.

Codzienne życie z chorobą jest dość trudne i wymaga wielu starań pacjenta. Należy zadbać o brak stresu i codzienną zbilansowaną dietę, a także odpowiednią pielęgnację skóry. Przestrzeganie pewnych zasad może ograniczyć rozwój choroby.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Kobieca biżuteria - Oto 6 super ofert:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles