Maj miesiącem mierzenia ciśnienia – dbamy o swoje serce

0

Choroby układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonu Polaków. Niestety, mamy tendencję do lekceważenia niepokojących objawów i do zbyt późnego zgłaszania się do specjalisty. Tymczasem najważniejsza jest profilaktyka i regularne monitorowanie stanu zdrowia. Obecnie pomagają nam w tym nowoczesne technologie, dzięki którym możemy na bieżąco reagować na problemy z sercem.

Profilaktyka chorób serca

Chociaż choroby układu krążenia w wielu przypadkach są wyjątkowo poważne i prowadzą do śmierci pacjentów, mamy znaczny wpływ na wiele czynników, które mogą je wywoływać lub komplikować ich przebieg. Jednym z podstawowych zagrożeń dla serca, żył i tętnic jest cholesterol, który doprowadza do śmiertelnie niebezpiecznej miażdżycy. W szczególnej grupie ryzyka znajdują się pacjenci chorzy na nadciśnienie.

Poprzez umiejętny dobór diety i zmianę swoich codziennych przyzwyczajeń możemy znacznie obniżyć zarówno poziom cholesterolu, jak i ciśnienie tętnicze. Pozwoli nam to zapobiec rozwojowi chorób układu krążenia oraz zwiększyć komfort życia. Podstawowe działania profilaktycznie nie muszą być wcale wymagające i kosztowne. Znakomite efekty daje często zmiana jadłospisu. Warto zrezygnować z produktów zawierających duże ilości tłuszczów, zastąpić je rybami, owocami morza, świeżymi warzywami oraz owocami. Dietę należy uzupełnić o aktywność fizyczną. Spacery, jogging, pływanie czy jazda na rowerze nie tylko znakomicie wpływają na ogólną sprawność, ale dają także wytchnienie układowi krążenia. Przy tym pomagają zrzucić zbędne kilogramy, które są jednym z czynników zwiększających wystąpienie niechcianych objawów. Umiarkowany wysiłek to także znakomity sposób walki z wszechogarniającym stresem, odpowiedzialnym m.in. za powstawanie nadciśnienia.

Pomiar ciśnienia w domu

Pacjenci, leczący się na choroby układu krążenia, powinni nieustannie monitorować stan swojego serca. Przeprowadzanie regularnych badań jest jednak wskazane również wśród osób zdrowych. Wbrew obiegowej opinii z problemami z sercem borykają się także ludzie młodzi, którzy wcześniej nie uskarżali się na żadne dolegliwości. Wczesne wykrycie problemu może pomóc w postawieniu trafnej diagnozy i rozpoczęciu właściwej terapii, a to w wielu przypadkach decydujące dla zachowania odpowiedniego komfortu życia.

Jednym z podstawowych badań, które z powodzeniem każdy może wykonać w domu, jest pomiar ciśnienia. Dzięki automatycznym ciśnieniomierzom jego przeprowadzenie jest niezwykle proste i bezbolesne. Osoby borykające się z nadciśnieniem zazwyczaj powinny mierzyć poziom ciśnienia dwukrotnie rano i dwukrotnie wieczorem. Warto przeprowadzić także badanie, jeżeli odczuwamy niepokojące dolegliwości (np. zawroty głowy, ból głowy, ból w klatce piersiowej). Osobom zdrowym zaleca się badanie ciśnienia minimum raz w roku, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to częściej. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dzienniczka, w którym znajdą się wyniki kolejnych pomiarów – będzie to znaczne wsparcie w procesie leczenia. W niektórych przypadkach zaleca się także przeprowadzenie trwającego dobę badania Holter, pozwalającego na obserwowanie pracy serca podczas normalnego wysiłku. Znaczenie tego badania podkreśla fakt ustanowienia maja miesiącem badania ciśnienia – powinno to zmobilizować nas do regularnego korzystania z tej możliwości i ciągłego monitorowania pracy najważniejszego narządu w naszym organizmie.

Monitorowanie stanu serca

Dysponujemy dzisiaj wieloma środkami, które pomagają nam w walce o zdrowe i silne serce. Telemedycyna umożliwia wykonywanie bardziej skomplikowanych badań (np. EKG serca) bezpośrednio w domu, bez konieczności odwiedzania gabinetu lekarza. To znakomite rozwiązanie dla osób starszych i zapracowanych. Telefoniczna konsultacja ze specjalistą umożliwi błyskawiczne uzyskanie porady i jeszcze większą kontrolę nad stanem układu krążenia. Dostępność przez całą dobę to gwarancja pełnego bezpieczeństwa. Stałe monitorowanie pracy serca daje również możliwość natychmiastowego wysłania karetki pogotowia do pacjenta potrzebującego pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here