Masz klimatyzację? Pamiętaj o regularnym czyszczeniu

0

Domowa klimatyzacja bywa niezastąpiona w czasie upałów. Pozwala na uzyskanie właściwej temperatury i wilgotności powietrza. Jednak, aby wszystko działało sprawnie i bezproblemowo, musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o użytkowaniu klimatyzacji?

fotolia.com, 125119030 | Autor: auremar

Pamiętajmy, że sam klimatyzator nie dostarcza nam świeżego powietrza, a więc nie zastępuje wentylacji. Jest jej dopełnieniem. Ważne jest, aby w przypadku, gdy w naszym domu znajduje się również mechaniczny wspomagacz wentylacji, nie stosować go na równi z klimatyzacją. W ten sposób możemy zwiększyć koszty zużycia energii, ponieważ sprzęt będzie stale ochładzać gorące powietrze wydobywające się ze wspomagacza. W celu zwiększenia efektywności działania klimatyzatora i przedłużenia jego żywotności należy regularnie poddawać go serwisowi. Częstotliwość przeglądów zależy tutaj przede wszystkim od stopnia eksploatacji urządzenia. Im intensywniejsza praca, np. w ciągu niemal całego roku, tym częstsza konieczność serwisowania.

Zaleca się jednak, aby przeglądów dokonywać dwa razy do roku. Niestety, robiąc to samodzielnie, możemy stracić gwarancję. Dlatego znaczenie ma wybór dobrej firmy, która zamontuje nasz system. W tym przypadku najlepiej celować w kompleksową ofertę i specjalistów z wieloletnim stażem. Przykładowo, wentylacja Waso Klim Katowice oferuje nie tylko instalację i dobór urządzeń do każdego pomieszczenia, ale również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Częste serwisowanie jest konieczne ze względów zdrowotnych, ponieważ np. w przypadku wycieku freonu dochodzi do zatruwania środowiska. Oprócz tego, bez regularnego oczyszczania i konserwacji ryzykujemy zatarciem sprężarki. Cena jej naprawy może wynieść nas tyle samo, co zakup nowego klimatyzatora.

Czym jeszcze grozi długo nieserwisowana klimatyzacja?

W urządzeniu zaczynają gromadzić się bakterie, grzyby i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Przez zabrudzone filtry, znacznie spada jakość pracy klimatyzatora. Wpływa to tym samym na zwiększenie zużycia energii elektrycznej, przez co jednocześnie zmniejsza się trwałość sprzętu. Im więcej zanieczyszczeń, tym więcej pożywki dla drobnoustrojów, które następnie rozprzestrzeniają się po naszym mieszkaniu w wyniku wydmuchiwania ciepłego lub schłodzonego powietrza. Częsty serwis jest więc koniecznością, jeżeli nie chcemy nabawić się chorób (w tym poważnego schorzenia płuc) i alergii. Czyszczenie więcej niż 2 razy w roku zaleca się w przypadku osób ze skłonnością do alergii wziewnych.

Oprócz tego parownik ulega oblodzeniu, co powoduje skraplanie wody. Tym samym klimatyzacja zaczyna działać coraz gorzej, mniej efektywnie, przez co przestaje spełniać swoje zadanie i nie utrzymuje właściwej temperatury w pomieszczeniu. Z tych powodów zdecydowanie warto dbać o regularne sprawdzanie stanu czystości klimatyzatora. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na jakość działania urządzenia i przedłużenie jego żywotności, jak i na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here