Meble dla niemowlaka – co trzeba wiedzieć?

Meble w pokoju dziecięcym należą do wyposażenia, które poza estetyką musi być przede wszystkim bezpieczne. Rodzice stawiają ponadto na funkcjonalność, bo w końcu na często niewielkiej przestrzeni muszą pomieścić mnóstwo rzeczy swojej pociechy. Jak wybrać meble dla niemowlaka, aby wpisywały się w aranżację dziecięcego pokoju, ale i były użyteczne?

Bezpieczne, czyli jakie?

Bezpieczne meble to te, które są wykonane z trwałych i solidnych materiałów, ale to wciąż nie wszystko. Muszą być one stabilne, trudne do przewrócenia. Wprawdzie minie trochę czasu, zanim maluch zacznie chodzić i poznawać świat naokoło, ale przecież wyposażenie pokoiku dziecięcego wybiera się zanim nowy członek rodziny tutaj trafi. O możliwości przymocowania mebli do ściany warto pomyśleć na samym początku.

Coraz częściej na rynku znajdujemy meble, które do zestawu mają dołączone elementy pozwalające na umocowanie do ściany lub do podłoża. Jeśli nie, można je dokupić samodzielnie. Dzięki temu zostaje zminimalizowane ryzyko przewrócenia się komody, szafki czy szafy, co mogłoby być opłakane w skutkach.

Bezpieczne meble powinny charakteryzować się zastosowaniem nietoksycznych farb i lakierów. Muszą mieć gładkie krawędzie, bez ryzyka wbicia się drzazgi, jeśli są to produkty drewniane. Ten surowiec warto wybierać z tego względu, że jest najbardziej przyjazny dla dziecka. I wreszcie informację o bezpiecznym stosowaniu w przypadku dzieci, zaoferują certyfikaty potwierdzające jakość wykonania.

Wielofunkcyjne

Wielofunkcyjne meble pozwalają zaoszczędzić nieco z przestrzeni pokoju. Są ponadto wygodne w użytkowaniu i nierzadko rosną razem z dziećmi. To oznacza, że wraz z upływem czasu, kiedy to maluch rośnie i zmieniają się jego potrzeby, dane elementy można dostosować do nowych wymagań małych uczestników rodzinnego życia.

Bardzo praktyczne rozwiązanie to na przykład komoda z przewijakiem, który w późniejszym czasie można zdemontować. Takie meble oferuje sklep dla dzieci Wozki-foteliki.pl. W wysuwanych, pojemnych szufladach można schować akcesoria do pielęgnacji oraz dziecięce ubranka. Podczas przewijania niemowlaka nie trzeba martwić się o to, że dojdzie do jakiegoś wypadku, gdy rodzic będzie podchodził do innego mebla, by wyjąć potrzebne rzeczy. Wszystko jest pod ręką! Nie ma również potrzeby układania koców czy ręczników na łóżku bądź w innym miejscu, aby przewinąć dziecko. Jest komfortowo, bezpiecznie, a czynność ta przebiega sprawnie. Gdy maluszek wyrasta z przewijaka, wystarczy go zdjąć, a na komodzie nie pozostają żadne ślady użytkowania.

Estetyczne

Aranżacja dziecięcego pokoju zawsze jest przemyślana. Rodzice dobierają materiały, wzory i kolory, ozdoby, aby maluszkowi stworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń. Jednocześnie chcą zaznaczyć płeć dziecka, dlatego w takich pokoikach można znaleźć typowo dziewczęce lub chłopięce detale i barwy. Nie jest to konieczne, ale w tym tkwi cały urok! Dlaczego estetyka jest tak ważna?

Dziecko potrzebuje bodźców, aby prawidłowo się rozwijać. Te zaś są mu w stanie zapewnić kolory, kształty, zapachy. Wszystko to, co jest naokoło. Co dla maluszka jest zupełnie nowe. Jego pokoik ma być bezpieczną przystanią, ale i miejscem atrakcyjnym. Estetyka to zatem bardzo ważny element podczas wyposażania i urządzania dziecięcej przestrzeni. Zwracajmy na nią uwagę, wybierając również meble. Spójność wystroju pozwala na zachowanie harmonii. Ponadto decydując się chociażby na zestaw mebli, łatwiej dopasować pozostałe elementy wyposażenia. Dobrać kolorystykę, która pobudzi, podziała na bodźce, ale nie będzie zbyt agresywna dla narządu wzroku maluszka, który musi poradzić sobie z poznawaniem tylu rzeczy naraz!

Wiemy już, jakie powinno być wyposażenie dziecięcej przestrzeni. Liczą się funkcjonalne, praktyczne i wygodne w użytkowaniu meble. Ogromne znaczenie ma to, czy będą one bezpieczne dla rodziców, ale przede wszystkim najmłodszego członka rodziny. I wreszcie przychodzi czas na to, by zadecydować o kwestiach dekoracyjnych. Trzymając się tych wskazówek, rodzice są w stanie stworzyć cudowną przestrzeń dla swojej pociechy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles