Medycyna estetyczna w poradniach Medycyny Rodzinnej

Medycyna estetyczna to szereg nieinwazyjnych zabiegów mających na celu korektę estetycznych defektów ciała oraz zapobieganie i przeciwdziałanie skutkom starzenia się organizmu.
Najpopularniejsze zabiegi z zakresu medycyny estetycznej to:

Redukcja i wygładzanie zmarszczek
Efekt kosmetyczny uzyskuje się poprzez wstrzyknięcie małej dawki leku (Botox, Dysport) w odpowiednie  fragmenty mięśni mimicznych, co osłabia ich czynność, a tym samym marszczenie i fałdowanie skóry danego obszaru twarzy.

Korekcję fałdów nosowo – wargowych, warg i pozostałych zmarszczek przeprowadza się również z zastosowaniem podobnej techniki  przy użyciu kwasu hialuronowego ( Restylan, Surgiderm). Dzięki tym zabiegom skóra jest  zrelaksowana, lepiej ukrwiona i odżywiona, szybciej się też regeneruje.

Leczenie nadpotliwości
Po wstrzyknięciu w wybrane obszary skóry niewielkich dawek preparatów toksyny botulinowej dochodzi do czasowej ( do 12 tygodni) blokady zakończeń nerwowych odpowiadających za wydzielanie potu.

Peelingi lekarskie
Polegają na złuszczaniu określonej warstwy naskórka, a tym samym usunięciu bądź redukcji zmian chorobowych lub estetycznych, które rozwijają się z wiekiem i pod wpływem  szkodliwego działania środowiska. Zabiegi stymulują również produkcję nowego kolagenu i włókien elastycznych oraz wpływają na odnowę naskórka leczonego regionu. Odbudowany naskórek jest bardziej uwodniony i elastyczny. Uzyskany efekt zależy od rodzaju użytej substancji, jej stężenia, czasu i metody stosowania oraz przygotowania skóry.

Wskazania: zaburzenia pigmentacji – przebarwienia, powierzchowne zmarszczki, nadmierne rogowacenie, uszkodzenia potrądzikowe i niektóre postacie trądziku, płytkie blizny.

Mezoterapia
Jest to metoda polegająca na śródskórnym lub podskórnym wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczych w odpowiednie miejsca na ciele, takie jak: twarz, szyja, dekolt, skóra owłosiona głowy, pośladki, uda i brzuch. Stosowana w celu poprawy wyglądu i w profilaktyce starzenia się skóry, w leczenia cellulitu, a także w leczeniu i profilaktyce łysienia.
Wskazania: zwiotczenie skóry, profilaktyka przeciwzmarszczkowa, zapobieganie wypadaniu włosów, cellulit, rozstępy.

Dermatoskopia
Badanie wykonywane przy pomocy specjalnego urządzenia optycznego (dermatoskopu), umożliwiającego uzyskanie trójwymiarowego obrazu skóry. Dermatoskopia pozwala odróżnić znamiona barwnikowe łączące, mieszane, dysplastyczne, czerniaka złośliwego, znamię błękitne, znamię barwnikowe, czerniaka młodzieńczego Reed, brodawkę łojotokową, naczyniaka, nabłoniaka barwnikowego, zmiany krwotoczne.

Wskazania: różnicowanie plam barwnikowych (znamiona czy czerniak), różnicowanie z plamami naczyniowymi (zmiany naczyniowe i barwnikowe, brodawki łojotokowe), różnicowanie z przyłuszczycą plackowatą (przyłuszczyca, wczesne postaci ziarniniaka grzybiastego).

Wszystkie wymienione zabiegi powinny być stosowane zawsze z uwzględnieniem przeciwwskazań medycznych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że prawidłowo wykonane, są  bardzo skuteczne i zupełnie bezpieczne dla pacjenta. Warto pamiętać , że zabiegi te nie tylko poprawiają wygląd, ale mają również pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka. Trwałość poszczególnych zabiegów jest zróżnicowana i w dużej mierze zależy od wieku, rodzaju skóry oraz trybu życia pacjenta (palenie papierosów, wystawianie skóry na słońce może skrócić działanie preparatów). Należy również pamiętać, że odstęp czasowy pomiędzy zabiegami wypełniania zmarszczek a innymi zabiegami na skórze powinien wynosić minimum 3 tygodnie – mówi Aleksander Olsztyński – dermatolog z poradni Medycyny Rodzinnej w Gdańsku.

Poradnie Medycyny Rodzinnej w Gdańsku i Szczecinie serdecznie zapraszają wszystkie osoby zainteresowane zabiegami z zakresu medycyny estetycznej do odwiedzenia Specjalistycznego Gabinetu Dermatologicznego i Dermatologii Estetycznej.

Więcej informacji w poradniach Medycyny Rodzinnej www.medycynarodzinna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *