Miasto na weekend – stolica zakochanych

0

City break to obecnie coraz popularniejszy pomysł na wypoczynek. Krótki – dwu, bądź czterodniowy wyjazd do którejś ze stolic Europy czy też do innego, znanego miasta, zyskuje coraz więcej zwolenników.

Czym jest City Break?

Określenie zapożyczone z języka angielskiego oznacza krótką wycieczkę, wyjazd do atrakcyjnego turystycznie miasta, nastawiony przede wszystkim na zwiedzanie. Dodajmy, że samo słowo „break” kojarzy nam się z pewnym przełamaniem schematów, rutyny, oderwaniem od codzienności. Z całą pewnością, do popularyzacji tego podróżniczego nurtu przyczyniły oferty tanich linii lotniczych i internetowych biur podróży, np. www.sky4fly.net, gdzie przy odrobinie szczęścia znajdziemy bilety lotnicze już za kilkanaście złotych.

Miasto zakochanych – Paryż

Wybitny pisarz, Wiktor Hugo, powiedział, że to właśnie w Paryżu najmocniej bije serce Europy. Miasto, które praktycznie bez uszczerbku przetrwało obie wojny światowe, jest pełne historycznych miejsc, zabytków i muzeów znanych na całym świecie. To doskonałe miejsce na krótki wyjazd, miejsce pełne kontrastów, sztuki, smaków, tańca i muzyki. Niewątpliwie, Paryż jest miejscem znanym na świecie jako wymarzone miasto dla zakochanych. Któż by nie chciał przeżyć romantycznych oświadczyn w cieniu Pól Elizejskich albo randki w klimatycznej knajpce na Montmartre, gdzie można tańczyć tango na ulicy?

Spacery brzegiem Sekwany, romantyczne przechadzki malowniczymi uliczkami Montmartre, Montparnasse, Dzielnicy Łacińskiej, gdzie każda z nich to odrębny styl i charakter. Obowiązkowym punktem programu naszej wyprawy, będzie Katedra Notre Dame, pochodząca z przełomu XII i XIII wieku, gdzie co niedziela o godzinie 17.00 organista daje przepiękny koncert muzyki klasycznej. Możemy przez kilka chwil zatopić się w muzyce, podziwiając piękne, strzeliste sklepienia Katedry.

Słynna promenada biegnie od Lasku Bulońskiego poprzez Pola Elizejskie aż do Łuku Triumfalnego, upamiętniającego zwycięstwo Napoleona.

Wieża Eiffla, obok Statuy Wolności i Wielkiego Muru Chińskiego, jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną budowlą świata. Nie sposób jej nie odwiedzić, zwiedzając Paryż. Z lotnisk pod Wieżę Eiffla najszybciej udać się autobusem Le Bus Direct – linią 1 z lotniska Paryż – Orly, w kierunku Pól Elizejskich (12 €), a linią 2 z lotniska Paryż –Charles de Gaulle z przystankiem końcowym przy Wieży Eiffla (17 €). Transfer z lotniska Beauvais-Tillé należy rozpocząć od podróży Ouibusem (airbusem) kursującym bezpośrednio między lotniskami Beauvais – Tillé a Paryż –Charles de Gaulle (9 €).

Paryż to oczywiście też Luwr

Luwr co roku odwiedza ponad 5 mln zwiedzających. Nie sposób zobaczyć całości zbiorów w ciągu jednego pobytu, chociaż są tacy, którzy potrafią obejrzeć najważniejsze eksponaty w ciągu jednego poranka. Nie polecamy jednak oglądania tego bogactwa skarbów kultury w takim pośpiechu. Warto poświęcić na to więcej czasu. Dobrze też zaopatrzyć się w mapę, ponieważ łatwo się zgubić w niemających końca kolekcjach ze Starożytnego Rzymu, Grecji, Egiptu, czy też w bogatym świecie malarstwa renesansowego. Muzeum w Luwrze czynne jest od poniedziałku do niedzieli z wyłączeniem wtorków. Bilety dla dorosłych kosztują 15 € ( 65 zł), natomiast dla osób do 18. roku życia i młodzieży do 25. roku życia z EOG – za darmo za okazaniem dokumentu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here