Mleko modyfikowane – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Jakie czynniki są kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach jego życia? Gdyby zapytać o to młodych rodziców, czułość, bliskość i poczucie bezpieczeństwa z pewnością okazałyby się jednymi z najczęstszych odpowiedzi. Warto jednak mieć świadomość, że muszą one iść w parze ze sprawami znacznie bardziej przyziemnymi – jak choćby pełnowartościowy pokarm, zawierający wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

By zapewnić mu to, co najlepsze, do diety niemowlęcia po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia można włączyć dostosowane do jego potrzeb mleko modyfikowane. Jak odpowiednio wybrać produkt odpowiedni dla twojego maluszka i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Wiek maleństwa

W pierwszych miesiącach życia zapotrzebowanie dziecka na konkretne składniki odżywcze dynamicznie się zmienia. Dlatego też, by dieta malucha była pełnowartościowa i zrównoważona, wybrane przez ciebie mleko modyfikowane powinno być odpowiednio dopasowane do jego wieku. Dobierając mieszankę skomponowaną specjalnie z myślą o konkretnym etapie rozwoju maleństwa, dostarczysz mu najważniejszych w danym momencie składników w optymalnych proporcjach.

Jak zidentyfikować mleko modyfikowane dla konkretnego wieku? Zwróć uwagę na oznaczenia liczbowe zawarte w nazwach konkretnych produktów:

  • 1 – mleko początkowe, dla niemowląt do 6. miesiąca życia;
  • 2 – mleko następne dla niemowląt między 6. a 12. miesiącem życia;
  • 3 – mleko modyfikowane dla dzieci po 1. roku życia;
  • 4 – mleko modyfikowane dla dzieci po 2. roku życia;
  • 5 – mleko modyfikowane dla dzieci powyżej 2,5 lat.

Specyficzne potrzeby twojego dziecka

Często już w pierwszych miesiącach życia dziecka pojawiają się pewne objawy, które mogą świadczyć o alergiach lub nietolerancjach pokarmowych. Jeśli i twoje dziecko miewa problemy z konkretnymi składnikami lub częściej niż inne dzieci zmaga się z różnego rodzaju dolegliwościami układu pokarmowego, koniecznie skonsultuj się z pediatrą i weź jego zalecenia pod uwagę przy wyborze odpowiedniej mieszanki mleka modyfikowanego.

Na sklepowych półkach znajdziesz między innymi mleko o obniżonej zawartości laktozy i bezlaktozowe, mleko z podwyższoną zawartością magnezu i błonnika, które ułatwia wypróżnianie, czy mleko wzbogacone o składniki zmniejszające częstotliwość i obfitość ulewań. Dokładnie więc przyjrzyj się etykietom, by wybrać mieszankę idealną dla twojego maluszka.

Opinie innych rodziców i pediatrów

Kto, poza ekspertami opracowującymi ich skład, wie najwięcej na temat mleka modyfikowanego? Oczywiście – rodzice małych dzieci! Szukając odpowiedniej mieszanki dla twojego maleństwa, warto więc zasięgnąć języka u bardziej doświadczonych mam i tatusiów. W dobie internetu nie musisz jednak ograniczać się wyłącznie do rozmów w gronie znajomych. Wiele informacji i przydatnych uwag znajdziesz także, przeglądając godne zaufania internetowe fora i portale o tematyce parentingowej.

Można tam znaleźć ciekawe i konstruktywne recenzje produktów różnych marek, np. liczne opinie o mleku NAN wzbogaconym o hydrolizowane białko OPTIPRO H.A, a także podpowiedzi dotyczące wprowadzania mleka modyfikowanego do diety maluszka. Merytoryczne i odpowiednio administrowane fora internetowe dla rodziców mogą się zresztą okazać niezrównanym źródłem wiedzy także w innych kwestiach: na wielu z nich oprócz rodziców udzielają się także doświadczeni pediatrzy.

Nie bój się zadawać pytań i dzielić swoimi wątpliwościami z innymi: najprawdopodobniej ktoś już mierzył się kiedyś z trapiącym cię macierzyńskim problemem i chętnie podzieli się swoim rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles