Modern vintage – elegancka odmiana surowości i stylu retro

Istnieje wiele różnych tendencji stylistycznych, które obecnie królują nie tylko na domowych salonach. Część z nich jest bardziej surowa, inne wyróżnia minimalizmu, a kolejne odznaczają się sporą dekoracyjnością. Jest jednak jeden nurt wzbudzający duże zainteresowanie i łączący to, co najlepsze w surowości stylów postfabrycznych z dekoracyjnością niektórych tendencji retro. Czy taki mariaż ma szansę przetrwać?

Zdecydowanie tak. Takie właśnie jest modern vintage, czyli styl zyskujący obecnie wielu miłośników wśród architektów, designerów, a także prywatnych osób, szukających do wnętrz oryginalnych i ciekawych przedmiotów. Czym jest modern vintage i kiedy warto go wprowadzić do modnych aranżacji? O tym opowiemy poniżej.

 

Czym jest modern vintage?

Nazwa stylu łączy teoretycznie dwa nieprzystające do siebie elementy. Z jednej strony mamy coś nowoczesnego i modernistycznego, a z drugiej pojawia się vintage. Niby mamy przed sobą dwa bieguny designu. Udało się je jednak połączyć, tworząc nową jakość.

Modern vintage wywodzi się ze stylu loftowego. Kocha obszerne przestrzenie w nurcie industrialnym, w których jedno pomieszczenie potrafi spełniać różne funkcje. Bywa sypialnią, kuchnią i salonem – bez ścian i fizycznych podziałów.

Oprócz tego we wnętrzach stawia się jednak na ciekawe elementy dekoracyjne, których próżno szukać w typowych aranżacjach industrialnych. Niekiedy wykorzystuje się nawet formy zdobnicze nawiązujące do czasów wiktoriańskich. I naprawdę, takie fuzje potrafią świetnie się sprawdzać.

Czym wyróżnia się modern vintage?

Z modern vintage jest trochę tak, jak z modą odzieżową, w której nowoczesne rozwiązania występują obok zamiłowania do ubrań vintage. Podobnie jest też w przypadku wnętrz w tej stylistyce.

Ze stylu industrialnego pozostało w nim zamiłowanie do surowych materiałów wykończeniowych. Podstawą jest oczywiście beton konstrukcyjny, o chropowatej, szarej powierzchni. Obok niego często pojawiają się oczywiście ceglane ściany, nadgryzione zębem czasu. Nie muszą być idealnie gładkie, cegły nie powinny być też odświeżone, w jednym kolorze. Ściany mogą bowiem opowiadać swoje historie oraz dodawać charakteru całej przestrzeni.

Oprócz tych dwóch surowców stawia się oczywiście na naturalne drewno oraz metale – czyli dwa materiały dające sporo możliwości aranżacyjnych w naprawdę każdej przestrzeni. Takie połączenia oferuje salon meblowy iHome24.pl.

A wyposażenie? W tej kwestii styl jest zdecydowanie bardziej liberalny niż surowe wnętrza loftowe. Mogą się w nim pojawiać meble o ozdobnej formie. Szczególnym przykładem są choćby intrygujące i nietuzinkowe lampy.

Jakie rozwiązania oświetleniowe pojawiają się najczęściej? Zazwyczaj są to oryginalne żyrandole, w których źródła światła osłaniają ażurowe konstrukcje z miedzianego drutu. Niekiedy pojawiają się same żarówki (najlepiej stylizowane na edisonowskie) zawieszone na przewodach, ozdobnie drapowanych i podwieszanych na różnych wysokościach do sufitu.

Cel jest jeden – przy pomocy prostych środków uzyskać jak najbardziej dekoracyjne przestrzenie, odznaczające się prawdziwą przytulnością i ciepłem.

Modern vintage – dla kogo jest ten styl?

Warto zauważyć, że modern vintage pozwala na wielką dowolność i sporą dozę indywidualizmu w kształtowaniu wnętrza. Wykorzystuje rozmaite retro przedmioty, aby odmienić surowy charakter przestrzeni loftowej.

Swobodnie mogą w nim współistniej przedmioty z różnych epok, tworząc zupełnie nową jakość. Pod tym względem temu nurtowi blisko do sentymentalnego globalnego nomady, który zbiera pamiątki z różnych miejsc i czasów, żeby udekorować nimi swoje miejsce do życia.

Można zatem powiedzieć, że w przypadku modern vintage mamy do czynienia ze stylem dla indywidualistów, często wywodzących się z różnych środowisk. W jego ramach znajdą coś dla siebie miłośnicy post punkowej rzeczywistości lub osoby stawiające na elegancką dekoracyjność z dawnych lat.

Modern vintage łączy multikulturową teraźniejszość z dokonaniami poprzednich pokoleń. Pozwala to stworzyć oryginalne i przyjazne przestrzenie do codziennego życia, szyte na wymiar każdego użytkownika.

Sposób na oryginalność – modern vintage

Współcześnie nieustannie szuka się nowych rozwiązań. W aranżacji wnętrz współistnieje wiele tendencji, o często zupełnie przeciwstawnych założeniach. Modern vintage jest wśród nich ciekawym głosem, pokazującym, że w wielu przypadkach udaje się spoić z pozoru mocno odmienne elementy, żeby stworzyć własne, przytulne miejsce do mieszkania.

Tendencja łączy funkcjonalność, wygodę i estetykę, tworząc miejsce do codziennego życia dla miłośników niezależności oraz wszelkich niepokornych duchów.

Previous post Jak wybrać przedszkole na Ursynowie?
Next post Sposób na ciepłe wnętrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles