Na wszystko przyjdzie czas. Fazy wrażliwe w metodzie Montessori

0

„Dzieci rodzą się powoli. Kwiaty też wolno rosną” – powiedział poeta Jan Paweł Krasnodębski. Jego słowa idealnie odzwierciedlają proces rozwoju dziecka, który powinien odbywać się w sposób naturalny. Dorośli są wsparciem dla młodego człowieka, jednak nie powinni przyspieszać jego rozwoju. Na wszystko przyjdzie czas – to jedna z prawd, którą w swojej metodzie wykorzystała Maria Montessori. Podzieliła ona rozwój człowieka na 4 etapy. Pierwszy z nich rozpoczyna się w momencie narodzin i kończy w kluczowym dla dziecka momencie – w wieku 6 lat.

Fazy wrażliwe – dotyczą momentów gotowości człowieka do odkrywania i poznawania nowych rzeczy, nabywania kolejnych umiejętności. Rodzice bardzo często zastanawiają się, dlaczego ich 5-letnie dziecko wyraża większą chęć do nauki czytania niż jego starszy 7-letni brat. Dlaczego wiek 3 lat jest najlepszym momentem na „odcięcie pępowiny” i posłanie dziecka do żłobka? To pytania, na które odpowiadają fazy wrażliwe. Znając je możemy dziecku pomóc w jego naturalnym procesie rozwoju, jednocześnie nie przeszkadzając mu i nie próbując w ten proces ingerować. Dlatego coraz częściej mówi się o zaletach przedszkoli i żłobków Montessori, w których opiekunowie posiadają odpowiednią wiedzę dotyczącą wychowania dzieci zgodnie z metodą Marii Montessori i wiedzą, jak rozpoznać poszczególne fazy wrażliwe i wspierać w tym czasie dziecko. Jednym z takich żłobków jest prywatny żłobek w Poznaniu Montessoripoznan.pl.

Rozpoznajemy fazy wrażliwe

Okres od narodzin do 6 roku życia to czas, kiedy dziecko cechuje się dużą gotowością do nauki różnych umiejętności. To, co istotne, to niekiedy brak świadomości tej nauki przez nie same. Na każdą umiejętność przychodzi odpowiedni moment i jeżeli on przeminie, a maluch jej nie nabędzie, można ją wyćwiczyć w późniejszym czasie, jednak będzie to już znacznie trudniejsze.

Faza wrażliwa jest etapem, kiedy dziecko angażuje się w konkretną czynność, jest zainteresowane nią w sposób szczególny, z uporem się jej oddaje. Można dostrzec, iż jest skoncentrowane na jednej rzeczy, podczas gdy inne ignoruje. Prywatny żłobek w Poznaniu w konkretnej fazie wspiera malucha w jego zainteresowaniu konkretną czynnością, stymulując jego rozwój w tym konkretnym kierunku z wykorzystaniem odpowiednich zabawek i rekwizytów.

Pierwszy etap rozwoju – pierwszy i najważniejszy!

To, czego dziecko nauczy się od urodzenia do 6. roku życia, warunkuje jego późniejszy rozwój. Bardzo często brak odpowiedniego wsparcia i motywacji w konkretnej fazie wrażliwej przekłada się w wieku szkolnym na problemy z czytaniem, pisaniem i liczeniem, ale też wady postawy oraz trudności z asymilacją w nowym otoczeniu.

Od urodzenia do 6. roku życia dziecko nabywa umiejętności pisania i czytania, rozumie i rozróżnia dźwięki, na co duży wpływ ma to, że w życiu płodowym słyszy dźwięki z otoczenia. Ok. 3,5 roku życia zaczyna interesować się cyframi i literami, co w wieku 4,5-5,5 roku życia warunkuje jego chęć nauki czytania i pisania. Prywatny żłobek w Poznaniu szczególną uwagę zwraca na fazę wrażliwą w okresie 2,5-4,5 r.ż. To wtedy jest najlepszy czas, aby maluch zaczął poznawać nowe otoczenie, dlatego zachęca się rodziców do posyłania w tym okresie dzieci do żłobka. Łatwiej przystosowują się do nowego otoczenia oraz są ciekawe świata. Wrażliwość na szczegóły pojawia się ok. 1-2 r. ż.. Maluch dostrzega wtedy więcej niż osoba dorosła, zwraca uwagę na to, co dla rodzica jest niewidoczne na pierwszy rzut oka, np. okruszki na dywanie. Potrzebę rutyny i porządku dziecko zaczyna odczuwać ok. 1-3 r. ż., najlepiej wtedy czuje się w środowisku domowym, jednak z każdym kolejnym miesiącem jest odważniejsze i ciekawsze środowiska poza domem. 0-5 r. ż. to czas, kiedy u dziecka następuje rozwój zmysłów, a 1-4 r.ż. jest okresem, kiedy u malucha następuje rozwój motoryki. Na początku przewraca się na brzuszek, potem raczkuje, chodzi, biega i skacze.

Znajomość faz wrażliwych w wychowaniu zgodnie z metodą Montessori to kluczowa wiedza, pozwalająca Ci zadbać prawidłowo o rozwój Twojego malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here