Nadmierne wypadanie włosów po porodzie – przyczyny

Kilka miesięcy po porodzie zauważyłaś, że twoje włosy zaczynają wypadać w nadmiarze? Mogłabyś zbierać je garściami ze szczotki i podłogi? Wypadanie włosów po porodzie to norma. Poznaj przyczyny i podejmij działania, dzięki którym wzmocnisz włosy.

Z pewnością zauważyłaś, że w czasie ciąży twoje włosy stały się gęstsze, grubsze i bardziej lśniące. Nic dziwnego, że zmartwiłaś się, gdy już po porodzie z dnia na dzień zaczęłaś tracić włosy. Z czego wynika wypadanie włosów po porodzie?

Spokojnie, to tylko hormony

Ciąża to okres, w którym wiele kobiet zauważa wyraźną poprawę kondycji włosów. To zasługa rosnącego poziomu estrogenów oraz zahamowania fazy telogenowej. Sprawia to, że kosmyki, które miały wypaść w odpowiednim dla nich czasie, trzymają się mocno skóry głowy. Dlatego kobieta może zauważyć, że czupryna staje się bardziej gęsta, a włosy grubsze. Zmienia się to kilka tygodni po porodzie – wtedy kosmyki zaczynają stopniowo wypadać. Jest to efekt zawirowań hormonalnych, tj. spadku poziomu estrogenów, które powracają do pierwotnego poziomu. W rezultacie wypadają włosy, które powinny wypaść jeszcze w okresie ciąży oraz te, na które przyszła pora właśnie teraz. Dlatego dochodzi do znacznej utraty kosmyków. Jest to jednak proces całkowicie normalny, z którym zmagają się wszystkie kobiety po porodzie.

wlosy8

Jak wzmocnić włosy po porodzie?

Gdy tylko dojdzie do wyrównania poziomu hormonów, włosy przestają wypadać. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo je wzmocnić. Warto sięgnąć po suplementy diety dedykowane dla kobiet po porodzie (bezpieczne także dla matek karmiących). Zawierają one starannie dobraną kompozycję składników, które działają wielokierunkowo. Nie tylko wpływają korzystnie na łodygę włosa, ale również na cebulki włosowe oraz gruczoły łojowe. Dzięki temu kosmyki stają się elastyczne, mocniejsze i bardziej lśniące. Są też odpowiednio wzmocnione, a więc mniej narażone na wypadanie. Zwróć uwagę na suplementy o kompleksowym składzie, obejmującym m.in. biotynę, , bambus, cynk, jod, witaminę B2, żelazo, kwas foliowy, witaminę C, witaminę A (jako beta-karoten), niacynę, selen. Warto stosować na przykład produkty Vitapil.

Istotną rolę odgrywa również odpowiednio zbilansowana dieta. Niech codzienny jadłospis będzie obfitował w owoce i warzywa stanowiące źródło witamin i minerałów korzystnie wpływających na włosy. Spożywaj szpinak, brokuły, warzywa strączkowe (jednak nie w nadmiarze, by nie spowodować u malucha wzdęć), morele, paprykę, banany. Włącz do diety produkty pełnoziarniste dostarczające sporą porcję witamin z grupy B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *