Najlepsze na dziecięce stopy

0

Jednym z największych dylematów, jakie spotykają młodych rodziców, jest wybór odpowiedniego obuwia dla pociechy. A takie rozważania zaczynają się pojawiać już w momencie, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki. Teorii i mitów na temat tego, w jaki sposób obuwie wpływa na rozwój małej stopy, jest tak dużo, że łatwo jest pogubić się w tym wszystkim.

Jakie kapcie są najlepsze?

Przy wyborze pierwszych i kolejnych butów warto się kierować podstawowymi zasadami. Kapcie dziecięce muszą sięgać powyżej kostki, co zapewnia stopie odpowiednia stabilizację. Szczególnie warto zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie pięty w bucie. Kapcie muszą mieć również elastyczną podeszwę, aby pozwalała ona na naturalną pracę stopy, ale z drugiej strony nie może ona się ślizgać, by buty były bezpieczne. Pamiętajmy, że dziecko w domu czy też w przedszkolu jest bardzo aktywne, więc obuwie codzienne musi odpowiadać na te potrzeby, a w żaden sposób nie ograniczać malucha w poznawaniu świata.

Dobry but – zdrowa stopa

Ortopedzi zalecają, by, wybierając kapcie dziecięce, zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie butów do stopy dziecka. Kupowanie kolejnej pary „na wyrost” sprawia, że maluch ustawia źle stopę, ponieważ musi w pewien sposób przytrzymać spadający but. Przed paluszkami powinien być centymetr luzu, ale z drugiej strony kapcie nie mogą zbyt ciasno przylegać. Dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie wybranie atestowanych bucików. Najzdrowsze będą modele z szerokimi noskami, które za pomocą odpowiednich rzepów czy też pasków lub sznurowadeł szybko dopasujemy do stopy. A tę powinniśmy mierzyć co 2-3 miesiące i regularnie sprawdzać, czy buciki nie uciskają. Wybór odpowiednich bucików staje się skluczowy dla prawidłowego rozwoju stopy, a tym samym całego układu ruchu. A to inwestycja na całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here