Najlepszym lekarstwem jest spokój

Już starożytni filozofowie i mędrcy głosili, iż zdrowie jest jedną z najcenniejszych wartości w życiu człowieka, o które należy dbać bez względu na cenę. Niestety, nikła świadomość wiedzy medycznej oraz wysokie koszty leczenia powodowały, iż wielu ludzi często umierało z błahych powodów, jak chociażby grypy lub stany zapalny w organizmie. Na szczęście, wraz z postępem cywilizacyjno-technologicznym przyszedł także progres w rozwoju medycyny oraz możliwości wyleczenia wielu schorzeń bez udziału lekarza.

Sick Woman. Flu. Woman Caught Cold. Sneezing into Tissue
Sick Woman. Flu. Woman Caught Cold. Sneezing into Tissue

 

Przede wszystkim nie szkodzić!

Oczywiście, dostępność do szeregu leków oraz suplementów wspomagających obronę organizmu przez wirusami i bakteriami wiąże się z ogromną odpowiedzialnością za samodzielne dawkowanie i zażywanie danego medykamentu. Aby mieć pewność, iż dany lek zadziała, należy go precyzyjnie dobrać do objawów choroby, w przeciwnym wypadku zamiast pomóc, można tylko zaszkodzić. Weźmy pod uwagę prosty przykład: pojawia się gorączka, ogólne zmęczenie i rozbicie, gdy często towarzyszy temu poczucie „łamania w kościach” i ogólne zniechęcenie, mamy do czynienia ze stanem zapalnym, którego objawy świadczą o procesie obronnym organizmu. Czy należy wówczas bezwzględnie umówić się na wizytę u lekarza i czekać w długich kolejkach w przychodni? Niekoniecznie, ponieważ czasem wystarczy sięgnąć po dobry lek przeciwdziałający objawom stanu zapalnego.

Jak ciało walczy z chorobą?

Naturalną reakcją na uszkodzenie komórek lub tkanek w naszym ciele jest natychmiastowe wytwarzanie zwiększonej ilości hormonów stanu zapalnego (takich jak leukotrieny, tromboksany oraz prostaglandyny), które przyczyniają się do zwiększenia naczyń krwionośnych transportujących leukocyty odpowiedzialne za naturalną obronę organizmu. Do wewnętrznego zapalenia narządów można zaliczyć wiele chorób, m.in. zapalenie gardła, krtani, oskrzeli, płuc, zatok oraz dziąseł. Generalnie zapalenie organizmu można kategoryzować w trzech grupach: zapalenia zwykłego, (zwanego też ostrym, trwającym kilka dni), przewlekłego, takiego jak alergia i atopowe zapalenie skóry, które może towarzyszyć nawet przez całe życie oraz bardzo niebezpieczne zapalenie autoagresywne, prowadzące do trwałego uszkodzenia tkanek i narządów (na przykład toczeń).

Jak wspomóc leczenie stanu zapalnego?

Chociaż objawy stanu zapalnego mogą być różne u poszczególnych osób, to bez względu na to warto sięgnąć po lek zawierający kwas acetylosalicynowy, który hamuje wytwarzanie prostaglandyn odpowiedzialnych za uczucie bólu i obrzęku (na przykład Aspirin C w formie szybko przyswajalnych tabletek musujących). Po jego zażyciu, ognisko stanu zapalnego powoli wygasa, znika też ból i gorączka i wszystko zaczyna się normalizować. Oczywiście, jest to bardzo dobry sposób domowego leczenia w przypadku zwykłych objawów stanu zapalnego. Inaczej sprawa wygląda, jeśli pacjent cierpi na chroniczny ból – wówczas musi zgłosić się do lekarza i rozpocząć profesjonalne leczenie pod okiem specjalisty. Jednakże bez względu na rodzaj choroby warto mieć na uwadze jeszcze jedną rzecz: spokój i wyciszenie organizmu od codziennych trudów może okazać się zbawienne w przypadku szybszego powrotu do zdrowia. Celem stanu zapalnego jest obrona organizmu, a wspomaganie tego procesu, dzięki zażywaniu Aspirin oraz odpoczynku w łóżku sprawi, iż nasze ciało bardzo szybko poradzi sobie z chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *