Niedobory magnezu – jak je uzupełnić?

Niedobory magnezu pojawiają się u bardzo dużej grupy ludzi. Szczególnie często dotykają one osób młodych, w okresie szybkiego wzrostu, choć nie tylko. Problemem jest jakość spożywanego przez nas jedzenia, które często nie zapewnia odpowiedniej ilości składników odżywczych, mineralnych i witamin. Magnez dla osób aktywnych to jeden z kluczowych pierwiastków, o którego suplementacji trzeba pomyśleć.

Kiedy pojawiają się niedobory magnezu?

Niedobory magnezu mogą dotyczyć osób w bardzo różnymi wieku, natomiast bardzo często zmagają się z nimi osoby w okresie dynamicznego wzrostu, nastolatkowie, osoby bardzo aktywne zawodowo, żyjące w dużym stresie, a także osoby uprawiające sport. Niedobory magnezu, które wiele osób bagatelizuje, mogą niestety prowadzić do wielu dolegliwości takich jak:

  • problemy z koncentracją,
  • problemy z pamięcią,
  • obniżenie nastroju
  • zaburzenia rytmu serca,
  • niedokrwienie serca.

Nie można więc lekceważyć już pierwszych objawów niedoborów magnezu. Jednym z najczęstszych są skurcze mięśni, pojawiające się szczególnie wieczorem. Do innych objawów należy zaliczyć nawracające bóle głowy, kruche paznokcie, wypadające włosy o rozdwojonych końcówkach. W takim przypadku warto wykonać badania krwi i sprawdzić poziom magnezu. Jeśli jest on zbyt niski, należy pomyśleć o formach jego suplementacji.

Jak uzupełniać niedobory magnezu?

Magnez w płynie lub kapsułkach to oczywiście tylko jeden ze sposobów suplementacji tego składnika. Zalety stosowania magnezu w takiej formie to przede wszystkim szybka reakcja organizmu, odpowiednio dobre wchłanianie (oczywiście pod warunkiem wyboru sprawdzonego suplementu). Często niektóre suplementy zawierają dodatkowo inne witaminy, które nie tylko odżywiają organizm, lecz także ułatwiają przyswajanie magnezu. Magnez dla osób aktywnych zawodowo, osób uprawiających sport, nastolatków w okresie dynamicznego wzrostu jest jak najbardziej wskazany.

Oczywiście warto także zadbać o to, aby magnez w większym stopniu znalazł się w codziennej diecie. Do posiłków warto więc włączyć produkty, które zawierają odpowiednio dużą dawkę magnezu. Znaleźć go można m.in. w kaszy gryczanej, płatkach owsianych, otrębach pszennych, a także pistacjach, migdałach, pestkach dyni. Całkiem sporo magnezu ma także gorzkie kakao, groch, jabłka i ciecierzyca. Warto także pić dużo wody mineralnej, która także zawiera magnez. Ponieważ wchłanialność magnezu poprawia witamina B6, warto także do posiłków dodać składniki ją zawierające, czyli np. zielone warzywa, marchew, ziemniaki, jak również brązowy ryż oraz kaszę jęczmienną.

Najpopularniejsze telefony w 2021


Previous post 5 pomysłów na świąteczny prezent dla rodziców!
Next post Prawko 2020: ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Social profiles