Nowatorska kampania społeczna poszerza horyzonty

Już drugi tydzień można śledzić w mediach ogólnopolską kampanię promującą profilaktykę raka piersi wśród Polek, która jest efektem działań Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży MAM HAKA NA RAKA. W ramach programu przeprowadzono konkurs „Znajdź haka na raka”, w którym młodzież miała za zadanie przygotowywać projekt kampanii społecznej. Zwycięski zespół z Ząbkowic Śląskich przygotował kreację, na podstawie której została zrealizowana ogólnopolska kampania reklamowa. Od 18 sierpnia można śledzić ją w mediach: Telewizji Polskiej, na portalu Onet.pl, na bilbordach w całej Polsce oraz usłyszeć na antenie Polskiego Radia. W promocję kampanii coraz liczniej włącza się także prasa ogólnopolska i regionalna oraz rozgłośnie regionalne. Reklamy można było zobaczyć, m.in. w dziennikach: „Metro”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita” czy „Tygodniku Płockim”. W przyszłym tygodniu reklamę opublikują m.in. tygodniki: „Polityka”, „Forum” i „Angora”. Spoty reklamowe natomiast można usłyszeć także w radiu TOK FM, Radiu Olsztyn, Radiu Merkury Poznań czy Radiu Podlasie.

Młodzi ludzie w swoim projekcie skierowali przekaz do kobiet, aby przekonać je do systematycznego samobadania piersi. Młodzież posłużyła się prostym hasłem: „Wystarczy tak niewiele…” W spocie telewizyjnym licealiści przedstawili dłonie kobiet, poruszające się tak jak przy badaniu piersi. Przekaz jest bardzo sugestywny i czytelny w odbiorze.

„Kampania „Wystarczy tak niewiele…” jest efektem inicjatywy, która wyznacza nowe standardy w tworzeniu tego rodzaju akcji społecznych. Jest to nowatorski rodzaj kampanii społecznej ze względu na duże zainteresowanie mediów, które bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach umieszczają lub emitują reklamę przygotowaną przez młodych ludzi. Mamy nadzieję, że jej prosty przekaz skłoni kobiety do tego, by dbały o swoje zdrowie” – mówi Jerzy Toczyski, Dyrektor Generalny firmy GlaxoSmithKline, która jest partnerem strategicznym programu.

Profesjonalnym przygotowaniem kampanii na poszczególne nośniki zajęła się agencja touchpoint RC. Jacek Pawlak, Managing&Creative Director agencji zaangażowanie tak wielu osób z rożnych firm środowiska reklamowego i mediowego (Onet, TVP, Stroer) w ten projekt ocenia bardzo pozytywnie.

„Na stronie mamhakanaraka.pl można przeczytać, że „inicjatywa ta wyznacza całkowicie nowe standardy edukacji”, można to rozszerzyć – wyznacza też całkowicie nowe standardy w pracy nad kampaniami społecznymi” – mówi.

Finalnie hasło kampanii zostało rozszerzone i brzmi „Wystarczy tak niewiele… Samobadanie to zapobieganie”. Można ją oglądać i usłyszeć na nośnikach reklamy w całej Polsce do końca sierpnia. Przygotowane wizualizacje i nagrania są dostępne również na stronie internetowej www.mamhakanaraka.pl oraz na specjalnie dedykowanej kampanii stronie www.wystarczytakniewiele.pl. Stronę tę przygotowała agencja HYPERMEDIA. Dodatkowo  na stronie You Tube można obejrzeć tzw. film making off, czyli kulisy powstawania spotu telewizyjnego.

Program ”MAM HAKA NA RAKA” jest już od roku realizowany przez Polską Unię Onkologii oraz firmę GlaxoSmithKline. Jego celem jest wykształcenie w polskim społeczeństwie postaw prozdrowotnych dotyczących profilaktyki chorób nowotworowych. Do uczestnictwa w programie organizatorzy zaprosili młodzież ze szkół średnich w całej Polsce. Grupy młodych ludzi aktywnie szerzyły wiedzę dotyczącą chorób nowotworowych w swoich lokalnych środowiskach. W programie wzięło udział ponad 2700 osób. 96 zespołów, które wykazały się największą pomysłowością w prowadzeniu działalności edukacyjnej, zostało zaproszonych przez organizatorów do przygotowania projektu kampanii społecznej promującej profilaktykę raka piersi wśród Polek. Zwycięską kampanię będą mogli obejrzeć wszyscy mieszkańcy Polski.

Honorowy Patronat nad I edycją programu MAM HAKA NA RAKA objęli: Minister Zdrowia, Minister Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka oraz Przewodniczący Rady Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Program realizowany jest we współpracy partnerów: Polskiej Unii Onkologii, GlaxoSmithKline, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA Poland, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej oraz Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich. Do programu włączyły się również licznie stowarzyszenia pacjentów onkologicznych. Portale Onet.pl i Proto.pl, magazyn Press oraz Radio Euro sprawują patronat medialny nad programem.

Więcej informacji na stronie internetowej www.mamhakanaraka.pl.

Więcej informacji:
Feedback/ Hill and Knowlton
tel. 22/ 646-22-02
Izabela Sałamacha
izabela.salamacha@hillandknowlton.pl, tel. 0 609 900 492
Adrianna Mączkowska
adrianna.maczkowska@hillandknowlton.pl, tel. 0 691 216 333

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *