Objawy kiły – po jakim czasie się pojawiają i gdzie występują?

0

O powrocie kiły zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy lekarze zaczęli diagnozować coraz więcej przypadków tej choroby. Kiła to nie tylko choroba młodego pokolenia, ponieważ coraz częściej infekcję diagnozuje się również u osób po 50 roku życia.

Przez wiele lat problem z szybkim wykrywaniem i leczeniem kiły wynikał głównie ze wstydu przed wizytą w laboratorium. Obecnie ten aspekt został rozwiązany poprzez wprowadzenie dyskretnych, szybkich testów na kiłę z krwi do aptek i sprzedaży online. Problemem pozostaje nadal mała wiedza na temat objawów infekcji.

Krętek blady – bakteria wywołująca kiłę atakuje po cichu…

Najczęściej do przeniesienia kiły dochodzi podczas stosunku seksualnego z osobą zarażoną. Główny problem w tym, że osoba będąca nosicielem może nie być świadoma choroby. Powoduje to sytuację, w której kiła rozprzestrzenia się „po cichu” w bardzo szybkim tempie. Krętki mogą prowadzić do rozwoju ogólnoustrojowej choroby, zajmując wiele tkanek i narządów. Nieleczona infekcja może doprowadzić do uszkodzenia wzroku, serca czy zaburzeń neurologicznych i psychicznych.

Po jakim czasie są widoczne objawy kiły?

Jeżeli miałeś kontakt z osobą zakażoną, to tzw. okres wylęgania choroby wynosi średnio 21 dni. Natomiast przedział może wynosić od 9 do 90 dni, w zależności od dawki krętków które wniknęły do organizmu oraz stanu układu odpornościowego.

Najprościej kiłę można podzielić na:

  • wczesną – dwa pierwsze lata zakażenia)
  • późną – infekcja może trwać przez wiele lat).

Na wstępie należy zaznaczyć, że wiele osób nie zauważa początkowych objawów kiły – w tych przypadkach rozpoznanie opiera się głównie na profilaktycznym wykonywaniu testu na kiłę.

Objawy wczesnej kiły:

Pomiędzy 3 a 9 tygodniem zakażenia można zaobserwować owrzodzenie pierwotne, które powstaje w miejscu, w którym wniknęły krętki. Najczęściej jest to niebolesne, okrągłe lub owalne owrzodzenie na narządach płciowych. Może dojść również do lokalnego powiększenie węzłów chłonnych. Owrzodzenie może pozostawać na skórze do 6 tygodni, po czym samoistnie zanika. U kobiet wrzód pojawia się na wargach sromowych i w okolicach krocza, natomiast u mężczyzn na penisie lub odbycie. Podczas stosunku oralnego może dojść do powstania owrzodzenie na języku, migdałach lub błonie śluzowej policzków. Od 9 tygodnia do 2 lat od zakażenia mogą na ciele występować wykwity oraz wysypki, ponadto może pojawiać się łysienie kiłowe oraz bielactwo.

Objawy późnej kiły:

Krętek blady może powodować zmiany chorobowe, które ujawnią się nawet po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach. Kiła może dotyczyć każdego niemal narządu w organizmie, co prowadzi do poważnych uszkodzeń i zaburzeniu jego czynności. Mówimy tu m.in. o zmianach kostnych, tętniakach aorty, zapalenie mózgu oraz rdzenia. U pacjentów z kiłą występują również zaburzenia mowy, czucia oraz widzenia.

W przypadku podejrzenia infekcji oraz widocznych objawów kiły należy wykonać badanie na kiłę. Badanie to wykryje zarówno świeżą infekcję, jak również wieloletnie zakażenie przewlekłe. Leczenie kiły polega na podaniu pacjentowi antybiotyku i ma ono wysoką skuteczność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here