Obozy młodzieżowe, czyli połączenie nauki z czasem wolnym

Kiedy zbliżają się ferie zimowe lub wakacje, rodzice zaczynają zastanawiać się nad tym, jak zorganizować czas swoim dzieciom. Przede wszystkim powinny one odpocząć od szkolnych obowiązków. A może by tak dodatkowo w przyjemny sposób rozwijać zainteresowania i samodzielność?

 

Obozy młodzieżowe i kolonie dla dzieci nie są w zasadzie niczym nowym. Sama idea jest znana od lat. Jednak zmienia się nieco obraz tego, jak przebiega taki wyjazd. Wiele obozów ma charakter tematyczny – dzieci rozwijają swoje talenty i zainteresowania.

Obóz to nauka odpowiedzialności i swobody

Kiedy dziecko zaczyna wyjeżdżać samo na obozy, jest zdane na siebie. Musi sobie poradzić bez rodziców. Oczywiście ma wsparcie opiekunów i animatorów, ale to zupełnie co innego. Być może pierwszy moment będzie trudny i dla dziecka i dla rodziców, lecz wbrew pozorom niesie to za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim dziecko uczy się odpowiedzialności za swoje zachowania i przedmioty. Musi wykazać się większą niż do tej pory samodzielnością. Obozy młodzieżowe to także nauka współpracy i rozwijania kontaktów społecznych. To w zasadzie całodobowe przebywanie z grupą rówieśników.

Nauka przez zabawę

To, że dziecko, czy nastolatek jeździ na obozy młodzieżowe, nie oznacza, że poza dobrą zabawą, niczego się tam nie nauczy. Obecnie na rynku jest wiele fantastycznych rozwiązań, podczas których dziecko faktycznie świetnie się bawi, ale też rozwija się w nietuzinkowy sposób. Z czego możemy skorzystać?

Obozy sportowe np. pływackie, czy piłkarskie, od pewnego czasu cieszą się niesamowitym powodzeniem. Interesujące są też obozy żeglarskie. Ale jeśli dziecko nie jest urodzonym sportowcem, nie lubi konkretnej dyscypliny sportowej, nie powinniśmy go na siłę zmuszać. Jedyne co osiągniemy to, że całkowicie się zrazi i niekoniecznie wakacje będą udane. Oferta obozów jest znacznie szersza, więc lepiej skupmy się na czymś, co dziecko zaciekawi.

Jeśli widzimy, że nasze dziecko ma duszę artysty, możemy poszukać tematycznego obozu, w którym większość zajęć tego dotyczy. Dziecko ma dobry słuch muzyczny – zapiszmy go na obóz wokalny. Ma zdolności aktorskie – zapiszmy na obóz aktorski. Uwielbia uwieczniać krajobrazy, zwierzęta, czy ludzi na zdjęciach – będzie się świetnie czuć na obozie fotograficznym.

Czy są obozy dla młodszych dzieci?

W ofertach obozów coraz częściej znajdziemy propozycje także dla młodszej grupy wiekowej. Już 5-latki mogą wyruszyć w swoją pierwszą samodzielną podróż. Oczywiście tematyka i zajęcia muszą być dostosowane do tej grupy wiekowej. Wśród zabaw, jakie mogą czekać na dzieci, są m.in. rozbudzające kreatywność i wyobraźnię zagadki, czy eksperymenty. Każdy kilkulatek będzie zachwycony także pieszymi wędrówkami, podczas których można odkrywać mnóstwo ciekawostek. A jeśli zachęceni ciekawym planem obozów sami będziemy chcieli wrócić do okresu dzieciństwa? Wystarczy, że wspólnie całą rodziną wybierzemy się na obozy rodzinne. To fantastyczny sposób na zacieśnienie rodzinnych więzi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kompas.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles