Oczyszczacz powietrza czy warto kupić?

Powietrze wokół nas nie jest już tak czyste, jak parędziesiąt lat temu. Dziś już nie tylko w dużych miastach mamy problem ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem. Problem ten dotyczy większości kraju i może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Czy zdarzyło Ci się wpuścić do domu zanieczyszczone powietrze, gdy chciałaś przewietrzyć mieszkanie? Czy walczysz z ciągłym kurzem i brzydkimi zapachami w domu? Zastanawiałaś się kiedyś, czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Jeśli tak, to dobrze trafiłaś. Ten artykuł stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie!

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Może, gdy spotkałaś gdzieś na sklepowych półkach oczyszczacz powietrza czy warto pomyślałaś? Jak on działa? Dla kogo jest stworzony? Podstawową zasadą oczyszczaczy jest przefiltrowanie powietrza znajdującego się w naszych mieszkaniach. Urządzenia takie stworzone są w ten sposób, że zasysają powietrze w pomieszczeniu, a następnie odfiltrowuje z niego wszelkie zanieczyszczenia

W jaki sposób pomyślisz? Jest na to kilka sposobów. Jeżeli oczyszczacz powietrza posiada jedynie podstawowy filtr, oczyszcza powietrze tylko z drobinek w nim zawieszonych. Jeżeli prócz podstawowego, wyposażony jest także w filtr węglowy, może usuwać z otoczenia także lotne związki organiczne. Są nimi na przykład zapachy -Sprawdź opinie o najlepszych oczyszczaczach powietrza dostępnych na polskim rynku.

Co to dla Ciebie oznacza? Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz? Właśnie tak. Drobinki zawieszone w powietrzu to także kurz. Skoro nawet podstawowy filtr je usuwa, to znaczy że oczyszczacz powietrza zapewni także bardziej czyste mieszkanie.

To czy oczyszczacz powietrza usuwa zapachy już wiesz. Nie każdy z oferowanych modeli ma taką opcje, jednak te z filtrami węglowymi oczyszczają powietrze z zapachów.

Działanie oczyszczaczy powietrza łatwo wytłumaczyć. Te wodne powietrze filtrowane jest przez specjalną strukturę, która zwiększa kontakt wody z powietrzem. Pyły zawarte w powietrzu zostają zawieszone w wodzie, a czyste powietrze uchodzi z urządzenia.

Jeśli jednak chodzi o oczyszczacze wodne, należy przykładać się do ich czyszczenia. Jak w każdym urządzeniu wykorzystującemu wodę, łatwo mogą się w nim namnażać grzyby i bakterie.

Oczyszczacz powietrza kit czy hit?

Oczyszczacze powietrza, jeśli odpowiednio eksploatowane, naprawdę mogą pomóc. Przydatne są zwłaszcza w domach, w których mieszkają alergicy. Oczyszczacz powietrza usuwa kurz, który jest jednym z głównych alergenów. Dodatkowo może usunąć pyłki roślin, roztocze, zarodniki grzybów i pleśni, czy drobnoustroje.

Jeżeli mieszkamy w miejscach szczególnie narażonych na smog, możemy sobie pomóc stosując oczyszczacze powietrza. Aby nasz oczyszczacz poradził sobie z benzopirenem, który towarzyszy smogowi, powinniśmy zwrócić uwagę na jego filtry. Ważne, by był wyposażony w filtr HEPA o klasie minimum E10 oraz z filtr węglowy.

Chcąc zapewnić sobie maksymalnie czyste powietrze, powinniśmy zwrócić uwagę na klasę filtrów HEPA. Im wyższa klasa, tym bardziej czyste powietrze. Na przykład filtr HEPA o klasie H13 pochania minimum 99,7 % drobin wielkości nawet 0,3μm.

Czy urządzenie to jedynie oczyszcza powietrze?

Oczyszczacze powietrza mogą posiadać dodatkowe funkcje. Oczyszczaczy szczególnie używamy w czasie pylenia roślin, oraz jeszcze częściej, w sezonie grzewczym. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza.

Ogrzewane powietrze w mieszkaniach staje się suche. Przez to czujemy dyskomfort, trudniej nam się oddycha, a nawet częściej chorujemy. Wysuszają się bowiem nasze śluzówki w nosie, a obecne w powietrzu wirusy i bakterie mają łatwy dostęp do naszego organizmu. Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżenia go podnosi komfort oddychania i pomaga nam zachować zdrowie w sezonie jesienno-zimowym.

Możemy wybrać, między nawilżeniem parowym, ewaporacyjnym i ultradźwiękowym.

  • parowe – podgrzewają wodę, przez co wytwarza się para. Sposób ten jest bardzo prosty i szybki. Nawilżacz taki jednak pobiera wiele energii, co powoduje wysokie koszty eksploatacji.
  • Ewaporacyjne – woda w nim odparowuje z odpowiedniego wkładu nawilżającego. Obraca się on w wodzie, a zassane do oczyszczacza powietrze go osusza. Jest to najbardziej naturalny sposób nawilżania powietrza.
  • ultradźwiękowe – ultradźwięki rozbijają połączone ze sobą cząsteczki wody. Powstała w ten sposób mgiełka składa się z mikroskopijnych kropelek, które odparowują w powietrzu. Do nawilżaczy takich potrzeba jednak wody zdemineralizowanej. Zwykła bowiem sprawi, że w nawilżaczu zacznie odkładać się kamień i ultradźwięki nie będą w stanie rozbijać wody, a na powierzchniach w mieszkaniu będzie osadzał się biały osad. Dodatkowo, dźwięki, jakie oczyszczacz ten wytwarza dźwięki, które będą słyszalne dla czworonożnych domowników.

Nieważne, czy mieszkamy w mieście, czy na wsi. Warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. Jest on przydatnym urządzeniem nie tylko w domu, gdzie są alergicy, ale także np, w pomieszczeniach, gdzie przebywają małe dzieci, czy na przykład w biurach. Kupując oczyszczacz należy wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale i koszty eksploatacji. Na przykład pobór energii, czy koszt wymiany filtrów.

0 0
0 %
Happy
0 %
Sad
0 %
Excited
0 %
Angry
0 %
Surprise
Reklamy
Wakacje w Hiszpanii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Social profiles