Oczyszczacz powietrza – sprawdź co musisz o nim wiedzieć!

Oczyszczacz powietrza jest coraz częstszym urządzeniem, spotykanym w polskich domach. Jak się okazuje, może on pomóc nie tylko w walce ze smogiem, ale także z innymi niebezpiecznymi pyłami. Co jeszcze może on zdziałać oraz jak wybrać właściwy model?

Czym jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza jest przydatnym urządzeniem, które pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń, jak i filtrację. Usuwa on także alergeny, brzydkie zapachy, jak i roztocza. Obecnie można go spotkać praktycznie w każdym pomieszczeniu; od prywatnych domów, po biura i obiekty publiczne.

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów i można je umieścić w dowolnym miejscu. Zasilane jest energią elektryczną i cicho pracuje. Dlatego idealnie nada się do domu, gdzie mieszkają małe dzieci. Ponadto jego ergonomiczny, nowoczesny wygląd wpasuje się do stylizacji naszego mieszkania.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Każdy oczyszczacz powietrza jest wyposażony w odpowiedniego rodzaju filtr – mechaniczny lub też elektrostatyczny. Specjaliści polecają filtry typu HEPA. Mają one jeszcze dokładniejszy system czyszczenia powietrza od tych standardowych. Usuwa on między innymi: dwutlenek siarki oraz azotu i niebezpieczne związki organiczne.

Zarówno filtr HEPA, jak i pozostałe, powinniśmy wymieniać zgodnie z zaleceniami producent. Przed wyborem oczyszczacza powietrza warto także sprawdzić jego żywotność i ile zapłacimy za kolejny filtr. W innym przypadku koszty eksploatacji nie zostaną równomiernie zwrócone.

Wybór odpowiedniego oczyszczacza jest ważny szczególnie zimą, kiedy to jeszcze bardziej jesteśmy narażeni na działanie smogu. Dla osób, które cierpią na alergię, astmę, czy też inne choroby związane z układem oddechowym – czystość powietrza w okresie jesienno – zimowym ma niebagatelne znaczenie. Nawet 25% powietrza zewnętrznego może przeniknąć do naszego domu. A wraz z nim – smog, czyli niebezpieczna dla naszego zdrowia kombinacja pyłów, spalin oraz innych zanieczyszczeń. Może on powodować zarówno trudności w oddychaniu, jak też sprzyjać powstawaniu infekcji, jak i upośledzenia układ krążenia, co skutkuje nawet zawałem.

Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza niesie ze sobą szereg korzyści. Główną z nich jest wcześniej już wspomniana filtracja. Dzięki temu nasz dom pozostanie wolny od niebezpiecznych związków organicznych, czy też cząsteczek spalin i dwutlenku azoty oraz siarki.

Jednakże to nie jest jedyna korzyść, która płynie z oczyszczacza powietrza. Jest on nieoceniony w każdym pomieszczeniu, gdzie używana jest klimatyzacja. Bez niego powietrze staje się bardzo suche, co przekłada się bezpośrednio na stan dróg oddechowych. Poza tym mogą wystąpić problemy z wysuszoną skórą, jak i spojówkami.

Poza tym oczyszczacz powietrza to idealne remedium na unoszące się zapachy. Dzięki funkcji jonizującej nasze powietrze stanie się świeże i zdrowe. Ponadto niektóre modele wykorzystują technologię, która umożliwia niszczenie bakterii oraz wirusów. Jest to nieoceniona funkcja w okresie jesienno-zimowym, który sprzyjaj epidemiom. Odpowiedni oczyszczacz powietrza pozwoli w naszym domu na stworzenie „strefy wolne od wirusów”. Warto się także zastanowić nad tego rodzaju urządzeniem w miejscu pracy.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Na rynku jest szeroki wybór różnych modeli oczyszczaczy powietrza. Jednakże nie wszystkie z nich będą dla nas odpowiednie. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników.

Pierwszy z nich dotyczy filtra. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, filtr powinien być jak najbardziej żywotni, a jego wymiana – opłacalna. Ważne są także jego możliwości. Warto sprawdzić jak on sobie radzi z pyłem, jak i ze smogiem. Przydatną funkcją jest także wyłapywanie alergenów, jak i sierć zwierząt.

Do likwidacji roztoczy oraz wirusów będzie konieczna zaś lampa UV. Dobrze też, aby oczyszczacz powietrza miał funkcję nawilżania. Przyda się to zarówno latem, jak i zimą. Odpowiedzialny za tę funkcję jest zbiornik na wodę. Powinien on być wystarczająco pojemny, aby nie było potrzeby uzupełniania go parę razy na dobę.

Ostatnią, ale równie ważną kwestią jest jego wydajność w pomieszczeniu. Każdy model oczyszczacza powietrza posiada opisaną maksymalną wielkość pomieszczenia, jaką urządzenie może oczyścić w ciągu jednej godziny. Warto na to zwrócić uwagę, jeżeli posiadamy duże, otwarte przestrzenie, takie jak biura. W przypadku natomiast prywatnych domów zasięg większości modeli będzie wystarczający.

Szeroki wybór oczyszczaczy powietrza znajdziesz w ofercie sklepu Castorama na stronie: https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja/uzdatnianie-powietrza/oczyszczacze.html.

Domy, powierzchnie biurowe, budynki użyteczności publicznej. W każdym z tych miejsc oczyszczacz powietrza, może odnaleźć swoje zastosowanie. Pozwoli on nie tylko w walce ze smogiem, ale także z roztoczami, wirusami i nieprzyjemnymi zapachami. Warto więc korzystać z oczyszczacza powietrza przez cały rok. Dzięki temu zachowamy zdrowie, jak i dobre samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles