Odbudowa zęba zamiast usuwania

Rozległe choroby przyzębia mogą prowadzić do rozchwiania, a finalnie wypadania zębów. W nowoczesnej stomatologii jednak istnieją sposoby na powstrzymanie tego procesu.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, palenie papierosów czy niewłaściwa dieta to tylko niektóre powody powstawania chorób jamy ustnej, np. parodontozy. Najgorszym scenariuszem takich przypadłości może być zagrożenie wypadaniem zębów lub koniecznością ich ekstrakcji. Zanim jednak ten scenariusz zostanie wprowadzony w życie, warto wziąć pod uwagę inne rozwiązania. Nowoczesna stomatologia proponuje leczenie z wykorzystaniem innowacyjnych technik, które są w stanie odtworzyć tkanki przyzębia bez ryzyka utraty zębów.

Bakterie obecne w jamie ustnej prowadzą do zakażenia tkanek przyzębia, a kolejnym skutkiem choroby jest powstawanie ubytków kostnych. Jednak nawet w przypadkach zaawansowanego postępu parodontozy, istnieje możliwość odbudowy struktury przyczepu czynnościowego zęba. Dobry periodontolog zaproponuje zastosowanie w leczeniu preparatu, który zainicjuje proces odbudowy utraconych tkanek. Jednym z preparatów takiego rodzaju jest środek o nazwie Emdogain®. Materiał ten produkowany jest na bazie świńskich tkanek. Zęby poddają się naturalnemu procesowi regeneracji, a w rezultacie zniszczone tkanki przyzębia ulegają odbudowie. Jednym ze składników tego preparatu jest amelogenina – białko produkowane przez organizm ludzki podczas naturalnego procesu formowania się zębów.

Odbudowa tkanek przyzębia możliwa jest dzięki szczegółowym zdjęciom rentgenowskim Pacjenta. Po analizie stanu dziąseł i zębów, lekarz podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu dalsze procedury odbywają się w sposób zupełnie bezbolesny. Następnie dziąsło jest nacinane, a płat śluzówkowo-okostnowy odchylany w stronę policzka. Teraz można dostać się do powierzchni korzenia, jednak jeśli jest to utrudnione, należy usunąć ziarninę, płytkę i kamień nazębny. Warstwa mazista również musi zostać usunięta. Specjalny żel zawierający 24% EDTA, pozostawiany jest na powierzchni korzenia, która po 2 minutach zostaje przepłukana. W tym momencie lekarz może nanieść właściwy preparat odbudowujący tkanki. Aby leczenie było skuteczne, bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Pozostawione ubytki zębów przyczyniają się do powstawania jeszcze bardziej poważnych konsekwencji. Najpoważniejszą z nich jest postępujący zanik kości.  Jeśli Pacjent boryka się już z tym problemem, istnieje możliwość odbudowy zanikających kości dzięki materiałom bioaktywnym, np. GLASSBONE. Materiały te są tolerowane przez organizm i nie powodują stanów zapalnych, co więcej – absorbują się i zostają zastąpione przez naturalną kość. Dzięki temu, w miejscu ubytku może zostać wszczepiony implant.

Dzięki współczesnej medycynie, zaawansowana parodontoza może zostać zupełnie wyleczona, a zanik kości naprawiony dzięki materiałom bioaktywnym. Warto jednak zwracać uwagę, w jaki sposób dbamy o higienę jamy ustnej, aby uniknąć narastających problemów.

Więcej informacji na temat odbudowy zęba i tkanek przyzębia: www.borczyk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *