Odciąganie i przechowywanie mleka

Przechowywanie pokarmu to ważna sprawa dla młodych mam karmiących swojego maluszka. Odciągnięte i prawidłowo przechowywane mleko pozwala na podanie dziecku pokarm także wówczas, gdy kobieta nie może sama go nakarmić.

Podane poniżej wskazówki, jak przechowywać odciągnięte mleko, dotyczą pokarmu przeznaczonego dla dzieci zdrowych i urodzonych o czasie.

Przed zastosowaniem się do nich warto zasięgnąć jednak dodatkowo opinii lekarza pediatry.

Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Pokarm kobiecy powinien być przechowywany w sterylnym naczyniu w lodówce lub w zamrażarce. Jeśli przechowujemy kilka porcji pokarmu, najlepiej jest opatrzyć każdy pojemnik z mlekiem karteczką z datą, kiedy pokarm został odciągnięty, tak by móc kolejno podawać je dziecku.

Podczas odciągania pokarmu i wlewania go do pojemników należy zachować szczególne zasady higieny, aby do mleka nie przedostały się chorobotwórcze drobnoustroje.

Jak długo można przechowywać pokarm?

Jeśli przechowujemy mleko w lodówce w temperaturze około 3–4 stopni Celsjusza, należy je zużyć w ciągu pięciu dni. Ważne jest, by nie przechowywać mleka na półeczce na drzwiach lodówki, ponieważ zmiany temperatury podczas otwierania urządzenia mogą niekorzystnie wpłynąć na trwałość pokarmu.

Przechowywanie pokarmu w temperaturze -10 stopni Celsjusza jest możliwe przez dwa tygodnie.

W zamrażarce, w temperaturze od -20 do -18 stopni Celsjusza, pokarm możemy przechowywać do sześciu miesięcy.

Jak rozmrozić pokarm przechowywany w zamrażalniku i jak przechowywać odciągnięte mleko w lodówce po rozmrożeniu?

Zamrożony pokarm można wstawić do lodówki, gdzie powoli się rozmrozi. Rozmrożone w lodówce mleko należy podać dziecku przed upływem 24 godzin od wyjęcia pojemnika z zamrażalki – po tym czasie pokarm nie nadaje się do spożycia. Pamiętajmy, że w lodówce zamrożone wcześniej mleko rozpuszcza się przez około 12 godzin, dlatego najlepiej jest wyjąć je z zamrażalnika i przełożyć do lodówki na noc.

Jeśli zamrożone mleko ogrzewamy pod strumieniem ciepłej wody lub przy użyciu podgrzewacza, można przechowywać je w lodówce nie dłużej niż cztery godziny.

Przed podaniem dziecku pokarmu przechowywanego w lodówce mleko należy podgrzać tak, by było letnie. Raz podgrzanego mleka nie wolno ponownie odstawić do lodówki. Dotyczy to zarówno pokarmu przechowywanego w chłodziarce, jak i wyjętego z zamrażalnika.

Jak podgrzać przechowywany pokarm?

Przechowywanie pokarmu w lodówce wiąże się z tym, że przed podaniem go dziecku mleko należy koniecznie podgrzać. Nie należy jednak podgrzewać pokarmu w kuchence mikrofalowej, na kuchence gazowej lub elektrycznej ani w piekarniku, ponieważ mleko straci wówczas cenne wartości odżywcze potrzebne dziecku do rozwoju.

Mleko można wyjąć z lodówki około pół godziny przed podaniem go dziecku, tak by pokarm ogrzał się przynajmniej do temperatury pokojowej. Mleko powinno mieć około 37 stopni Celsjusza, ale nieco niższa temperatura (około 25 stopni Celsjusza) nie powinna dziecku zaszkodzić. W żadnym razie nie należy przechowywanego mleka gotować i następnie studzić – po pierwsze, można w ten sposób spowodować oparzenie dziecka, po drugie zaś, zagotowany pokarm całkowicie traci wartości odżywcze.

Pod żadnym pozorem nie wolno też mieszać przechowywanego, szczególnie rozmrożonego, pokarmu ze świeżym.

Przechowywany pokarm można ogrzać w podgrzewaczu – jeśli ma opcję rozmrażania butelek, można wstawić do niego także zamrożone mleko. Należy jednak pamiętać, że rozmrożenie i podgrzanie w ten sposób porcji mleka trwa około godziny, dlatego trzeba pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie, nie dopiero wówczas, gdy zbliża się pora karmienia.
Przechowywane mleko można też ogrzać pod strumieniem ciepłej wody – wstawiamy pod niego butelkę z pokarmem i czekamy aż zawartość osiągnie temperaturę około 35–37 stopni Celsjusza. Temperaturę pokarmu można łatwo sprawdzić nanosząc kilka kropli na przegub dłoni (wewnętrzną stronę swojego nadgarstka). Mleko powinno być letnie – ani zbyt ciepłe, ani za zimne. Obowiązuje tu podobna zasada, jak podczas sprawdzania temperatury wody przed kąpielą dziecka.

Bibliografia

Wytyczne Ministra Zdrowia dotyczące higieny procesu odciągania, przechowywania i podawania dziecku pokarmu jego matki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Social profiles